Avokádo: výhody a poškození zeleného ovoce Persea

avokádo je dobré pro tělo Plody jihoamerického stromu Persei nebo avokáda nemají výraznou chuť a aroma, nejsou tak zářivé jako citrusové plody, jablka a hrušky, ale z nějakého důvodu jsou neuvěřitelně žádané. Důvodem jeho popularity jsou výhody a škody způsobené avokádem, kterým se lze snadno vyhnout, protože znají rysy exotické kultury.

Je dobře známo, že plody pokryté hustou zelenou nebo nahnědlou slupkou jsou mimořádně výživné a díky této vlastnosti jsou dokonce uvedeny v Guinnessově knize rekordů. Jaký je ale obsah kalorií v avokádu? Jaké jsou prospěšné látky obsažené v olejnaté dužině a kdy je hodnota ovoce menší než škoda, kterou přinášejí?

Biochemické složení avokáda, obsah kalorií a nutriční hodnota

Domorodí obyvatelé Střední a Jižní Ameriky, odkud pochází avokádová nebo aligátorská hruška, tradičně používali ovoce jako jídlo a připravovali z nich jednoduchá, vydatná jídla. Evropané, kteří přišli na kontinent, dychtivě studovali místní flóru, zvyky a kulturu. Při setkání s avokádem byli ohromeni, jak mastné a výživné je nazelenalé maso s příchutí hrušky, ořechů nebo dýně.

zralá avokádová dužina

Od té doby byly prospěšné vlastnosti avokáda i jeho složení dobře studovány. Proto jen za posledních několik desetiletí vzrostlo pěstování této cenné plodiny na světě jeden a půlkrát a zájem o tento přírodní produkt roste.

Hustá v nezralém ovoci je dužina zralého avokáda spíše jako jemná pasta, která se snadno mačká a snadno roztírá, jako máslo. Hmota je podobná tomuto produktu živočišného původu nejen vzhledem, ale také vysokým obsahem tuku, který tvoří 48% hmotnosti.

Kromě rostlinných tuků, které se tělem snadno vstřebávají, na 100 gramů avokáda patří:

 • 1,6 gramu bílkovin;
 • 2,3 gramů sacharidů;
 • 0,5 gramu vlákniny;
 • 5,0 gramů mono- a disacharidů;
 • 0,5 gramu škrobových látek;
 • asi 1 gram popela.

Obsah kalorií avokádo na 100 gramů, v závislosti na odrůdě a zralosti, se může pohybovat od 110 do 250 kcal. To znamená, že pouze několik druhů ovoce může plně poskytnout náklady na energii útku dospělého, který se věnuje fyzické práci.

zdroj energie z avokádaAle aligátorská hruška, jak se ovoce často nazývá doma i v USA, je nejen zdrojem energie, ale také množstvím složek užitečných pro tělo.

Proč je pro vás avokádo dobré?

Příznivé vlastnosti ovoce jsou určeny jeho složením a kombinací dostupných bioaktivních sloučenin. Avokádová dužina obsahuje v dostatečném množství:

 • vitamíny E, K, PP, D, kyselina askorbová a beta-karoten:
 • mnoho sloučenin patřících do skupiny vitamínů B;
 • organické kyseliny včetně pantothenové a olejové;
 • soubor makroživin, včetně vápníku, hořčíku, draslíku, sodíku a fosforu;
 • stopové prvky, jmenovitě železo, zinek, jód, měď, mangan, fluor, molybden;
 • potravní vláknina;
 • řada polynenasycených kyselin.

avokádový salátS takovým souborem látek budou moderní vitamínové komplexy nebo doplňky stravy závidět jihoamerickému ovoci. Je také důležité, jaký druh tuků avokádo obsahuje. Jelikož je produkt rostlinným produktem a v jeho buničině není žádný cholesterol, nebude salát ochucený zelenou buničinou, snědený avokádový sendvič nebo jiné jídlo schopen negativně ovlivnit stěny cév, nezpůsobí tvorbu cholesterolu plaky a nezpůsobí rozvoj hypertenze a jiných nebezpečných nemocí.

Avokádo, které neobsahuje více než jeden a půl procenta cukrů, lze při cukrovce užívat prospěšně a neškodně.

A ti, kterým záleží na kráse a zdraví pokožky a snaží se udržovat vynikající zrakovou ostrost, ocení vysoký obsah karotenu a vitaminu K v zelenavé dužině.avokádo obsahuje hodně vitaminu K.

Zdraví prospěšné pro avokádo

Vynikající nutriční vlastnosti, bohatá sada makro- a mikroelementů, vitamínů, organických kyselin a tuků. Toto jsou hlavní, ale zdaleka ne všechny komponenty, které určují výhody avokáda, které nepoškozuje organismus:

 • dodává člověku energii;
 • zvyšuje účinnost a udržuje produktivní funkci mozku;
 • posiluje krevní cévy a podporuje srdce;
 • je vynikající prevencí aterosklerózy a hypertenze;
 • podporuje vizi;
 • stimuluje regeneraci tkání a stará se o krásu a zdraví pokožky.

avokádo - vegetariánské jídloBlahodárné vlastnosti avokáda jsou neocenitelné pro vegetariány, pro které je ovoce hodné a někdy nejlepší náhradou za živočišné tuky. Díky použití pokrmů z tohoto neobvyklého ovoce se můžete chránit před stresem a depresí, posílit imunitní obranu a díky antioxidační schopnosti dokonce vypadat déle mladě.

Vzhledem k tomu, že avokádo je téměř z poloviny oleje, vitamíny rozpustné v tucích, které obsahuje, včetně skupiny karotenoidů, vitamínů K a D, se výborně vstřebávají.

