Francouzská odrůda Chardonnay: popis, vlastnosti, pěstování, péče

francouzská odrůda chardonnay Odrůda Chardonnay byla oceněna ve středověku. Podle jedné verze byl do Evropy přivezen z Libanonu křižáckými vojáky. Jiní věří, že kulturu přinesli francouzští mniši. Moderní zahradníci tvrdí, že odrůda byla získána křížením Pyro Noir s Gue blanc. Zpočátku to mělo být pěstováno pouze pro zpracování, jako technická odrůda.

V 21. století pochází nejvyhledávanější odrůda z Burgundska, rodiště slavných vín. Co je tato jedinečná kultura? Proč jsou jeho vlastnosti atraktivní? Jak pěstovat a starat se o rostlinu? Zjistěte, co říkají odborníci.

Odrůda Chardonnay: podrobný popis

technická odrůda hroznů Chardonnay

Kultura je rozlehlý keř, který se skládá z mnoha výhonků. Intenzivní odrůdy dorůstají až 5 m. První pupeny se objevují brzy na jaře. Ve středních a severních oblastech někdy zamrznou kvůli květnovým mrazům. Jednoletá réva je zbarvená nazelenalá. Ale příští sezóna získá hnědý odstín. Většinou se hrozny pěstují v jižních zeměpisných šířkách.

Ačkoli výhonky odolávají mrazům až do 20 ° C, v mírných zeměpisných šířkách potřebují úkryt.

vinné listyPovrch čepelí hroznových listů má mnoho drsných vrásek. Okraje pěti zaoblených laloků jsou orámovány trojúhelníkovými denticly. Mladé listy jsou zbarveny světle zeleně se stříbrným odstínem. Talíře staré vinné révy nabývají zlatého tónu. A na podzim si keř oblékne „závoj“ citronově žluté barvy.

zralé hrozny ChardonnayDélka zralého hroznu je pouze 9–11 cm. Šířka je až 10 cm. Váží asi 130 g. Tvarem připomíná kuželovitý válec. Hustota bobulí je střední. Maximální průměr plodů je 16 mm, hmotnost nepřesahuje 4 g. Kulaté bobule jsou zeleno-bílé a pokryté tenkou vrstvou vosku. Ze strany slunce je vidět zlatý tón. Kůže bobulí je velmi pevná. Uvnitř je několik semen, volně plovoucí ve šťávě.

Podrobný popis odrůdy Chardonnay bude neúplný, aniž by byla zmíněna její úžasná vůně. Bobule vyzařují příjemnou vůni připomínající pomeranč, citron, ananas, meloun a ořech smíchané s jarními květinami. Sladkou chuť ovoce s citrusovými tóny pocítí také známý alkoholický nápoj. Na území jižních oblastí dozrávají bobule koncem léta nebo začátkem podzimu. Zralé plody padají na zem.

Pouze 40% výhonků produkuje roční sklizeň. Vyrostou na nich maximálně 3 trsy.

Vlastnosti a užitečné vlastnosti ovoce

Odrůda Chardonnay a její vlastnosti

Ačkoli je Chardonnay technická odrůda, má jedinečnou pokladnici prospěšných ingrediencí:

 • proteiny;
 • sacharidy;
 • tuky;
 • vitamíny (A, C a K);
 • žehlička;
 • draslík;
 • fenolové sloučeniny;
 • melatonin;
 • kyselina glykolová.

Díky tomuto složení vede konzumace bobulí a opojného nápoje k dobře koordinované práci srdce, lymfy, gastrointestinálního traktu a nervového systému. Hrozny Chardonnay ředí krev, stimulují tvorbu červených krvinek.sladké šťavnaté bobule

V závislosti na podmínkách zrání se mění úroveň kyselosti bobulí. Obecné ukazatele: od 8,2 do 11,6 g / l. Přezrálé plody získávají mírnou sladkost, takže se nepoužívají k výrobě vína.

Tajemství pěstování francouzské kultury

výsadba hroznůPo několik století hrozny úspěšně rostly v zeměpisných šířkách s mírným podnebím.Je vysazen na zahradě brzy na jaře (polovina března) nebo uprostřed podzimu (pouze v jižních oblastech). Kompetentní pěstování Chardonnay zahrnuje několik agronomických činností. Nejprve pečlivě připravte půdu.

V případě potřeby přidejte:

 • vápenec (250 g stačí na 1 m²);
 • kompost (na 1 m² pozemku asi 10-12 litrů).

