Oranžový strom z kamene doma

Domácí pomerančovníku Mezi různými pokojovými rostlinami prodávanými ve specializovaných prodejnách oko rychle zachytí úhledné stromy s lesklými kožovitými listy a hromadou jasně voňavých plodů. Pokud máte trpělivost a vynaložíte trochu úsilí, můžete si ze semene vypěstovat pomerančovníku doma, zejména proto, že semeno ze zralého ovoce zakoupeného v obchodě je vhodné jako sadba.

Jak pěstovat pomeranč doma ze semene?

Oranžové jámy

Semeno pomeranče je na jedné straně pokryto poměrně hustou, tvrdou slupkou, která klíček chrání před všemi druhy poškození a na druhé straně brání jeho klíčení. Pokud semeno vyschne, je velmi obtížné ho vylíhnout, proto se k výsadbě používá pouze čerstvé semeno.

Oranžové jamky:

 • umýt v teplé vodě;
 • namočený po dobu 8-12 hodin;
 • zasazeny do volné půdy nebo rašelina do hloubky 1 cm pod film.

Opláchnutí semen pomeranče před výsadbouAž do okamžiku klíčení, který přijde za měsíc nebo měsíc a půl, zůstane nádoba se semeny na stinném teplém místě. Mini skleník by měl být pravidelně zvlhčován a větrán. A až po vzniku klíčků jsou na svět přivedeny budoucí oranžové stromy.

Protože v zemích, kde v přírodě rostou pomeranče, stromy velkoryse přijímají teplo i světlo, můžete semenáčkům poskytnout nejdelší hodiny denního světla vysazením semen na konci zimy nebo v březnu. Ale i v tomto případě mladé oranžové stromy s pomocí dobře reagují na prodloužení denního světla speciální lampy.

Přesazování pomeranče doma

Oranžová semínka klíčíVybírání klíčků se provádí ve stadiu, kdy jsou na pomeranči otevřené dva pravé listy, přičemž je třeba vzít v úvahu, že rostlina reaguje velmi bolestivě na všechny manipulace spojené s transplantací a možným poškozením kořenového systému. Je nepřijatelné, aby se kořenový límec pomeranče během transplantace ukázal být v podzemí.

Mladá oranžová sazenice ze semenNejlepší způsob, jak přesadit strom, je přenést rostlinu na jaře spolu s hliněnou hrudkou, dokud výhonky nezačnou aktivně růst a neobjeví se pupeny. Pomeranč pěstovaný doma bude muset být pravidelně podroben tomuto postupu, pokaždé, když vyberete nádobu o průměru o 1-3 cm větším než starý hrnec:

 • Rozšiřující se kořenový systém mladé rostliny jednou ročně vyžaduje rozšíření „obytného prostoru“.
 • Zralé ovocné stromy se vysazují každé 2–3 roky.

Vytvoří se oranžový stromU sazenic se 4–6 listy je vhodná nádoba o průměru asi 10 cm a půdní směs dvou částí půdy, jedné části listnatého humusu, stejného objemu rašeliny a písku. Již při další překládce se zvyšuje podíl drnu v půdě a přidává se malé množství jílu. Oranžový strom, který se pěstuje doma z kamene, musí být vybaven dobrým odvodněním a zavlažovacím režimem, který neumožňuje hnilobu kořenů.

Optimální podmínky růstu pro pomeranč doma

První plody oranžovéStejně jako všichni obyvatelé subtropické zóny, oranžové stromy netolerují průvan, ale mají velmi rádi světlo a jsou náročné na vlhkost vzduchu a půdy. Při nedostatečném osvětlení mohou citrusové plody ublížit nebo odmítnout přinášet ovoce, proto je lepší je pěstovat na slunné straně, ale chránit je před přímými paprsky, zejména v létě. Na podzim a v zimě, kdy se denní hodiny snižují, je oranžová vypěstovaná ze semene osvětlena.

Vlhkost vzduchu v místnosti, kde se strom nachází, by neměla být nižší než 40%, jinak rostlina začne rychle zbavovat listí a může zemřít. To se stává obzvláště často v zimě, během topné sezóny nebo když je hrnec umístěn blízko ohřívače. V tomto případě je nutné uměle zvlhčit vzduch, nastříkat rostlinu a zajistit, aby půda pod ní nevyschla.

Nebezpečí vysychání půdy existuje také v létě, proto je pro pomeranč extrémně nutné každodenní zalévání, které zvlhčí celou hliněnou hrudku, ale nezpůsobí stagnaci vlhkosti.

Domácí pomerančovníky mohou zemřít, pokud zavlažovací voda obsahuje chlor. Proto používají alespoň jeden den dešťovou vodu, rozmrazenou nebo usazenou vodu, která se zahřívá na 25-30 ° C.

