Abychom dosáhli velké úrody aktinidií, učíme se o ni náležitě pečovat

aktinidie v dekoru Actinidia je stále oblíbenější v zahradních obchodech, jejichž pěstování a péče je velmi jednoduchá a výsledek je příjemný. Z keře můžete sbírat nejméně 20 kg lahodného ovoce, v závislosti na věku. Co je to? Abychom nebyli podrobní, řekněme, že jednou z odrůd této rostliny je kiwi. Jaká by tedy měla být péče o zázračného příbuzného, ​​aby získal velkou sklizeň?

Rychlý odkaz o aktinidii

lahodné plody aktinidie

Actinidia je okrasná a léčivá keřová réva, která každoročně přináší bohatou sklizeň. Vlastí rostliny je Čína. Na území Primorsky na Dálném východě často najdete divoké aktinidie, na jejichž základě bylo vyšlechtěno mnoho zimovzdorných odrůd, které mohou v našich podmínkách růst a přinést plody. Nejčastěji se rostlina nenachází ve formě keře, ale ve formě ovoce, které zahrnuje kiwi.

Díky pestrosti se aktinidie velmi často vysazují na zahradě pro vertikální zahrádkování verand, domů, altánů, pergol, plotů, mříží. Rostlina je obzvláště krásná během kvetení mnoha pupenů (začátkem června). V srpnu až září se na jejich místě objevují velké plody o hmotnosti 13-18 g.

Ovoce lze konzumovat čerstvé a připravovat jej z džemu, kompotu, marmelády, marshmallow nebo do pečiva. Sušené a sušené ovoce chutná trochu jako rozinky.

Příprava na přistání

Pěstování a péče o aktinidie vyžaduje řadu manipulací, na kterých závisí správný vývoj rostliny. Kvůli zranitelnosti kořenového systému se semenáčky kupují, ve kterých je zakrytý.

Actinidia by nikdy neměla být ponechána s holým kořenovým systémem v horku nebo větru.

Měli byste si koupit sazenice od tří let. Kromě toho by se mělo jednat o samčí i samičí exempláře v poměru 1: 2, protože aktinidie je dvoudomá rostlina a křížové opylování je možné pouze mezi rostlinami jejího vlastního druhu.

kvetoucí aktinidiePohlaví rostliny je určeno strukturou květů v prvním květu. Mužský exemplář má pupeny s mnoha tyčinkami, ale chybí jim pestík. Kromě toho jsou květy květenstvími 6 nebo více pupenů. Samčí rostliny se vyznačují tmavě zelenou barvou horní strany listů, která se během léta stává bílou s dospíváním a poté růžově červenou.

Samičí rostlina má tyčinky i pestík, ale první se na opylování vůbec nepodílí. Květy dostávají pyl z větru, včel a čmeláků. Na rozdíl od samčí rostliny jsou zde pupeny jediné. Pokud jde o barvu listů, samice keřů ji na podzim mění na nahnědlou.

Pupeny jsou položeny do paždí listů na větvičkách běžného roku. Doba kvetení je 10 dní, poté se na místě pupenů na samičích rostlinách vytvoří vaječníky, ze kterých se vyvinou plody světle oranžového nebo žlutozeleného odstínu.

Volba umístění

místo přistání aktinidieActinidia je popínavá rostlina, proto se často vysazuje podél stěn domu, živých plotů, altánů a dalších budov. Toto uspořádání navíc chrání rostlinu v zimě a zřídka zamrzne.

Ve svém přirozeném prostředí preferují aktinidie „prolamované“ poloostrovy ztenčených lesů, proto je při pěstování rostlin v zahradě vhodné zvolit místo za stejných podmínek a chránit před přímým slunečním zářením.

Actinidia nemá ráda místa, kde voda dlouhodobě stagnuje, proto se nedoporučuje vysazovat ji do odtoku a do kmenů stromů.

Správné uložení

výsadba aktinidiíPéče o aktinidie na jaře zahrnuje správnou výsadbu. Rostlina je nenáročná na půdu. Ve svém přirozeném prostředí roste v půdě s nízkým obsahem fosforu a dusíku. Zásadité a jílovité půdy jsou zcela nevhodné. Výhodné jsou kyselé, mírně kyselé, alespoň neutrální. To vysvětluje nemožnost použití vápna jako hnojiva. Je lepší vysazovat rostliny na jaře, ale je to možné také na podzim 2-3 týdny před mrazem.

