Zajímavá fakta o vnitřním javoru abutilonu

Vnitřní javor Abutilon Doma, v zahradách a sklenících se pěstuje mnoho druhů a odrůd abutilonu. Rostliny se vyznačují vysokou rychlostí růstu, nenáročným a bohatým kvetením. Kvůli tvaru květu ve tvaru zvonu si květ abutilon vysloužil populární jméno „čínské lucerny“ a tři nebo pětilisté listy rostliny mu dávaly jiný název - „vnitřní javor“.

Některé odrůdy abutilonu se opravdu podobají tomuto stromu, ale ve skutečnosti nemají nic společného, ​​kromě vnější podobnosti. Ale za nejpřesnější lze považovat další populární název „indický sléz“.

Vnitřní javor nebo abutilon patří do rozsáhlé rodiny slézů, která kromě toho zahrnuje i samotný ibišek akciová růže nebo sléz, bavlna a okra.

Při hledání vlasti abutilon

Kvetení jednoho z druhů abutilonu

Rod abutilones sdružuje až dvě stě druhů, mezi nimiž jsou velké vytrvalé keře a polokřídy a velmi malé bylinné rostliny, které žijí v různých částech světa. Kde je rodiště abutilonu?

V tomto případě nebude možné poskytnout jednoznačnou odpověď uvedením zeměpisné oblasti nebo názvu, protože jednu nebo jinou paletu abutilonu lze nalézt v tropech a subtropech Severní a Jižní Ameriky, Afriky, Asie a Austrálie. Současně se pouze malá část rostlin pěstuje jako dekorativní a hrnkové plodiny.

A některé druhy, například Theophrastus abutilone, jsou pro Čínu cennou průmyslovou plodinou. Ze sušených stonků ve vlasti tohoto druhu abutilone se získává silné přírodní vlákno, které se tradičně používá k výrobě lan, rohoží, hrubých tkanin a dalšího zboží. Proto jiné jméno známé po celém světě, „lanovka“, dostalo abutilon ne bez důvodu.

Abutilon TheophrastusRod dostal své oficiální jméno v 18. století a slovo „abutilon“ se do latiny dostalo z arabského jazyka. Abu-tilun, podle legendy, toto jméno dal rodu Avicenna, který popsal léčivé vlastnosti místních odrůd rostlin.

Vnitřní javor: divoký a domácí abutilone

Vnitřní javor v květuDoma se dnes nejčastěji pěstují hybridní rostliny. Jsou kompaktnější než jejich divokí příbuzní, kvetou hojněji a déle, snáze se tvarují a nevyžadují zvláštní péči.

Mezitím v přírodě mnoho druhů vnitřního javoru nebo abutilonu připomíná strom nejen ve tvaru listů, ale také ve velikosti. Odrůdy z jižní Číny, Austrálie a Brazílie jsou vysoké, až tři metry, keře, které zimují a dokonale kvetou v podmínkách tropů nebo subtropů původních z abutilonu. Ve středním pruhu přežije rostlina milující teplo pouze ve skleníku, zimní zahradě nebo v květináči.

Všichni zástupci rodu se vyznačují přítomností srdčitých nebo laločnatých listů pokrytých namodralým, spíše tvrdým plstěním. Zvláštnosti vnitřního javoru abutolonu zahrnují jednotlivé nebo párové květy, které se tvoří v paždí listů a potěší pěstitele od časného jara do poloviny října. Korole pěti okvětních lístků spojených na základně v průměru mohou dosáhnout od 4 do 7 centimetrů. A v závislosti na druhu a odrůdě rostliny je tvar květu zvonovitý nebo širší, kalíškovitý.

Květy planě rostoucích rostlin jsou často zbarveny žlutě, oranžově nebo růžově.A moderní kultivary a hybridy vnitřního javoru nebo abutilonu ohromují množstvím odstínů, od sněhově bílé až po tmavě vínovou. Dnes existují froté odrůdy.

Abutilone: ​​je rostlina jedovatá?