Látky vstupující do těla působí jemně a komplexně a poskytují člověku tonizující, posilující a obecně zlepšující zdraví.

Výhody avokáda pro ženy

avokádo má vysokou koncentraci železaZástupci spravedlivého pohlaví všech věkových skupin chtějí zůstat po dlouhou dobu krásní, zdraví, fit a veselí. Proč je avokádo dobré pro ženy? Skoro všichni!

Vysoká koncentrace železa určuje výhody avokáda pro ženy, mnohem častěji než muži trpící anémií. Současně dietní produkt nejen zlepšuje složení krve, ale také:

 • stará se o zdraví cévního systému;
 • pomáhá zásobovat tkáně živinami a kyslíkem;
 • udržuje tón;
 • odolává výkyvům nálady, letargii, apatii.

Je důležité, aby avokádo s prospěchem a bez újmy pro ženu působilo v jakémkoli věku a v různých obdobích života. Mladé krásky nebudou ignorovat skutečnost, že dužina z avokáda v kulinářských pokrmech působí jako skutečné afrodiziakum, probouzí touhy a posiluje. Ve skutečnosti se účinek ovoce neomezuje pouze na toto.

Pokud jej pravidelně zadáváte v nabídce:

 • hormonální pozadí je normalizováno;
 • reprodukční systém dostává významnou podporu;
 • zlepšuje stav vlasů, pokožky, nehtů, trávení.

avokádo v kosmetologiiRole avokáda v domácí kosmetologii je skvělá. Je to vynikající surovina pro zvláčňující a výživné masky, krémy, balzámy a obklady.

Starší ženy ocení výhody avokáda, které při místním použití aktivuje krevní oběh, zjemňuje pokožku, podporuje její regeneraci a odolává zánětu.

Je to vynikající univerzální produkt proti stárnutí, který se příjemně nosí v masce a je nepostradatelný ve stravě.

Kromě toho stojí za to vědět o výhodách avokáda pro ženy při hubnutí. Zahrnutí čerstvé buničiny do stravy pomůže účinně podporovat tělo během diety, nebude mít hlad, bude klidný a veselý, plný energie a síly pro aktivní práci a odpočinek!

Avokádo během těhotenství a kojení

avokádo pro těhotnéNabídka nastávající matky do značné míry ovlivňuje stav a vývoj dítěte. Podobně potraviny konzumované ženou působí během období kojení. Proto je nutné zavést do stravy pouze ty nejužitečnější a nejčerstvější.

Během těhotenství je avokádo nepostradatelné jako zdroj esenciálních aminokyselin, vitamínů a minerálů, které mají pozitivní vliv na zdraví ženy a na rychle se rozvíjející plod. Avokádo komplexně dodává oběma organizmům vše, co potřebují, zejména kyselinu listovou, draslík a železo, vitamíny A, B a K, jejichž potřeba se dramaticky zvyšuje při čekání na dítě.

Je třeba si uvědomit, že avokádo, stejně jako jiné ovoce, může způsobit alergické reakce, proto by mělo být do jídelníčku zařazováno opatrně a pouze po konzultaci s lékařem.Stejné pravidlo platí i po narození dítěte.

Při kojení pomůže chutný a zdravý plod udržovat a obnovovat tělo matky a prostřednictvím mléka poskytne dítěti užitečné látky nezbytné pro růst. Nejlepší je, pokud neexistují žádné kontraindikace, vyzkoušet avokádo poprvé po porodu, když je dítěti 2-3 měsíce.

Zdravotní přínosy avokáda pro muže

avokádo na saláty a koktejly

Jako zdroj rychlé energie a komplex živin si avokádo cení muži oddaní zdravému životnímu stylu.

Vitaminový salát s tímto ovocem, osvěžující výživný koktejl nebo oblíbená masová omáčka nejen pomohou udržet sílu a aktivitu po celý den, ale:

 • zvýšit účinnost;
 • normalizovat hormony;
 • jemně zmírnit stres;
 • bude mít protizánětlivý účinek;
 • zlepšit stav srdečního systému a krevních cév;
 • zvýší odolnost těla vůči chorobám a extrémnímu stresu.

Lékaři zaznamenávají úplnou absenci poškození těla a výhody avokáda s rizikem rakoviny a zánětlivých onemocnění mužské sféry, včetně adenomu a často před ním prostatitidy.

Avokádové kontraindikace a bezpečnostní opatření

avokádový sendvičSe spoustou užitečných vlastností nemá avokádo prakticky žádné kontraindikace. Dokonce i alergie na toto ovoce je extrémně vzácná.

A přesto, s tendencí k různým druhům potravinových intolerancí, musíte být opatrní ohledně nového ovoce, zejména pokud jde o stravu dítěte, nastávající nebo kojící matky. Lékaři nedoporučují dávat avokádo dětem mladším tří let.

Děti i dospělí by měli být odrazováni od konzumace ovoce, pokud avokádo příliš ztmavlo, má mechanické poškození, stopy škůdců nebo hnilobných bakterií.

Nejpřísnější opatření by měla být přijata proti pokožce, jamkám a listům plodů, které obsahují persin, sloučeninu toxickou pro člověka.

jíst pouze oloupanou dužinu avokádaNa první pohled tato látka sama o sobě málo připomíná, ale když se dostane do těla, způsobí otok trávicího systému a dýchacího systému, negativně ovlivní práci srdce a podporuje hromadění tekutin. Proto musí být ovoce před použitím důkladně umyto a vyčištěno.

Video o výhodách a nebezpečích avokáda pro tělo

Zahrada

Dům

Zařízení