Co je rukola a jak se jí - poznávání tajemného koření

Řekněte mi, co je rukola a jak se jí? Můj manžel má velmi rád různé zelené, takže ho vždy hodně vysazuji v zemi. Petržel, kopr - samozřejmě, plus různé saláty - špenát ... A příští rok jsem nařídil opustit místo pro tuto zvědavost. Neprodáváme to na trhu, až na to, že se někdy dostává do supermarketu. Jak to vypadá a co s tím dělat, třeba saláty, nebo kam ještě přidat?

co je rukola a jak se jí? Pokud nemůžete překvapit naše labužníky koriandrem a špenátem, pak mnozí o rukole ani nevědí. Není divu, že otázka, co je rukola a jak se jí, je stále aktuální v rozlehlosti naší vlasti. Nebojte se neznámého slova, protože za ním je neobvyklé koření s originální chutí. Samozřejmě, ne každému se to bude líbit, ale lehká ořechová vůně a hořká nota dokáží v kuchyni zázraky. Jen pár listů této byliny dokáže z obyčejného zeleninového salátu vytvořit skutečné kulinářské mistrovské dílo.

Co je rukola a jak se jí?

rukola

Pokud jste se rozhodli vyzkoušet toto koření, koupili jste si spoustu a použili to všechno na salát, ale ukázalo se, že je to hořké, nespěchejte na závěry. Ano, hořkost je charakteristická chuť rukoly, ale bude více či méně výrazná, v závislosti na odrůdě. Existují druhy koření, ve kterých hořkost prakticky není cítit. Jsou to oni, kdo chodí na saláty, například na odrůdu Olivetta. Ale je to výrazné - listy rukoly Koltivat, hořké s ostrou dochutí, toto jídlo jen zkazí. Používají se na omáčky nebo jednohubky.

Jak chutná a zdravá rostlina vypadá na zahradě

rukolou v zahraděRukola je bylinná jednoletá rostlina, blízká příbuzná zelí. Roste v malém keři ne více než 40 cm vysokém s růžicí úzkých listů, podobných listím pampeliška... Maximální množství hořkosti se nachází v mladých listech, takže se sklízejí k jídlu, až keř doroste.

Je však důležité mít čas na to, než začne kvetení. Po výstřelu se rukola stává tvrdou a velmi hořkou.

Samotné květy jsou malé, nažloutlé, shromážděné ve volných květenstvích. Po odkvětu rostlina zasadí semena do lusků. Vůně koření je zajímavá, jedním slovem ji nelze popsat. Je to kříženec vůně hořčice, pepře a ořechů. Kultura je naprosto nenáročná, lze ji pěstovat jak na otevřeném poli, tak v květináči na parapetu.

Rostlina má několik dalších jmen: eruka, housenka, raketový salát.

Co můžete dělat se zelenými ústy

salát s rukolou a mořskými plodyRukola se nejčastěji používá do salátů, nejen do zeleniny. Koření se hodí k těmto výrobkům:

  • ryby, krevety - obecně mořské plody, ale ne říční ryby;
  • zelenina, na kterou jsme zvyklí (papriky, okurky, rajčata, ředkvičky);
  • avokádo, křepelčí vejce, lehce solené ryby (losos, pstruh);
  • sušená rajčata, pór, jamon;
  • pikantní sýr;
  • vlašské ořechy, chřest;
  • křepelčí vejce, dýňová semínka, quinoa.

Je lepší dochucovat takové saláty buď olivovým olejem nebo omáčkou, ale ne majonézou. A ještě jedna věc: rukolu neřezávají, jen si rukama roztrhají listy na kousky.

Pikantní listy lze také přidat do různých omáček, polévek, pizzy, pokrmů z teplého masa, koláčových náplní. Také se natírají na sendviče.rukolový sendvič

Navzdory bohatému složení vitamínů a prospěšným vlastnostem rukoly to ne každý může jíst a ne vždy. Takže nemůžete vyzkoušet ani voňavé listy pro alergiky, těhotné ženy a kojící ženy.Také byste se měli koření vzdát, pokud máte problémy s játry, ledvinami a žaludkem. Kromě toho by měl být konzumován s mírou, jinak dojde k nadýmání.

Proč je rukola užitečná a co z ní vařit - video

Zahrada

Dům

Zařízení