Jemný host ze vzdálených teplých zemí - lapazheria, jak pěstovat chilský zvon ze semen

Jak pěstovat chilský zvon doma ze semen? Snil jsem o takové rostlině po dlouhou dobu, ale nemohl jsem žádným způsobem najít semena. Z nějakého důvodu je neprodáváme, takže jsem se musel zeptat přítele. Šla na návštěvu do zahraničí a přinesla mi balíček bílých zvonků. Jak je správně zasít - potřebujete před výsadbou namočit?

chilský zvonek Neuvidíte tuto vždyzelenou lianu v ruských zahradách, a ještě méně ve volné přírodě. Teplomilná a velmi náročná Lapazheria v našem podnebí může být pěstována pouze doma nebo ve sklenících, kde je vždy teplo a vlhko. Pokud jste také spadli pod kouzlo jeho elegantních květenství, pak nejdostupnější možností je pěstovat chilský zvon ze semen. Proč ze semene? Protože získávat semeno v naší době, když existují online obchody, je mnohem jednodušší než řízky. Dokonce i dospělé rostliny v květináčích se prodávají jen zřídka. Jaké je spojení mezi Lapagheria a chilským zvonem? Je to velmi jednoduché - je to stejná kultura.

Co je to rostlina

lapazheria

Botanický název révy je Lapageria, kterou získala na počest manželky francouzského císaře Napoleona Bonaparte Josephine. Místo toho byla rostlina pojmenována jejím rodným jménem (de la Pagerie). Liana patří do rodiny philesianů a je jediným zástupcem jejího rodu stejného jména. Liana se nazývá zvon pro charakteristický tvar květenství. A obdržel „chilské povolení k pobytu“ za to, že za přirozených podmínek roste pouze v rovnoměrném, teplém a vlhkém podnebí Chile.

Na území naší vlasti se Lapazheria pěstuje hlavně jako pokojová rostlina. Je to réva až 3 m vysoká, vždyzelená, kudrnatá, s dřevnatými výhonky. Má krásné kožovité podlouhlé listy až 15 cm dlouhé, tmavě zelené barvy s lesklým leskem. Květenství Lapazheria má tvar zvonu: skládá se ze 6 hustých okvětních lístků spojených v horní části. V tomto případě jsou okvětní lístky umístěny ve dvou řadách, každá po třech kusech. Barva květů je v zásadě ve všech odstínech růžové, ale existují i ​​odrůdy s bílými květinami.

Doma Lapazheria kvete v únoru. V našem podnebí kvetou vnitřní a skleníkové révy v polovině léta.

Chilský zvon ze semen - funkce setí

chilský zvon

Metoda chovu semen Lapazheria bude od vás vyžadovat trpělivost. Semena klíčí po dlouhou dobu, více než 2 měsíce, sazenice se vyvíjejí pomalu a kvetení můžete vidět nejdříve 5 let po zasetí. Získat semena je ale mnohokrát jednodušší než vegetativní materiál.

Základní technologie pro pěstování sazenic chilského zvonku je stejná jako u jiných rostlin. Nuance závisí na tom, která semena máte, čerstvá nebo sušená:

  1. Čerstvá semena lze zasadit okamžitě. Připravte substrát lehký a okyselený (s přídavkem rašelina), vzhledem k tomu, že Lapazheria miluje kyselé prostředí. Semena ponořte mírně do navlhčené půdy a nádobu zakryjte plastovým obalem nebo víkem. Musí klíčit ve skleníkových podmínkách.
  2. Suchá semena vyžadují předběžnou stratifikaci. Namočte je na 2 dny do vody a přidejte stimulant růstu. Poté smíchejte s mokrým pískem a nechejte 2 měsíce v chladu na spodní polici. Po této době vysazujte stejným způsobem jako čerstvá semena.

Je vhodné chovat sazenice chilského zvonu ve skleníku až do samého přesazení. Provádí se 8 měsíců po klíčení.

Jemnosti pěstování chilského zvonu - lapazheria

Zahrada

Dům

Zařízení