Jaké ovoce je avokádo a jak se konzumuje

avokádo je zelenina nebo ovoce Každý, kdo vidí na pultě obrovskou zelenou hrušku, by měl vědět: je avokádo ovocem nebo zeleninou? Ve skutečnosti navenek vypadá jako velké zelené ovoce. Ale když jste ochutnali polozralé avokádo, můžete dlouho cítit chuť dýně s výraznou notou másla a ořechovou dochutí. Je nemožné setkat se s touto kulturou v naší oblasti, pouze s jejími plody pěstovanými pro export. Tepelně milující avokádo absolutně nevydrží nízké teploty. Pokud si ji jako pokojová kultura nevyzdobí svůj domov milovníci exotických rostlin. Kdo je ve skutečnosti zámořským hostem a jak je oceňován?

Avokádo je zelenina nebo ovoce

avokádo je strom

Odpověď na populární otázku lze získat studiem botanických charakteristik. Avokádo patří do vavřínové rodiny, rodu Perseus, a pochází z Jižní a Střední Ameriky. Vědecké mezinárodní jméno pro kulturu proto zní takto - americký Perseus.

Avokádo roste na obrovských stromech, které jsou stejně jako všechny vavříny vždyzelené. Strom rychle roste, má rovný kmen, který se silně rozvětvuje a dosahuje výšky 20 m. Tmavě zelené listy jsou téměř stejné jako listy vavřínu. Mají eliptický tvar, špičatou špičku a hustou strukturu. S nástupem kvetení kvete v paždí listů mnoho květů. Ačkoli není co obdivovat: květy jsou nenápadné, malé, nazelenalé barvy. Jsou prakticky neviditelné na pozadí světlé listnaté čepice.avokádo kvete

Ale když je čas na sklizeň, rozsah je působivý. Velké plody pevně visí na větvích, skoro jako zabalené hrozny. Tvarem jsou velmi podobné našim hruškám. Pouze větší a mohutnější, s hustou a houževnatou pokožkou tmavě zelené barvy. Jak zraje, ještě více ztmavne a téměř zčerná. Kromě toho je uvnitř ovoce velký tvrdý kámen.avokádové ovoce

Mezi dalšími jmény kultury se stále nacházejí: agacat, aligátorská hruška.

Existuje mnoho druhů avokáda, kolem 500, které se mohou lišit velikostí a tvarem. Mezi nimi jsou skuteční obři o hmotnosti více než 1,5 kg a délce až 20 cm, i když existují „pohodlné“ odrůdy o délce pouze 5 cm a hmotnosti nejvýše 50 g.

Mylná představa, že avokádo je ve skutečnosti zelenina, je způsobena především jeho původní chutí. Kámen je obklopen hustou olejovitou dužinou žlutozelené barvy. Není v něm jasně vyjádřená sladkost, navíc se chuť nezralých plodů podobá současně a dýněa hruška. Zralé avokádo chutná jako máslo s ořechovou chutí.

Můžeme tedy s jistotou říci, že avokádo je jádrové ovoce. Koneckonců, dosud nevynalezli takovou zeleninu, která by rostla na stromě.

Avokádo je zdravé ovoce: nutriční hodnota

avokádo je zdravé ovoceVšechny odrůdy avokáda jsou jedlé a jejich plody jsou velmi výživné a zdravé. Jedí krémovou dužinu, odstraní kost a oloupou ovoce z kůže.

Kůra musí být odstraněna, protože obsahuje persin, toxin, který způsobuje těžkou otravu. Je také přítomen v samotné kosti a také v listech, takže rostlina je pro zvířata nebezpečná. Po ochutnání krásných listů nebo slupek mohou zemřít.

Pokud jde o obsah kalorií, žádné jiné ovoce se nemůže srovnávat s avokádem. Navíc to lze téměř srovnávat s masem - 100 g buničiny obsahuje více než 200 kcal. Většinou tvoří až 40% různé tuky. Protein je přítomen v množství nejvýše 2,1 g.Pokud jde o obsah vitaminu D, ovoce obchází i vejce a máslo. Avokádo může uspokojit nejen hlad, ale i žízeň, protože 100 g buničiny obsahuje 73 g vody. Ale sacharidy jsou pouze 8 g, takže středně sladké ovoce je velmi užitečné pro ty, kteří mají cukrovku.

Tropické ovoce je navíc bohaté na stopové prvky, jako jsou:

 • draslík;
 • fosfor;
 • hořčík;
 • vápník;
 • sodík;
 • zinek;
 • žehlička.

