Jak léčit chlorózu lilií - příčiny a příznaky nemoci

Pomoc s radami - jak léčit chlorózu lilie? Je to nedostatek živin v květinách, nebo je příčinou nemoc kamaráda? Obvykle pravidelně oplodňuji všechny své rostliny na záhonech. Letos se ale stalo, že zůstali bez krmení. Onemocněl jsem a dlouho jsem ležel v nemocnici, doma nebyl nikdo, kdo by plevel vůbec odplevelil. Když jsem se vrátil, pomalu jsem sotva vyčistil květinové záhony a okamžitě jsem si všiml, že s mými liliemi něco není v pořádku a jejich listy se rozjasnily.
jak léčit chlorózu lilií Navzdory skutečnosti, že lilie nejsou tak náchylné k chloróze jako ibišek nebo hortenzie, tyto plodiny také někdy trpí touto chorobou. Abyste věděli, jak přesně léčit chlorózu lilie, musíte nejprve zjistit, co přispělo k jejímu vzhledu. U některých rostlin je chloróza často způsobena dědičností, když se sklon k onemocnění přenáší z rodičů na další generaci. Je velmi obtížné se s tím vypořádat, ale nejčastěji je chloróza výsledkem buď nesprávné péče, nebo jako vedlejší účinek infekcí a virů. V tomto případě je ukládání lilií mnohem jednodušší.

Co způsobuje chlorózu u rostlin

nemoc lilie

Kromě dědičnosti ovlivňuje chloróza lilie a jiné zahradní plodiny za následujících okolností:

  • "Hladovění" rostlin (nedostatek živin);
  • nevhodná půda;
  • nedostatek nebo přebytek vlhkosti;
  • zmrazení;
  • přítomnost poškození kořenového systému;
  • porážka jinými virovými nebo infekčními chorobami i škůdci.

Kromě toho se může chloróza lišit v závislosti na tom, jaké živiny rostlinám chybí. Mezi nejčastější patří chloróza železa, hořčíku, síry, dusíku, zinku a vápníku. Lilie jsou nejvíce náchylné na chlorózu železa.

Jak se chloróza železa projevuje u lilií

chloróza železa v liliíchPři nedostatku železa jsou změny viditelné pouhým okem. Listy Lily se rozjasňují až do žloutnutí, ale zároveň zůstává charakteristický znak nemoci - tmavé pruhy. Chloróza se projevuje v horní části výhonku, na mladých listech. Okraje listů se navíc mohou zvlnit a mladé talíře se zmenšují. Kvetení také trpí - lilie se zmenšuje, může ztratit svou odrůdovou barvu. Pokud se nic neděje, rostliny začnou úplně vysychat, zejména na vrcholcích stonků.

Jak zacházet s chlorózou lilií

chelát železa proti chlorózeU chlorózy železa je jedinou léčbou léčba lilií (zalévání u kořene a postřik na list) přípravky obsahujícími železo. A nejlepší z nich je chelát železa. Můžete si ji koupit hotovou nebo si ji vyrobit sami. K tomu se zředí 20 g běžné kyseliny citronové a 12,5 g síranu železnatého v 5 litrech vody. Dobře fungují také přípravky jako Ferrovit a Micro-Fe.

Z lidových metod, které pomohou eliminovat nedostatek železa, se často používá pohřbívání rezavých nehtů nebo jiného železa.

Pokud rostliny trpí chlorózou hořečnatou, používá se draselná hořčík nebo dolomitová mouka. S nedostatkem vápníku, popela, drcených vaječných skořápek se zavádí do půdy. Při chloróze sírové jsou rostliny krmeny síran draselnýa se zinkem - přidejte síran zinečnatý.

Léčba chlorózy v závislosti na jejím typu

Zahrada

Dům

Zařízení