Slavný nesmrtelník - gelikhrizum, rostoucí ze semen nejnáročnějšího květu

pěstování semen gelichrizum Navzdory své teplomilné povaze se tato australská květina úspěšně pěstuje v rozlehlosti naší velké vlasti. Jeho krása není okázalá, ale jednoduchá, skromná, ale právě to „vzalo“ srdce pěstitelů květů Gelichrizum, jejichž semena jsou někdy jediným způsobem reprodukce. Pokud mohou být vytrvalé druhy stále naroubovány nebo zakořeněny delenki, pak se roční odrůdy pěstují výhradně semeny. Ale nedělejte to problémem. Semena klíčí přátelsky a samotné helihrizum je v péči docela nenáročné.

sušené květiny gelichrizum

Poté, co strávíte trochu času, na oplátku obdržíte přátelské postele s okouzlujícími jasnými květinami. Kromě toho gelikhrizum kvete až do samotných mrazů, ale to nejsou všechny jeho výhody. Pokud oříznete pupeny a osušíte je, pak taková kytice zůstane ve váze až do příští sezóny a zachovává si svůj tvar, barvu a krásu. Gelikhrizum je to, čemu říkáme - nemravný, houževnatý nebo nestárnoucí. Originální a smysluplné, že? Jak získat nádhernou květinu ve své předzahrádce, která je ideální pro čerstvé kytice a pro ikebanu?

Jak vypadá gelichrizum - charakteristika rostliny

rostlina z rodiny asterůGelichrizum patří do rodiny Asterů a jeho domovinou je horká Austrálie. Příroda ocenila rostlinu vynikající odolností, což je patrné již ze struktury. Stonky slaměnka jsou silné, vyztužené žebrovanou strukturou. Snadno vydrží jak poryvy větru, tak četné větve a pupeny. Většina druhů má vztyčené výhonky, ale existují odrůdy s plíživými větvičkami. Pokud se první odrůda pěstuje pro řezání, pak se druhá pěstuje jako půdní kryt nebo ampelová kultura.

Kořenový systém také hraje důležitou roli ve vytrvalosti. Vláknité, ale dobře rozvětvené kořeny poskytují houževnatou vlhkost i v suchu. A pevné, podlouhlé, drsné a trnité listy pomáhají uchovávat vzácnou tekutinu. Jsou velmi krásné, s ušlechtilým stříbřitým leskem, který dodává krátkou pubertu. V některých druzích kultury jsou listy ještě krásnější než květiny, protože jsou nejen zelené, ale také modré nebo žluté.

Pokud jde o výšku rostliny a tvar květenství, závisí na druhu. Existují roztomilá poddimenzovaná helihrizum o výšce nejvýše 20 cm s miniaturními květinami, jejichž průměr nepřesahuje 5 mm. Hrdě vypadají také velké nemortely s výškou až 120 cm, ale zároveň se nemohou pochlubit velmi velkými květinami - průměrem maximálně 7 cm. Ale gelichrisum je bohatě zbarvený. Hustě plněné, zaoblené košíkové květiny představují všechny odstíny bílé, žluté, červené a růžové.

Oblíbené typy

druhy gelichrizumNemortelle má téměř 500 druhů, ale pouze šestina z nich byla domestikována.

Nejčastěji na záhonech a předzahrádkách najdete tyto druhy gelichrizum:

 • monstrose;
 • froté;
 • listeny;
 • řapíkatá (aka lékořice).

Gelichrizum Monstroza

Gelichrizum MonstrozaElegantní roční asi 80 cm vysoký. Květy jsou poměrně velké, do průměru 4 cm. Má širokou škálu barev: červenou, žlutou, růžovou, bílou.

Gelikhrizum froté

gelikhrizum frotéVysoký keř vysoký až 1 m, pěstovaný hlavně pro stříhání. Každý keř váže až 3 tucty velkých a vycpaných pupenů o průměru asi 7 cm.Barvě dominují bílá, červená, žlutá, růžová a oranžová.

Listy gelichrizum

listeny helihrizumKeře pěstované jako vytrvalá bylina jsou nádherné, vysoké, až 80 cm vysoké, kopinaté listy jsou namalovány tmavě zelenou barvou. Kvetení se vyskytuje v polovině léta a trvá až do poloviny podzimu. Květenství ve formě košů, různých barev.

Řapíkatý gelichrizum

řapíkaté gelichrizumJe ceněn pro svůj dekorativní vzhled listů. Vytváří dlouhé řasy, asi 1 m, které buď visí dolů, nebo se plazí po zemi, nebo šplhají po podpěře. Lze pěstovat jako půdopokryvnou nebo ampelovou rostlinu. Samotné listy jsou kulaté, malé, ale je jich spousta. Desky plechu jsou pokryty stříbřitým vlasem. Existují odrůdy s modrými, žlutými nebo jasně zelenými listy.

Řapíkatý nemortelle kvete pouze v jižních oblastech, kde je teplo. Ale kvetení je nenápadné, má nižší krásu než listy: květy jsou malé, špinavě žluté.

Pěstování helihrizum ze semen: metody a načasování setí

pěstování semen gelichrizumU jednoletých odrůd rostlin je jediným způsobem rozmnožování výsev semen. To však nebude způsobovat problémy, protože semena mají čas na úplné zrání a svůj rostlinný materiál můžete sbírat každý rok. A jejich klíčivost je vynikající, i bez předběžného ošetření stimulanty růstu téměř všechna semena klíčí. Trvalky-gelichrisums se také množí semeny doma. Není vždy možné je v zimě konzervovat na otevřeném poli, abychom je mohli později rozdělit nebo rozřezat. Šíření semen je tedy nejspolehlivější metodou.