Podzimní výsadba se provádí pouze u rostlin 2-3. Věku.

Pro výsadbu vykopejte díry 60 * 60 cm a vložte do nich 10-15 cm drenáže (oblázky, keramzit, drcený kámen). Do každé díry se přidá bohatá půda a míchá se 2-3 lžíce. popel ze dřeva, 10 kg humusu a 0,15 kg superfosfát.

Je přísně zakázáno přidávat vápno nebo hnůj!

Jakmile se Země usadí, začnou rostliny vysazovat a předtím do díry, na kterou je umístěna sazenice, nalijí kopec půdy neobsahující hnojivo. Mezi keři by měla být vzdálenost 1,5-2,5 m. Po výsadbě se sazenice napojí (asi 2-3 kbelíky na jednotku), lehce rozdrtí půdu tak, aby byl kořenový límec vyrovnaný se zemí. Špičkový mulč s rašelinou, pilinami, kompostem, borovou kůrou.

Podpora rostlin ve svislé poloze

gobelín pro aktinidiiPo výsadbě je okamžitě nutné nainstalovat podpěry pro aktinidie (rámy, mřížoví) - dvoumetrový beton nebo dřevo, mezi nimiž je drát natažený ve 3-4 řadách. Orientujte nosný rám z východu na západ. Rostliny jsou umístěny na jižní straně a tvoří se na podpěře ve formě hřebene nebo vějíře.

Actinidia péče

aktinidie na jařePéče zahrnuje zalévání, hnojení, mulčování a prořezávání. Chcete-li zvlhčit, rostliny by měly být dobře nastříkány ráno a večer. Zvláště je nutné provést postup v teple.

Pěstování a opouštění aktinidií během dlouhodobého sucha je následující. Aby rostlina neztratila zeleň, je každý týden napojena v množství 6-8 kbelíků vody na jednotku. V opačném případě po odstranění listí rostlina nemůže růst nové a v zimě zamrzne.

Postup uvolnění téměř stonku se často provádí současně s odplevelením, ale ne příliš hluboko, aby nedošlo k poškození kořenového systému.

 

Pro aktinidie je důležité přijímat hnojiva, protože to zvyšuje jejich mrazuvzdornost, stimuluje růst mladých výhonků a pomáhá zvyšovat výnosy. Otázka, jak krmit aktinidie na jaře, je rychle vyřešena.

Na začátku jara se hnojiva obsahující fosforečná, dusík a draslík aplikují v poměru 20:35:20 g na 1 m². Když plody začnou tuhnout, provede se druhé „krmení“ za použití podobných hnojiv, ale v poměru 10-12 / 15-20 / 10-12 g na 1 m². Poslední úprava se provádí v polovině září, kdy se sklízí plodina, za použití směsi fosforu a draslíku, vždy po 20 g. Hnojivo by mělo být rovnoměrně rozloženo po půdě a poté vykopáno do hloubky 10-12 cm a každé keře hojně zalévat.

Prořezávání

prořezávání aktinidiíAby se zabránilo zesílení koruny, provádí se prořezávání.

Postup se provádí pouze u aktinidií, které dosáhly věku 3-4 let.

Manipulace se provádějí po celé léto, poté jsou větve umístěny na podpěru pro aktinidie v požadovaném směru. Provede se také sevření, které zastaví růst větví.

K omlazení 8–10letých rostlin se prořezávají staré kosterní větve, které zůstávají jen 30–40 cm od liány.

Prořezávání aktinidií na jaře a na podzim se neprovádí kvůli silnému toku šťávy. Jinak rostlina zemře.

S nástupem podzimu jsou mladé 2–3leté révy odstraněny z podpěr a pokryty rašelinou, suchým listím, smrkovými větvemi, minimálně 20 cm, po aplikaci jedu pro hlodavce, aby nekopaly hnízda. Aktinidie pro dospělé nemusí být pokryty.

Reprodukce

Pokud jste začali pěstovat rostlinu, pak vás dříve či později bude zajímat, jak šířit aktinidii. Proces chovu je poměrně jednoduchý, takže zahradník může samostatně pěstovat jak mužské, tak ženské vzorky. V tomto případě se pohlaví a vlastnosti odrůdy dědí z rodiče na dítě (s výjimkou použití metody semen).

