Vlastnosti výsadby chilské gravilaty a péče o rostliny na místě

gravilatská chilská výsadba a péče Při výběru trvalky pro záhon musíte zvážit, jak budou vypadat po rozkvětu - zůstanou dekorativní nebo jen zkazí vzhled. Jednou z oblíbených kultur krajinářských návrhářů je chilský gravilat - výsadba a péče je jednoduchá, kvetení svěží a dlouhé, listy krásné po celou sezónu.

Popis zařízení

rysy chilského gravilatu

Chilský gravilat (Geum quellyon) je vytrvalá bylina s nadzemní částí, která na zimu odumírá, druh rodu Gravilat z čeledi Pink. Pěstuje se na většině území Ruska. Ve středním pruhu vyžadují přístřeší na zimu pouze některé froté odrůdy.

Gravilat tvoří čistý, hustý keř, který se skládá z krátké přímé stonky a lichovitě zpeřených listů ve tvaru lyry shromážděných v bazální růžici. Během sezóny neztrácejí na atraktivitě, jasně zelené, nahoře a dole pubertální, se zvrásněným povrchem, výraznými žilkami a zubatým okrajem.

Výška keře dosahuje 20-30 cm, s stopkami - až 60 cm. Oddenky jsou vyvinuté, rychle rostou, snadno snášejí dělení a transplantaci.

květinová gravilataKvěty gravilaty jsou koše vytvořené na koncích pubertálních šedivých stonků stoupajících nad růžicí listů, shromážděné ve volných latách několika kusů. V konkrétní rostlině mají průměr asi 3 cm, červené, skládají se z vnitřních trubkovitých květů shromážděných na malém disku a velkého vnějšího rákosu (okvětní lístky).

Kvetení začíná na konci června, trvá 50-60 dní. Na konci sezóny dozrávají semena shromážděná v ořechech. Na konci jsou vybaveny jakýmsi háčkem, který se drží na oděvu nebo zvířatech a šíří se samým setím.

Chilský gravilat má příznivé vlastnosti - lze jej použít jako léčivou, krmnou nebo potravinářskou rostlinu. Jeho použití pro tyto účely na území Ruska je omezené, protože za prvé, kultura je dekorativní a nevyskytuje se ve volné přírodě.

Populární odrůdy

Chilské odrůdy gravilata pro pěstování v zemiPři pěstování chilské gravilaty na záhonech se odrůdy vyskytují častěji než druhová rostlina. Přicházejí v různých barvách, froté, s velkými korunami, liší se v době a době kvetení. Někteří, s dobrou péčí, mohou na konci sezóny tlačit nové pupeny.

Nejoblíbenější odrůdy jsou:

 1. Gravilatská chilská ohnivá koule - dorůstá až 60 cm, kvete v květnu až červnu, liší se šarlatovými dvojitými květy, používá se k výrobě kytic.gravilatská chilská ohnivá koule
 2. Paní Bradshaw je novinka s červenými okvětními lístky uspořádanými do 2 řad, až do průměru 5 cm, tvoří velký keř, v Middle Lane vyžaduje lehký úkryt.Rozmanitost paní Bradshawové
 3. Lunnaya Dolina - velkolepá odrůda s polodvojitými zlatými korunami, zimovzdorná, kvete v květnu.gravilata měsíční sonáta
 4. Gravilat Aurelia Chilean je velkolepá trvalka se žlutými dvojitými květy až do průměru 5 cm, která se otevírá od května do června.Chilský gravillat Aurelia
 5. Alabama Slammer je originální odrůda s polodvojitými zlatými lístky, zdobená širokým oranžovým okrajem, poddimenzovaná, do 35 cm.gravilat alabama slummer
 6. Limonello dorůstá až 30-35 cm, květy jsou malé, jednoduché, citronově zbarvené, umístěné na tvrdých rovných stoncích, odrůda odolává nepříznivým faktorům.odrůda limonello
 7. Chilská Gravilat Lady Strataden je keř vysoký 50 cm, kvete uprostřed léta, koruny jsou žluté, dvojité, okvětní lístky se zvlněným okrajem, vyžaduje přístřeší na zimu.Chilská gravitační lady Strataden

Chilský gravilat: výsadba a péče

gravilatská chilská výsadba a péčeRostlina není rozmarná a snadno se o ni stará. Nenáročný na půdu, ale dává přednost světlu hlíny s mírně kyselou nebo neutrální reakcí. Květy lze vysazovat v polostínu a na slunci, lépe kvete na otevřeném místě. Nesnáší lepkavé oblasti a příliš kyselou půdu.

Přistání

výsadba gravilatu na jaře

Chilský gravilat se vysazuje na jaře, na konci léta nebo na podzim. Keře nejsou umístěny blíže než 20 cm od sebe.

Přidejte do jamek a promíchejte s vrchní vrstvou půdy:

 • písek nebo rašelina, pokud je půda příliš hustá;
 • humus, kompost na vypracovaných plochách;
 • rašelina s vysokým rašeliništěm s alkalickou půdní reakcí.