Bordeauxská směs pro dezinfekci půdyJako dezinfekční prostředek je země napojena roztokem Bordeauxovy směsi nebo síranu měďnatého. 2 týdny před výsadbou je na místě vytažena díra 80x80. Hlavní věc je, že kořenový systém révy v něm pohodlně zapadá. Minimální vzdálenost mezi nálevkami je asi 2,5 m. Na podzim je udržována vzdálenost 1,5 m.

Na dno jámy je umístěna drenážní vrstva suti a připravené půdy (30 cm), která se skládá z následujících složek:

příprava jámy pro výsadbu hroznůPoté je díra pokryta zahradní půdou. Pokud je na chatě vysoká hladina podzemní vody, provádí se odvodnění. Jinak kořeny vinné révy zhnijí. Poté se kultura umístí do jámy a pokryje se zemí. Jsou podbíjeni nohama. Posypte velkým množstvím vody (asi 3 vědra na keř).zalévání sazenice

Po výsadbě by měl být kořenový límec rostliny na povrchu postele.

Základní principy péče

Technická odrůda ChardonnayTechnická odrůda Chardonnay je nenáročná rostlina. Existuje však řada jednoduchých pravidel, díky nimž zahradníci získávají bohatou úrodu.

Zalévání

zalévání hroznůAčkoli tepelně milující odrůda Chardonnay nemá ráda hodně vlhkosti, mírné zalévání je pro úspěšný vývoj prospěšné. V suchých obdobích kultura špatně roste a přináší ovoce. Dospělé keře jsou proto navlhčeny jednou za 14 dní a mladé révy - jednou týdně.

Pro tento postup použijte čistou usazenou vodu, jejíž teplota je stejná jako okolní prostředí. Studená kapalina snižuje obranyschopnost rostliny, což vede k vážným chorobám. Zalévání kultury není jen u kořene. Voda se nalije na listy a výhonky. V závislosti na velikosti a stáří keřů se na zalévání spotřebuje asi 20 litrů kapaliny. Na konci listopadu je půdní vlhkost zastavena a příprava hroznů na zimování.

Aby na letní chatě byla vždy voda na zalévání vinice, je vhodné instalovat odměrnou nádobu a pravidelně ji doplňovat.

Prořezávání

prořezávání hroznůPostup se provádí za účelem sanitace nebo vytvoření pouzdra. Suché a staré větve se odstraní brzy na jaře. Po pečlivé kontrole jsou výhonky odříznuty, což snižuje plodnost. V létě je koruna pečlivě ztenčena. Procedura stimuluje dozrávání hroznů.

Po uplynutí vegetačního období pečlivě sledujte umístění ovocných klastrů. Je důležité, aby byly na vinné révě rovnoměrně rozmístěny. Proto jsou přebytečné kopie pečlivě ořezávány nebo odřezávány.

Prořezávání za účelem vytvoření keře se provádí na podzim nebo na jaře. To zohledňuje klimatické podmínky regionu a teplotní poklesy. Například na jihu vytvářejí keře vysoké asi 60 cm, ve středních zeměpisných šířkách jsou ponechány lignifikované větve. To urychluje zrání bobulí.

Existuje několik pravidel prořezávání hroznů Odrůdy shardane:

 • maximální délka plodiny - 1,2 m;
 • zelené větve vždy visí volně;
 • na kultuře nejsou ponechány více než 4 plodné výhonky.

Shluky bobulí by navíc neměly být ve stinné oblasti. Proto musí být přebytečné plechové desky odřezány nůžkami. Na vinné révě nezůstane vždy více než 12 živých pupenů.

Mulčování

mulčování oblasti blízko kmene

Aby se vinicím zajistily pohodlné podmínky pro pěstování, je půda chráněna před vysycháním. K tomu použijte:

 • piliny;
 • suchá tráva;
 • kokosová kůra;
 • sekaná sláma.

Postup mulčování se provádí brzy na jaře po roztavení sněhu nebo 10 dní po výsadbě. Komponenty pokrývají kořenovou oblast keře.

Mulčování lze nahradit speciálním vláknem vyrobeným z polymerních prvků.

Při dodržení jednoduchých pravidel pěstování hroznů Chardonnay můžete získat kvalitní produkt. Vyrobí z něj lahodné bílé víno, které si vysoce cení opravdoví labužníci po celém světě.

Technická odrůda Chardonnay - video

Zahrada

Dům

Zařízení