Abutilon není jedovatýMnoho pokojových rostlin z tropických oblastí planety může být potenciálně nebezpečných, protože jejich tkáně obsahují toxické nebo korozivní látky.

Při výsadbě abutilonu nebo vnitřního javoru si květinář může být absolutně jistý, že rostlina nepoškodí, i když o sametové listy nebo světlé květy projeví zájem děti nebo domácí zvířata.

Abutilon není jedovatý a navíc má řadu vlastností užitečných pro člověka, které využívá tradiční i oficiální medicína. Ve vlasti abutilon, kde je rostlina rozšířená a známá lidem po mnoho staletí, se její listy, kůry, květiny a semena používají při léčbě různých onemocnění.

Například na Filipínách se k čištění ran a vředů používá odvar z divokých listů keřů. Tento lék má uklidňující a uklidňující účinek a pomáhá zmírnit příznaky horečky a nachlazení.

Abutilone listy, květy a semena se používají k léčbě různých onemocnění.V tropech, kde ještě donedávna lidé čelili riziku nákazy malárií, se k přípravě léků na tuto nebezpečnou nemoc používaly rostlinné suroviny z abutilonu.

Kůra vnitřního javoru abutilon je svíravá a močopudná, zatímco semena a listy mají projímavé, protizánětlivé a expektorační vlastnosti.

V Číně se listy abutilonu zahřívají a poté se podávají pacientům s tuberkulózou, kteří trpí kopřivkou, otoky a záněty vnitřních orgánů. S tímto vývarem se umývají dlouhé nehojící se rány a vředy, které se používají k stomatitidě a zubům u dětí.

V Indii se používají produkty založené na zelených částech abutilonu kašel a horečka, hemoroidy, diabetes mellitus a průjem, furunkulóza a hnisavé kožní vyrážky. Komprese vyrobené z rozdrcených květů a listů jsou lidovým lékem na popáleniny a rány na povrchu kůže. Semena abutilonu se spalují ve vlasti rostliny, aby se fumigovalo kouřem dítě infikované červy.

Abutilon je považován za přírodní antimikrobiální, antimalarické, analgetické a protizánětlivé činidlo.Podobné způsoby použití zelených, květin, kůry a kořenů abutilonu jsou i v jiných oblastech Indočíny, které vědce nemohly zajímat. Ve větší míře byly potvrzeny všechny užitečné vlastnosti lanovky.

Dnes získaly některé druhy divoce rostoucích abutilonů status léčivých rostlin s analgetickými, antihelmintickými, stahujícími, sedativními, diuretickými, expektoračními a laxativními účinky.

Studie prokázaly, že rostlinné tkáně obsahují látky, které mohou působit jako imunomodulátory, antioxidanty a hepatoprotektory. Abutilon lze považovat za přírodní antimikrobiální, antimalarické, tlumící bolesti a protizánětlivé činidlo.

Abutilon: energie rostlin

Kvetoucí abutilon může pomoci zmírnit stresStudie léčivých vlastností rostliny se bohužel nedotkla vnitřního javoru, hybridního abutilonu, který je dnes populární domácí plodinou. Krása tohoto malého keře však již nese pozitivní náboj a je schopna zvýšit náladu lidí.

Energie rostliny abutilon je tak pozitivní, že zelený mazlíček kvetoucí na parapetu dokáže zmírnit stres, rozptýlit smutné myšlenky a melancholii a nasměrovat člověka na tvůrčí úspěchy a dobré skutky.

Odborníci si jsou jisti, že netoxický abutilon lze umístit do dětského pokoje bez obav o zdraví dítěte. Taková rostlina má místo v obývacím pokoji a v dalších místnostech, kde se shromažďují všichni členové rodiny.

Abutilon vyzdobí jakoukoli místnost vašeho domovaAbutilon je rostlina, jejíž energie pomáhá lidem najít vzájemné porozumění a necítí se osaměle. Proto, pokud se v domě nebo v kanceláři „hromadí mraky a nastane bouřka“, je čas umístit hrnec jasně kvetoucího javoru na prominentní místo.

Video o abutilonu

Zahrada

Dům

Zařízení