Aristokrat mezi jehličnany - modrý smrk, výsadba a péče o mladou krásku

Prosím, řekněte nám podrobně o takové rostlině, jako je modrý smrk, výsadba a péče o ni ve středním pásu mají nějaké zvláštnosti? Objednal jsem si do školky sazenici, měli by ji přinést druhý den, katalog už měl docela slušný strom vysoký více než půl metru. Kde je lepší zasadit smrk, jak je to s požadavky na osvětlení, potřebujete hodně světla nebo můžete žít v polostínu? A také zájmy odolnosti proti mrazu, protože máme chladné zimy.

výsadba a péče o modrý smrk Jeho svěží formy a původní barva jehel odlišují tento typ jehličnaté rostliny od jiných podobných plodin. Ušlechtilý krásný modrý smrk, jehož výsadba a péče mají své vlastní vlastnosti, opravdu vypadá velmi elegantně a dokonce báječně. Nadýchané větvičky s mnoha modrými jehlami vypadají v zimě obzvláště dekorativní a kontrastní na pozadí sněhové pokrývky. Aby se takový vánoční stromek zakořenil a aktivně rostl, potřebuje správné místo a kompetentní péči.

Modrý smrk - výsadba a péče

modrý smrk v zahradě

Stálezelená trvalka s modrými jehlami je považována za jeden z nejdražších druhů. A to je způsobeno nejen jeho vzhledem, ale také vlastnostmi reprodukce. Vypěstování smrku ze semene vyžaduje spoustu času a trpělivosti. Je těžké je vyklíčit a sazenice rostou pomalu a netolerují dobře přesazování. Mnoho zahradníků proto dává přednost nákupu hotové sazenice. Zde je však důležité udělat správnou volbu.

Je lepší koupit sazenici ve věku nejméně 3 let a ještě lépe ve věku 5 let. Obvykle se jedná o již docela vzrostlé stromy o výšce 60 až 80 cm. Je žádoucí, aby byly s uzavřeným kořenovým systémem, v květináči nebo vaně. Pak šance na přežití významně rostou. Jehly by měly být zdravé, bez žloutnutí.

Kde a jak zasadit

výsadba modrého smrkuU modrého smrku je nutné zaujmout dobře osvětlené místo, daleko od budov a jiných rostlin. V dospělosti má velkou velikost a jednoduše přemístí jiné kultury a zakryje slunce hustou korunou.

Protože smrk má velmi vyvinutý a silný kořenový systém, měl by být vysazen ve vzdálenosti nejméně 20 m od domu a dalších budov. Jinak mohou kořeny zničit základ.

Pokud jde o načasování, nejlepší čas na výsadbu sazenice je brzy na jaře, zejména v centrální zóně a na severu. Na jihu je také možná podzimní výsadba, ale ne méně než měsíc před mrazem, aby měl smrk čas zakořenit.

Výsadbový otvor musí být vykopán prostorný, nejméně 60 cm hluboký a široký. A naplňte ji výživnou půdou a na dno položte drenážní cihlovou vrstvu. Půdní směs pro plnění jámy by měla zahrnovat písek, rašelinu, humus a zahradní pozemek. Doporučujeme hned vedle něj nainstalovat podpěru, která podpoří mladý kmen a zabrání jeho zlomení před větrem. A aby půda neztrácela vlhkost, kruh kmene by měl být pokryt rašelinou.

Vlastnosti péče o modrý smrk

jak se starat o modrý smrkPokud dospělí jedli obecně nenáročně, pak mladé stromy vyžadují větší pozornost:

  1. Smrk velmi miluje vlhkost, takže je třeba jej často zalévat, zejména v létě, a půda by neměla vysychat. Jinak jehly zežloutnou a rozpadnou se. Současně je důležité nedovolit zamokření, ze kterého budou kořeny hnít.
  2. Pro normální vývoj musí být ephedra poskytnuta odpovídající výživa. Ale ne s organickou hmotou, ale s minerálními komplexy vytvořenými speciálně pro jehličnany.Taková hnojiva vyrábí ochranná známka společnosti Pocon. Stačí je vyrobit dvakrát ročně, na jaře a na začátku podzimu.
  3. Mladé snědené stromy jsou citlivé na ultrafialové světlo. Proto se pro jejich ochranu před slunečními paprsky doporučuje na podzim je zakrýt agrofibrem.

Také mladé vánoční stromky potřebují na zimu další úkryt. Zralé stromy nejsou citlivé na mráz a mají silné větve. Mláďata je ale třeba chránit před zamrznutím a odlamováním výhonků pod tíhou sněhu. K tomu jsou větve jemně přitaženy k kmeni a svázány. Shora jsou pokryty smrkovými větvemi, speciální krabicí nebo krytem.

Vlastnosti reprodukce a výsadby smrku modrého

Zahrada

Dům

Zařízení