Péče o pomerančovníku doma

Oranžové květy domaAby se sazenice rychle rozvinula a po několika letech začala rostlina přinášet ovoce, musí vytvořit podmínky, jako ve Středomoří a severní Africe, kde v přírodě rostou pomeranče:

 • V létě lze strom vyvést do vzduchu a chránit ho před spalujícím sluncem.
 • Na jaře, kdy začíná tvorba pupenů a předpokládá se tvorba vaječníků, by oranžové stromy měly být udržovány na 15-18 ° C.
 • V zimě zalévání snižte a zajistěte teplou zimu při teplotách nad +12 ° C, nezapomeňte na podsvícení rostlin.

Oranžový strom potřebuje krmeníPři přenosu z místnosti do místnosti, změnách teploty, vlhkosti a dalších podmínkách růstu, až po otočení hrnce, může oranžový strom, jako na fotografii, doma zbavit listí, zbarvit žlutě a chřadnout. Proto se doporučuje rostlinu střídat, aby její výhonky rostly rovnoměrněji, přibližně 10 ° každých 10 dní.

Aktivně rostoucí pomeranč jednou za 7-14 dní vyžaduje komplexní hnojení hnojivy pro citrusové plodiny nebo složení založené na 10 litrech vody a:

 • 20 gramů dusičnanu amonného;
 • 25 gramů superfosfát;
 • 15 gramů draselných solí.

Péče o pomerančovníky doma znamená, že se k vrchnímu obvazu přidává síran železitý čtyřikrát ročně a aby se zachovala bohatá barva listů, pomeranč se každý měsíc zalévá roztokem manganistanu draselného.

Oranžové roubování

Roubování pomeranče domaPokud se o strom dobře staráte, rychle roste a rozvíjí se. Ne každému se však podaří počkat na kvetení a vaječník, a pokud se plody objeví, ukáže se, že jsou malé a hořké. Faktem je, že pomeranče pěstované ze semen nemusí mít rodičovské vlastnosti a mohou to být jednoduše planě rostoucí rostliny. Takovou divočinu poznáte již ve věku jednoho roku podle tvrdých zelených trnů na kmeni.

Jak pěstovat doma pomeranče, sladké a velké jako ovoce? V tomto případě můžete vybrat jednu z následujících metod:

 • Proveďte klasické roubování stromu pomocí sazenice jako podnože pro odrůdové řízky získané z plodnice.
 • Naočkujte pomeranč očkováním implantováním pupenu pěstované rostliny malou vrstvou kůry a dřeva. Pro spolehlivost můžete použít až tři oči současně a roubovat je z různých stran kufru.

Zavedený potomekDruhá metoda je pro strom méně pracná a bolestivá. Pokud sazenice po naroubování zůstává pouze jako pažba, je lepší provést operaci na stromě ve věku 1 - 3 let, kdy průměr stonku nepřesahuje 6 mm.

Sbíráme sladkou sklizeňNa dospělém pomerančovníku můžete na fotografii naroubovat různé citrusové plodiny, protože rostlina prakticky neodmítá příbuzné druhy.

Vytváření oranžové koruny doma

Sklízejte oranžovou domaPěstování pomerančovníku doma může začít 6-10 let po vyklíčení semen a pouze v případě, že rostlina má správně vytvořenou korunu. Pupeny a poté vaječník se ve stejných rostlinách objevují na vyvinutých větvích čtvrtého řádu. Pro získání časné sklizně proto začíná tvorba koruny během období, kdy strom dosáhne výšky 25-30 cm:

 • Na jaře je hlavní výhonek sevřen na úrovni 18-25 cm.
 • Z postranních výhonků zůstávají tři nebo čtyři nejsilnější, které jsou odříznuty a nutí se rozvětvovat.
 • V příští sezóně jsou z růstu ponechány dvě větve druhého řádu. Následně budou dávat 3 až 5 výhonků třetího řádu.
 • A teprve potom se začnou rozvíjet horizontální plodící větve.
 • Dále monitorují hustotu koruny a včasnou výměnu větví.

Na mladých stromech je nejlepší odstranit první květiny a vaječníky. První sklizeň může být jen 2–3 pomeranče, aby rostlina při dozrávání neztratila příliš mnoho síly.

Vstup stromu do plodů můžete urychlit zimováním pomeranče při teplotě 2 až 5 ° C, omezením zalévání a nekrmením po dobu tří měsíců. Když teplota v místnosti, kde rostou pomeranče, stoupne na 15-18 ° C, začnou tuhnout pupeny a začne se tvořit vaječník. Správně ošetřená oranžová doma může žít až 50-70 let, pravidelně se těší vzhledu bílých květů a jasně voňavých plodů.