Je nemožné deoxidovat oblast bezprostředně před zasazením gravilatu. To se děje o několik měsíců dříve nebo v předchozí sezóně.

transplantace na otevřeném terénuPo výsadbě musí být keř napojen, aby byla zajištěna lepší přilnavost kořenového systému k půdě. Povrch je mulčován suchou rašelinou nebo dekorativní skládkou - to ušetří vlhkost a zabrání klíčení plevelů.

Základy zemědělské technologie

zemědělská technologie pro pěstování chilské gravitaceRostlina vyžaduje pravidelné zalévání, ale netoleruje stojatou vodu v kořenové oblasti. Dobře snáší krátkodobé sucho, ale bez zavlažování v horkém létě květiny rychle vadnou a listy vysychají, dekorativnost klesá. I když necháte gravilat delší dobu bez dozoru a nadzemní část zmizí, oddenky mohou přežít. Po obnovení zalévání listy dorostou a v příští sezóně se objeví květní stonky.

Hnojiva pro kulturu jsou vhodná pro konvenční hnojiva obsahující úplný minerální komplex, například nitroammofosk.

V zahradách intenzivní péče se gravilat krmí třikrát za sezónu:

 • brzy na jaře dusíkem k vytvoření zelené hmoty;
 • na začátku rozšíření stopek - s komplexem NPK;
 • na konci léta nebo na podzim dávají fosfor a draslík (bez dusíku) - to zvýší zimní odolnost a bude mít pozitivní vliv na kvetení v příští sezóně.

nahromadění listůSpecifická rostlina a odrůdy chilské gravilaty s jednoduchými květy nepotřebují ve většině Ruska zimní úkryt. Froté odrůdy jsou na konci sezóny mulčovány suchou rašelinou, pokryté podestýlkou ​​ze zdravých ovocných stromů nebo smrkových větví.Chilská péče o gravilat

Pravidelné prořezávání zvadlých květních stonků stimuluje tvorbu nových pupenů.

Reprodukce chilského gravilatu

reprodukce chilského gravilatu na místěKultura se snadno množí vegetativně a semeny. Při výběru metody musíte vzít v úvahu původ odrůdy.

Pokud se jedná o hybrid, rostliny ze sebraných semen nezdědí vlastnosti mateřského keře.

Rozdělením keře

kořenové rozdělení chilské gravilatyNa jednom místě žije gravilat až 5 let, během nichž silně roste a mění se v hustou oponu. Ve středu keře se objevují plešatá místa, květy se zmenšují, dekorativnost klesá.

Rozdělení současně umožňuje omlazení rostliny a získání rostlinného materiálu:

 1. Vykopat keř. Setřást se ze země.
 2. Opatrně rozdělte oddenek rukama na fragmenty. Pravděpodobně ani nebudete potřebovat nůž, abyste získali nějaké mladé keře. Pokud potřebujete hodně rostlinného materiálu, můžete oddenku rozřezat na kousky, z nichž každý obsahuje alespoň jeden růstový bod.
 3. Prozkoumejte podzemní část. Vyhoďte všechny kusy se sušenými, shnilými nebo škůdci zamořenými kousky.
 4. Pokud jsou na kořenech známky nemoci, očistěte je do zdravé tkáně a nechte 2 hodiny působit v roztoku fungicidu, například Fundazole.
 5. Zasazujte do připravených harrierů a hojně vodu.velký keř chilské gravilaty

Vhodný čas na operaci:

 • jaro - jakýkoli region;
 • začátek podzimu - oblasti s mírným podnebím;
 • pozdní léto, po odkvětu - střední pruh a chladnější oblasti.

U chilské gravilaty by měla být výsadba a péče stejná jako u dospělých rostlin.

Chilský gravilat: pěstování ze semen

Semena chilské gravilatyVýsev přímo do půdy lze provést na začátku nebo na konci sezóny. Půda by měla být volná, výživná, dobře odvodněná. Hloubka vložení je asi 2 cm.

Gravilat bude kvést:

 • příští léto při výsadbě na jaře;
 • v aktuální sezóně s podzimním setím.

Gravilat je vysazen na sazenice v březnu až dubnu. To se obvykle provádí ve společné nádobě s lehce úrodnou půdou, bez trsů. Semena jsou rozložena 2 cm od sebe, řádky - každých 5 cm, pokrytá vrstvou substrátu 2 cm, snadno zhutněna, zalévána, pokryta fólií nebo sklem. Jsou udržovány při teplotě blízké 25 ° C, denně větrány.

osivo vypěstované gravilat chilskéKdyž se objeví výhonky, přístřešek je odstraněn. Když se půda zahřeje na 15 ° C, vysadí se přímo ze sazenic na záhon, rabatku, do pevného pole, když se pěstuje jako půdní kryt.

Výsadba a péče o chilskou gravilatu je jednoduchá a zdobnost je vysoká, existuje mnoho zajímavých odrůd. Kultura se snadno množí dělením keře, semena dobře klíčí, ale abyste mohli chovat hybrid, musíte si je koupit a nesbírat je na svém záhonu.

Chilský gravilat: výsadba a péče, pravidla chovu - video

Zahrada

Dům

Zařízení