Nenápadný a užitečný pták křídlatka patří k léčivým rostlinám

léčivá rostlina vysočina ptačí Často kráčíme po trávě úplně zapomenutí na to, co nám roste pod nohama. Může však existovat lék na mnoho nemocí, například na ptáky. Tato léčivá rostlina se často vyskytuje ve vesnicích, kde roste poblíž domu nebo přímo na dvoře a vytváří měkký zelený koberec. Pojďme si krátce promluvit o tom, v čem spočívá jedinečnost zdánlivě nenápadné byliny a jak se používá v lidovém léčitelství.

Popis zařízení

Vědecký název byliny je „avikularis“, což znamená „pták“. To je docela v souladu s povahou rostliny: navzdory skutečnosti, že semena a květenství horolezce jsou potěšeny ptáky, stále tvrdohlavě roste a vytváří stále více nových spór (odtud druhé jméno - křídlatka).

Lidé nazývají horolezce pošlapanou trávou, protože je schopen vylézt i poté, co auto prošlo křovím.

Křídlatka je významným představitelem trvalek z rodiny pohanky. Má dlouhé a silné výhonky, plazící se po zemi, na kterých jsou umístěny malé zelené kopinaté listy. V mladých keřích jsou vertikální, s věkem, větve padají. Kvetení horolezce je dlouhé a probíhá současně s usazováním semen: zatímco na některých větvích kvete růžovo-bílé koruny, na jiných již dozrávají hnědé ořechy.

Trample tráva zůstane zelená déle než jiné rostliny, a to až do samého mrazu.

Užitečné vlastnosti horalského ptáka

Vzhledem k přítomnosti tříslovin, éterických olejů a flavonoidů ve svém složení je tato léčivá rostlina široce používána v lidovém léčitelství pro:

  • zvýšení imunity;
  • prevence tvorby kamenů v močovém měchýři;
  • zrychlení vylučování moči;
  • posílení sliznic;
  • hojení ran a zastavení krvácení.

Odvar ze zelené části křídlatky se doporučuje použít, když žaludeční vřed a záněty trávicího traktu, s onemocněním jater a močových cest, s krvácením. Na rány se aplikují drcené čerstvé listy a obklady a podlitiny se vyrábějí ze suché trávy. Křídlatka ptačí může být dokonce použita v pediatrii - odvar přidaný do koupele pomáhá dětem zbavit se kožních onemocnění.

V kombinaci s jinými bylinami brána křídlatá předchází srdečním chorobám. Je tedy velmi užitečné pít bylinkový čaj s přídavkem přesličky polní a květů hlohu.

Jak uzel vypadá a kde se používá - video

Zahrada

Dům

Zařízení