Zdraví prospěšné pro avokádo

prospěšné vlastnosti avokáda

Díky svému bohatému a rozmanitému složení mají „zelené hrušky“ pozitivní a léčivý účinek:

 • normalizovat trávení;
 • zlepšit krevní oběh;
 • pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi;
 • očistit od toxinů a toxinů;
 • vyrovnat nedostatek draslíku v těle, který předchází srdečním onemocněním;
 • stabilizovat krevní tlak;
 • snížit hladinu cholesterolu;
 • zlepšit stav vlasů;
 • hladké jemné vrásky;
 • posílit paměť;
 • zvýšit účinnost.

V přítomnosti chronických onemocnění gastrointestinálního traktu, zejména ve fázi exacerbace, je lepší odmítnout avokádo. Je také možná individuální alergická reakce.

Rozsah avokáda

aplikace avokádaOvoce má především vysokou nutriční hodnotu. Konzumují se většinou čerstvé nebo se z nich vyrábí zdravý olej. Má univerzální charakter a používá se jak v kuchyni, tak v kosmetologii.

Vaření

avokádo při vařeníPřed použitím pokožku odřízněte avokádem. Buničina se přidává do salátů, studeného občerstvení, vegetariánské sushi náplně. Můžete si z něj také vyrobit sladkou smetanu nebo ji použít jako přísadu do mléčných koktejlů. Ukazuje se to velmi chutné sendviče a mleté ​​svačiny. Je to prostě namazané na chlebu nebo toastu místo másla. Zeleninové saláty jsou dochucovány avokádovým olejem.

Vařit lze pouze několik druhů avokáda. Většina z nich díky tomu začne chutnat hořce.

Pouze plně zralé avokádo má chutné ovoce, ale je lepší koupit mírně nezralé ovoce. Skladují se déle a mohou „dosáhnout“ jen ve váze. Do chladničky se dávají pouze zralé plody. Pokud zbývá polovina, je lepší ji pokropit citronovou šťávou, jinak maso ztmavne.

Kosmetologie

avokádo v kosmetologiiAligátorový hruškový olej je velmi výživný a používá se v mnoha kosmetických přípravcích. Jedná se o krémy na suchou pokožku, různé vlasové masky, mýdla a masážní oleje. Vyskytuje se také v mnoha šamponech, balzámech a dokonce i rtěnkách.

Roste avokádo v Rusku

pěstování avokáda domaVzhledem k tomu, že horké tropy jsou domovem kultury, je snadné uhodnout, proč to v naší oblasti není vidět. Avokádo absolutně netoleruje mráz a nepřežije sucho. V naší vlasti neroste venku. Pokud je to však žádoucí, může být strom zasazen a pěstován v domě jako okrasná kultura hrnce. Nebo se usadit ve vyhřívané celoročně skleníkkde je teplo, vlhko a hodně světla.

Strom potřebuje křížové opylení, aby získal úrodu užitečných plodů.

Avokádo můžete vypěstovat z obchodního ovoce zasazením semínka. Před tím musí být vyklíčeno jedním ze tří způsobů:

 1. Okamžitě ji zasaďte do země. Kromě toho je pohřbena pouze spodní široká strana kosti, a ne úplně.
 2. Nejprve klíčí ve vodě. Za tímto účelem vytvořte 3 otvory v kosti z různých stran a vložte do nich zápalky. Potom se osivo položí na sklenici vody takovým způsobem, že osivo není ve vodě, ale nad ní. Když se poloviny otevřou a objeví se kořeny, zakoření se v zemi.
 3. Zabaleno do vlhké vaty s dalším zasazením do země po vyklíčení.

Pokud je avokádo zasazeno přímo do země, je vhodné sejmout skořápku. To urychlí jeho klíčení.

Aligátorská hruška potřebuje úrodnou a odvodněnou půdu. Je také velmi náročná na osvětlení a vlhkost, nemá ráda průvany. V zimě jej lze udržovat na mírném chladu, aby listy tolik neopadávaly. Přestože je avokádo vždyzelenou plodinou, liší se v pádu listů.Padlé staré listy jsou nahrazeny mladými listy. Důvodem neustálého opadávání listů je často příliš malý hrnec. Zvláštností avokáda je jeho dlouhý kořen, který vyžaduje vysoký hrnec.

Jak jíst avokádo - video

Komentáře
 1. Evgeniya

  Já prostě miluji avokádo ve všech jeho podobách! Zdroj zdravých tuků! Může být použit při vaření a do polévek, salátů, předkrmů, dokonce i dezertů! Avokádová zmrzlina je velmi chutná!

Zahrada

Dům

Zařízení