Metoda vrstvení oblouku

Na konci toku jarní šťávy a rozkvětu mladých listů je vybrán nejdelší a nejrozvinutější růstový výhonek, který je nakloněn směrem dolů a připevněn k zemi, přičemž pokropí místo připnutí vrstvou 10-15 cm půda. Kopec by měl být napojen a mulčován pilinami nebo humusem.

Na podzim nebo na jaře příštího roku se vrstvy a mateřský keř oddělí a dítě se přesadí na trvalé místo.

Výstřižky

řízky aktinidieZahradníci se často zajímají o to, jak na jaře šířit aktinidie řízky. To se děje dvěma způsoby.

Řízky se zelenými výhonky

S nástupem června je vybráno několik silných jednoročních větviček dlouhých 0,5 až 1 m, které jsou ráno nakrájeny a okamžitě vloženy do nádoby s vodou, aby se zabránilo vadnutí. Každá větvička je rozdělena na 10–15 cm fragmenty a zasazena do půdy (mírně kyselé nebo neutrální), do které byl dříve zaveden humus a říční písek v poměru 1: 2, a také minerální komplexní hnojivoBez chloru (100 g je dostačující na 1 m²).

Výsadba se provádí pod úhlem 60 °, přičemž se udržuje vzdálenost 5 cm mezi řízky a 10 cm mezi řádky. V tomto případě by měl být prostřední pupen na větvi umístěn na úrovni půdy. Kolem řezu je půda utlumena, napojena a na vrchol je položena dvouvrstvá gáza, která je po 2 týdnech odstraněna.

Před nástupem zimy jsou řízky skryty pod spadaným listím a na jaře, dokud listy nekvetou, jsou přesazeny na trvalé místo růstu.

Metoda lignifikovaného řízku

Podle této techniky se šíření aktinidií provádí následujícím způsobem. Lignifikované řízky se krájí na konci podzimu, svazují se ve svazcích a skladují se svisle v krabici naplněné pískem při teplotě maximálně 1–5 ° C až do jara. Výsadba se provádí ve skleníku a zalévá se každé dva dny. Jsou pečovány jako zelené řízky.

Metoda osiva

reprodukce aktinidií semenyPo hnětení zralých celých plodů a po umytí se výsledná semínka suší na papíře ve stínu. Poté, v první dekádě prosince, jsou na 4 dny namočené, zaplavené 2 cm vody, rozvrstvené a zaseté 0,5 cm hluboko do nádob naplněných směsí rašelinové půdy a říčního písku.

Sazenice by měly být nastříkány a chráněny před přímým slunečním světlem. Po výskytu 3-4 listů se mláďata přesadí do skleníku. Kvetení nastává po dosažení 3-5 let věku, poté je rostlina přesazena na trvalé místo v zemi.

Nemoci a škůdci

chránící aktinidie před kočkamiRostliny jsou docela odolné vůči chorobám a jsou zřídka napadeny škůdci. Pokud se během pěstování aktinidií dodržují pravidla péče, keře se stávají prakticky nezranitelnými.

Z nemocí může být rostlina ovlivněna fylostiktózou, hnilobou ovoce, padlí, plísní zeleného nebo šedého typu, houbovými chorobami, které způsobují skvrny na listoví. Když nastanou problémy, nemocné části rostliny jsou odstraněny. Jako preventivní opatření jsou rostliny ošetřeny kapalinou Bordeaux (1%) ihned po výskytu pupenů. Postup se opakuje po 2 týdnech. V boji proti padlí se provádí dvojité zpracování (s přestávkou 10 dnů) jedlé sody (0,5% roztok).

Z hmyzu způsobují rostlině velké škody brouci a jejich larvy, které živí pupeny, listy a plody, ale i lacewings, housenky pepře můry a kůrovci.Úlevu přináší jarní a podzimní kultivace půdy a celé rostliny tekutinou Bordeaux, která ničí hibernační nebo hibernační škůdce a jejich larvy.

Kupodivu se kočkám také říká škůdci. Poté, co se sníh roztopí, zvířata kopají v kořenech, čímž je poškozují, a také požírají mladé výhonky. Jakmile jsou tedy rostliny vysazeny, musí být chráněny drátěným plotem, který je zakopá 10 cm do země a vytvoří jakýsi kryt, aby kočky nemohly proniknout stromem přes vrchol.

Správná péče o vaše aktinidie vám pomůže vypěstovat zdravý keř, který vás odmění velkou sklizní lahodného ovoce.

Video o pěstování aktinidií

Zahrada

Dům

Zařízení