Proč je zelí Savoy dobré pro vás a kdo ho musí pravidelně jíst

Proč je Savojské zelí užitečné Jen málo z nás ví, jak je savojské zelí užitečné. Tato zelenina je na našem stole vzácným hostem. Většina lidí si myslí, že je obtížné ji samy pěstovat, protože je vrtošivá a náročná na péči. A můžete si je koupit pouze ve velkých městských obchodech. Ve skutečnosti je taková nepozornost k této zelenině nezasloužená. Je bohatý na vitamíny a minerály a pomáhá bojovat proti mnoha chorobám. Proto je důležité pamatovat na jeho základní vlastnosti a kontraindikace pro použití.

Unikátní složení

zdravá zelenina

Moderní vědci o savojském zelí vědí všechno. Tato rostlina patří do rodiny cruciferous. Pokud dříve někteří předpokládali, že tato zelenina byla produktem mutace bílého zelí, nyní je jistě známo, že jde o nezávislý druh. Jeho hlava má volnou strukturu. Je tvořen jemnými jemnými listy s reliéfním povrchem.

Obsahují:

 • vitamíny A, E, skupina B, PP, kyselina askorbová;
 • minerály: síra, bór, kobalt, zinek, vápník, jód, železo;
 • rostlinná vláknina;
 • pektin;
 • proteiny;
 • aminokyseliny.

Jedním z důležitých aspektů toho, k čemu je zelí Savoy užitečné, je jeho obsah alkoholu. Tato látka se používá v průmyslu jako sladidlo. Díky tomu mohou zelí bezpečně konzumovat lidé trpící cukrovkou.

Savoy zelí je skvělé pro dietní jídlo. Obsah kalorií v zelenině je pouze 28,2 kcal na 100 gramů.

Výhody zelí Savoy

zelenina bohatá na vitamíny

Seznam výhod savojského zelí je působivý. Lze zdůraznit zejména následující:

 1. Vysoké dávky vitamínů posilují imunitní systém člověka. Díky tomu lépe odolává virům a bakteriím, které na něj útočí.
 2. Antioxidanty pomáhají eliminovat odpad a toxiny. Díky tomu můžete zůstat mladí a aktivní.
 3. U pacientů s hypertenzí je savojské zelí. Obsahuje složky, které snižují krevní tlak.
 4. Velké množství vlákniny obsažené v zelenině má pozitivní vliv na zažívací trakt. Peristaltika střev je normalizována.
 5. Zelné listy obsahují vápník. Tato látka je nezbytná k udržení integrity kostry a zubů.
 6. Důležitým aspektem toho, k čemu je Savojské zelí dobré, je přítomnost draslíku v něm. Bez pravidelného příjmu tohoto stopového prvku v těle je normální práce srdečního svalu nemožná.
 7. Mangan, který je součástí zeleniny, má pozitivní vliv na fungování jater. Je zbaven nahromaděných toxinů.
 8. Zelí obsahuje karoten, který je nezbytný pro zdraví očí.
 9. Po konzumaci zeleniny je zaznamenán diuretický účinek. To má pozitivní vliv na práci ledvin, snižuje otoky a váhu.

Savoy zelí se doporučuje pro kojeneckou výživu. Pomůže dítěti bojovat se ztrátou energie a avitominózou, nabije ho energií a dobrou náladou. U starších lidí pomůže použití této zeleniny vyčistit krevní cévy od cholesterolu, posílit nervový systém a normalizovat hladinu cukru v krvi. Zelí prospívá také těm, kteří sní o ztrátě hmotnosti. Obsahuje látky, které stimulují odbourávání starých tukových zásob.

Zelí obsahuje askorigen. Vědecky prokázáno, že tato látka brání rozvoji rakoviny.

Výhody zelné šťávy

Savoy zelná šťávaŠťáva získaná z čerstvých zelných listů se vyznačuje svými příznivými vlastnostmi. Pokud ho pijete v čisté formě, můžete se vyrovnat s gastritidou, která se vyznačuje nízkou kyselostí žaludeční šťávy.

Šťáva je široce používána k léčbě onemocnění ústní dutiny. Je smíchán ve stejném poměru s vodou. Výsledná kapalina vypláchne ústa paradentózou a stomatitidou. Pomůže vyrovnat se s angínou, protože má antiseptické vlastnosti.

Savojská zelná šťáva má bělící a anti-stárnoucí vlastnosti. Často se používá k výrobě krémů a krémů na obličej. Vynikající lék na problémovou pokožku lze připravit smícháním 50 ml šťávy, 25 ml salicylového alkoholu a 25 ml čisté vody. Výsledná kompozice se otře na obličej ráno a před spaním.

Kontraindikace

existují kontraindikace k použití

Někdy může konzumace savojského zelí negativně ovlivnit lidské zdraví. Mezi hlavní kontraindikace patří:

 1. Urolitiáza.
 2. Nemoci gastrointestinálního traktu, které jsou v akutním stadiu. Jedná se především o pankreatitidu a peptické vředové choroby.
 3. Nemoci štítné žlázy.
 4. Trombofilie.
 5. Artritida, artróza.
 6. Méně než 8 měsíců. Lékaři doporučují zavádět malé porce zelí do stravy dítěte, až dosáhne jednoho roku věku. Jinak se zvyšuje riziko koliky a nadýmání.
 7. Období zotavení po operaci.

Savojské zelí by se mělo jíst s mírou. Velké porce syrové zeleniny vyvolávají zvýšenou produkci plynu a bolestivost ve střevech. A v kombinaci s luštěninami nebo mlékem může mít zelenina negativní vliv na výkon jater.

Jak si vybrat zdravé a chutné zelí

vybíráme vysoce kvalitní ovoce

Při nákupu zelí Savoy z obchodu je třeba mít na paměti několik základních pravidel:

 1. Hlavy zelí by neměly být příliš měkké. Při ručním stisknutí by měly jen mírně stlačit.
 2. Je lepší získat hlávky zelí, které mají správný kulatý tvar.
 3. Na zelí by neměly být žádné známky znehodnocení a stopy napadení škůdci.
 4. Listy by měly být jednotné barvy. V závislosti na odrůdě se jejich odstín mění od světle po sytě zelenou.

Takové zelí lze snadno pěstovat na letní chatě. Je mrazuvzdorný, a proto se cítí skvěle ve všech regionech evropské části Ruska. Péče o to je jednoduchá, stačí ji zalévat včas, chránit před plevele, uvolněte půdu kolem a krmte organominerálními hnojivy.

Odborníci dobře studovali výhody a poškození savojského zelí pro člověka. Pokud neexistují kontraindikace, musíte to jíst několikrát týdně. Lepší je dušené maso nebo páru. Bude to tak chutné a výživné, jak je to možné.

Nádherné vlastnosti savojského zelí - video

Zahrada

Dům

Zařízení