Největší květy nechte sklízet. Když jsou semena zralá, odřízněte scvrklé pupeny, semena protřepejte a přeneste do skleněné nádoby nebo papírového sáčku s víkem.

Na chladném a suchém místě lze semena skladovat 2 roky. Po stanovené době je jejich klíčivost výrazně snížena.

Semena lze zasít dvěma způsoby:

 • nejprve pro sazenice;
 • přímo do otevřeného terénu.

Výsev semen gelichrizum pro sazenice

sazenice gelichrizumMetoda sazenic se nejčastěji používá pro vysoké odrůdy pěstované pro řezání, stejně jako pro ampelous druhy. Rysem setí je, že semena nemusí být zakopávána a předzpracována. Připravte si však na výsadbu volnou a lehkou půdu. Pokud jste si směs sami připravili, pečte ji v troubě. Nebo rozlijte manganistan draselný na dezinfekční substrát zakoupený v obchodě.

Setí můžete začít v březnu. Schéma pěstování sazenic je stejné jako u většiny květinových plodin.:

 • naplňte mělké nádoby směsí půdy;
 • hojně rozstřikujte půdu;
 • zasít semena na povrch půdy;
 • posypeme nahoře vrstvou zeminy o tloušťce nejvýše 5 mm;
 • zakryjte fólií a vložte na teplé místo;
 • pravidelně větrejte skleník a zvlhčujte půdu;
 • když se objeví výhonky (k tomu obvykle dojde po 2 týdnech), odstraňte film a umístěte sazenice na nejjasnější místo;
 • po vytvoření dvojice pravých listů ponořte sazenice do samostatných nádob nebo odstraňte přebytečné výhonky.

Na otevřeném terénu mohou být sazenice vysazeny ne dříve, než prošel mráz. Neexistují přesná data, zaměřte se na své klimatické podmínky. Na jihu ji lze obvykle vysadit koncem dubna, v centrální zóně a na severu je lepší počkat do poloviny května.

Gelikhrizum pěstované prostřednictvím sazenic bude kvést o 3-4 týdny dříve, již na začátku července.

Pěstování gelichrizum ze semen: kdy zasadit v otevřeném terénu

rostoucí gelichrizum na záhonuVýsev přímo na záhon je vhodnější pro nízko rostoucí půdopokryvné helihrizum. I když tuto metodu lze použít i pro jiné typy kultury. Termíny výsadby také závisí na místním podnebí, ale obvykle je to koncem dubna - začátkem května. Výhodou metody bez semen je, že nemusíte hrát s poháry. Jen udělejte mělké rýhy na záhonu, lehce promíchejte a uvolněte zem. Ne moc tlustý, asi jak pěstujete mrkev, zasejte semena a opatrně je zakryjte tenkou vrstvou půdy.

Pro urychlení klíčení můžete plodiny zakrýt fólií. Nezapomeňte větrat a odstranit, aby semena nestlačila.

Po vyklíčení je nechte trochu dorůst a ztenčit. To je celý postup.

Gelikhrizum - výsadba a péče na otevřeném poli o nenáročnou slaměku

péče o nenáročné květinyO tuto rostlinu není téměř potřeba se starat, může růst téměř jako plevel, spokojený se sluncem a vlhkostí po dešti. Pokud je však pro vás zajímavější obdivovat ne malé květy, ale velké světlé hlavy, někdy se podívejte na záhon s gelichrizum.

Klobása vám nebude brát mnoho pozornosti a času:

 1. Pokud je léto suché a bez deště, občas ho zalijte. Po zbytek času se keře obejdou bez zalévání.
 2. Jemně uvolněte půdu pod rostlinami nebo alespoň v uličkách. Poté, co kořeny dostanou „část vzduchu“, začnou aktivněji přenášet živiny na listy a pupeny a stanou se krásnějšími.
 3. Pokud se objeví plevele, vytáhněte je ručně.
 4. Krmte keře dvakrát měsíčně, aby kvetly hojněji a trvaleji. K tomu je dobré používat organickou hmotu ve formě divizna nebo nálev brilantně zelené. Můžete je také střídat s minerálními přípravky obsahujícími draslík a fosfor.
 5. Aby byl vysoký gelichrizum bujnější, přitiskněte vrchol každé rostliny, když dosáhne výšky 15 cm. Půdní kryty takový postup nepotřebují.

Co dělat, když gelichrizum vybledne

vybledlé gelichrizumPo skončení kvetení nezapomeňte sbírat semena ročních nemortelíků, abyste neztratili květinu ze své sbírky. Pokud jde o trvalky, mohou zimovat v otevřeném terénu pouze v teplých jižních oblastech a podléhat přístřeší. Pokud jsou vaše zimy chladné, bude nutné keře oříznout, vykopat a uložit do sklepa jako jiřiny.

Jak vidíte, pěstování gelichrizum ze semen je nejdostupnějším a nejkomplikovanějším způsobem, jak vypěstovat velmi krásnou květinu. Ozdobí nejen vaši předzahrádku, ale v zimě vám v podobě mrtvého dřeva s jasnými pupeny připomene teplé léto. Jen nečekejte, až se pupeny úplně otevřou - zastřihněte je o něco dříve, aby uschly. Takže slaměnka bude mít dekorativní vzhled.

Gelikhrizum, pěstování ze semen, dvě metody setí - video

Zahrada

Dům

Zařízení