Avokádo je strom s jedinečným vzhledem

avokádový strom K pěstování avokádového stromu nemusíte mít speciální dovednosti. Tato exotická rostlina vyžaduje pouze základní pravidla péče. To platí pro zalévání, oblékání, vlhkost vzduchu.

Avokádo - strom s neobvyklým ovocem

avokádový strom postavený

Avokádo nebo americká Persie, jak se mu také říká, patří do skupiny vždyzelených.

Avokádo musí odpočívat po dobu 5 měsíců, aby rozkvetlo. Pokud tak neučiníte, pupeny se na domovském stromě neobjeví.

Jak vypadá avokádový strom a jeho vlastnosti:

 1. Ve volné přírodě strom dosahuje výšky 20 m, ve vnitřních podmínkách rostlina nepřesahuje 3 m.
 2. I při správných podmínkách růstu je sklizeň téměř nemožná. Plodování doma je extrémně vzácné. Pokud ale avokádo rozkvétá, stane se to pouze 5 let po výsadbě.
 3. Listy stromu mají tmavě zelený odstín. Všichni jsou kopinatí. Délka každého z nich nepřesahuje 35 cm.
 4. Květy jsou malé, světle zelené barvy. Všichni jsou shromážděni ve falešném deštníku.
 5. Pokud jde o chuť ovoce, jsou mnohem nižší než u dovážených. Navzdory tomu je lze jíst.

Studie ukázaly, že avokádo je jedním z mála stromů, které mohou čistit vzduch. Proto je instalován v ložnicích, dětských pokojích a také v kuchyni.

Kde roste avokádový strom?

avokádový strom ve volné příroděV mnoha zemích světa je avokádo považováno za blízkou rostlinu vavřín... Byl pěstován starými Řeky. Rodnou zemí stromu jsou země Severní Ameriky.

Pěstování ve velkém začalo v Izraeli, takže tuto zemi lze považovat za druhou vlast.

V přírodě existuje avokádo s plody následujících odstínů:

 • nažloutlá zelená;
 • tmavozelený;
 • fialově načervenalé;
 • tmavě fialová.

Avokádový strom roste dobře na různých typech půdy. Nejraději ale roste v oblastech s červeným jílem nebo pískem. Rostlina také dobře reaguje na vápencové podklady.

Ovoce se nejvíce pěstuje na Filipínách, v Americe, Asii, Austrálii, Peru. Na území naší země lze na otevřeném poli pěstovat pouze odrůdy mexické skupiny.

Podmínky růstu ve volné přírodě

rodící avokádový stromVzhledem k tomu, že avokádo roste v tropickém i subtropickém podnebí, existují určité rozdíly mezi těmito rostlinami.

Skupiny a jejich funkce:

 1. Mexické odrůdy. Tyto druhy mají dobrou odolnost vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám. Mexické odrůdy avokáda jsou schopny tolerovat mírný pokles teploty vzduchu.
 2. Západoindické odrůdy. V severních oblastech nebude možné takové rostliny pěstovat. Stromy umírají i při menších mrazech. U nás lze západoindické odrůdy pěstovat pouze v zimních zahradách a sklenících.

Ve volné přírodě roste avokádo na slunci i ve stínu. Na otevřených plochách strom přináší lepší ovoce.

Avokádo nemá ráda průvany. Silný vítr negativně ovlivňuje jeho vývoj. Suchý vzduch narušuje proces opylování květin, v důsledku čehož se výtěžek několikrát sníží.

Jakou domácí péči vyžaduje avokádový strom?

pěstování avokáda domaNež doma vysadíte avokádový strom, nezapomeňte, že miluje hodně světla.Proto se doporučuje umístit květináč s rostlinou na okno, které je obráceno k západní straně. Pokud taková možnost neexistuje, bude nutné strom během horkého období dne zastínit. Zabráníte tak popálení.

Teplota vnitřního vzduchu

To je důležitý ukazatel při pěstování avokáda doma. Aby se rostlina dobře rozvíjela, je nutné, aby místnost měla alespoň +25 ° C. Při prudkých výkyvech teploty strom okamžitě pocítí.

Zavlažování

Zalévání tropických rostlin doma je často nutné, ale měli byste vzít v úvahu teplotu vzduchu a období roku. Před provedením postupu je nutné pokaždé zkontrolovat stav půdy. Pokud vrchní vrstva dobře zaschla, můžete začít zalévat.

Nadměrná vlhkost negativně ovlivní vývoj avokáda.

Vlhkost vzduchu

zvlhčováníAby nedošlo ke ztrátě atraktivního vzhledu avokádového stromu, je nutné jej systematicky stříkat. Tento postup by měl být prováděn velmi opatrně, aby ani malé množství vody nespadlo na listy. Pouze vzduch musí být zvlhčován. To se nejlépe provádí rozprašovací lahví.

Když víte, jak vypadá avokádový strom na fotografii, můžete si vypěstovat krásnou a zdravou rostlinu, která se stane skutečnou ozdobou každé místnosti. Chcete-li to provést, budete muset dodržovat výše uvedená pravidla.

Vše o avokádu - video

Zahrada

Dům

Zařízení