Očkování citrusových plodů doma - video

Komentáře
 1. Irina

  Dal mé matce oranžový strom. Prvních pár měsíců s námi jaksi vybledl, ale poté, co jsme si přečetli článek, jsme se rozhodli provést klasický návyk stromu a zdá se, že nyní roste normálně, existuje už několik malých pomerančů.

 2. Pavel

  To je v pořádku, zakoření se. Je lepší očkovat očkováním.

 3. Nataliia

  Ahoj! Našel jsem dvě semínka v bezsemenných pomerančích (nakrájel jsem celou krabici pomerančů a našel dvě semena). Sundala vrchní tvrdou vrstvu skořápky, namočila ji a další den se obě kosti rozdělily na dvě části. Po nějaké době vyklíčily všechny 4 poloviny. Zasadil jsem to do země a po týdnu se začaly objevovat klíčky zpod země. Prosím, řekněte mi, jestli jsou taková semena vhodná, od bezsemenného pomeranče po pěstování a přinesou v budoucnu ovoce? Existují nějaké vlastnosti péče? Poděkovat.

  • Olga

   Vzhledem k tomu, že vaše semena vyrostla, pak z nich určitě vyroste oranžový strom. Péče se neliší od pěstování citrusových plodů, jak je popsáno v článku výše. Pokud jde o plodování, jsou to obvykle domácí pomeranče ze semen, které jsou naroubovány. Sám také bude schopen přinést ovoce, ale ne dříve než za 8–10 let, ai poté budou malé a hořké.

 4. Nataliia

  Olga, děkuji za odpověď. Až stromy dorostou, přemístím je na balkon ve velkém květináči, kde jim bude stačit „proseté“ slunce. A po většinu roku také máme léto. Myslíte si, že to pomůže zlepšit kvalitu ovoce? Poděkovat.

  • Olga

   Hodně světla je samozřejmě dobré, stromy budou vyvinuté, se svěží korunou. Je však nepravděpodobné, že by se velikost ovoce zvětšila. Je to jako s ovocnými stromy - divoká zvířata: bez roubování dávají menší plody. Kromě toho nezapomeňte, že neštěpené citrusy začnou rodit poprvé, ne dříve než o 10 nebo dokonce o 15 let později.

 5. Nataliia

  Moc děkuji za odpověď. Budu si prohlížet stromy, jak je popsáno ve videu, až budou staré asi rok.

 6. Sanya Rybak

  Ahoj! Řekněte mi, prosím, chci zasadit pomeranč. Semena obchodu se vejdou ??? Děkuji předem

  • Olga

   Samozřejmě, udělají to, neváhejte zasadit. Z osobní zkušenosti mohu říci, že klíčí velmi dobře a rychle. Asi před čtyřmi lety, dítě strčilo pár semen do květináče, právě tak, a nyní náš strom roste. Vstali jsme sami a bez skleníku a bez jakékoli péče. Také z obvyklého pomeranče zakoupeného v obchodě. Mějte na paměti, že pokud nepotřebujete jen dekorativní, ale plodící keř, pak je lepší hledat větvičku z pomeranče, který již přináší ovoce, na roubování od vašich přátel.Bez tohoto postupu počkáte na kvetení nejméně deset let. Zatím jsem to nenašel, takže jen obdivujte listy.

 7. Zinaida

  Bohužel můj pomeranč onemocněl: listy začnou odbarvovat skvrnami a pak se zdá, že okraje vysychají a zhnědnou. Starám se, jako by správně, žádné průvany, žádné přetečení, světlo, sprej. Už 3 roky žije se mnou a přináší ovoce. A kamarád tak onemocněl. Poraďte prosím, jak pomoci mé oranžové. Děkuji.

  • Olga

   Na začátku topné sezóny začnou listy vnitřních citrusových plodů často vysychat. Pomeranče mají také velmi rádi vysokou vlhkost a jen suché špičky naznačují, že mají suchý vzduch. Možná se změnilo vaše mikroklima v domě, například bylo zapnuto topení a keř neměl čas se přizpůsobit? Na jednom z květinářských fór se doporučuje zakrýt rostlinu kompletně na týden balíčkem a po této době ji otevřít, ale postupně. Zkuste to, možná tato možnost pomůže.
   Mimochodem, o teplotě jsem nedávno četl zajímavý fakt, že citrusové plody v zimě nepotřebují více než 17-18 ° C tepla. Pokud se oteplí, vyschnou. Bohužel je také nemohu udržet v chladu, jinak začneme mrznout a není kam jinam vyjmout, všechny místnosti jsou stejně vytápěny. V zimě také trochu vysychá. Čekám na jaro, pak ho vezmu ven a tam rychle rostou nové větve, stává se ještě nádhernějším. A potřebují alespoň 12 hodin denního světla (také v zimě) a v tomto ročním období je problematické mít přirozené světlo. Má tedy smysl zajistit další osvětlení.

Zahrada

Dům

Zařízení