V krajinářském designu používáme sibiřskou duhovku

Sibiřská iris v krajinářském designu Sibiřský kosatec je skutečnou ozdobou každé květinové zahrady a kombinuje snadnost výsadby, nenáročnou péči a luxusní vzhled. Sibiřská iris v krajinářském designu se používá k vytváření svěžích květinových záhonů, zdobí ploty a živé ploty a zdobí hranice. Krásnou a jasnou rostlinu lze pěstovat i při absenci zahradnických zkušeností a obrovská rozmanitost kosatců sibiřských potěší každého pěstitele.

Obecný popis sibiřských kosatců

jasný květ sibiřské duhovky

Iris je krásná rostlina s jasnými květenstvími, silnou imunitou, vynikající mrazuvzdorností a jednoduchou zemědělskou technologií. Použití kosatců sibiřských v krajinářském designu si získalo širokou popularitu díky obrovské odrůdové rozmanitosti, jasným barvám a možnosti pěstování v různých klimatických podmínkách.Sibiřská duhovka v krajině

Hlavní rysy sibiřské duhovky:

 1. Povrchní a vysoce rozvětvený kořenový systém, který poskytuje hojnost vláknitého růstu kořenů.
 2. Stonka je vzpřímená nebo rozvětvená, vysoká až 80-110 cm.
 3. Listy jsou lineární, zúžené, široké 4–6 cm a dlouhé až 70–80 cm. Listová deska je měkká, tmavě zelené barvy, se špičatou horní částí a hladkými okraji.
 4. Průměr poupat je až 7 cm, jsou umístěny na samém vrcholu stopky. Listeny mají klesající, mírně oválný tvar, okvětní lístky uprostřed jsou vztyčené.
 5. Barva závisí na odrůdě kosatec sibiřský. Nejčastěji jsou okvětní lístky modré, fialové nebo lila se žlutými nebo sněhově bílými skvrnami na základně.

Charakteristickým rysem sibiřských kosatců je tvorba velkého počtu květů - až 30-40 pupenů na rostlinu.

Většina odrůd kvete v květnu nebo červnu. V tomto případě doba květu obvykle nepřesahuje 20 dní a „životnost“ jednoho pupenu je až 6 dní.

Populární odrůdy kosatce sibiřské

Sibiřské kosatce různých odrůdK dnešnímu dni bylo vyšlechtěno asi 800 odrůd kosatců sibiřských, mezi nimiž jsou vysoké a trpasličí druhy s dvojitými nebo jednoduchými květy.

Nejběžnější odrůdy kosatce sibiřské:

 1. Harpswell Hayes je nenáročná a životaschopná rostlina, vysoká až 90 cm, s velkými fialovými květy až do průměru 14 cm.Odrůda Harpswell Hayes
 2. Snow Queen (Snow Queen) je vzácná odrůda až do výšky 100 cm, která má květy neobvyklé sněhově bílé barvy se žlutými žilkami až do průměru 10 cm. Na jedné rostlině se tvoří až 50 pupenů.iris sněhová královna
 3. White Swirl je vysoká odrůda, dosahující 110 cm, květenství je krémově žluté, pruhované citronovým odstínem.iris bílá spirála

Purple-levandule Ruffled Plus, modrá Leader of Altai, žlutá Kasatik, fialová-fialová Hubbard jsou považovány za neméně slavné a populární odrůdy.

iris Ruffled Plusirský vůdce Altaiiris KasatikSibiřská duhovka Hubbard

Rostoucí sibiřská duhovka

rostoucí sibiřská duhovkaVýsadba a péče o sibiřskou duhovku není nijak zvlášť obtížná; tato mrazuvzdorná a nenáročná rostlina nádherně kvete za jakýchkoli klimatických podmínek. Ale tato květina má velmi ráda světlo, proto pro svou kultivaci a bohaté kvetení musíte zvolit pouze slunné, jasně osvětlené oblasti.

Sibiřský kosatec nemá žádné zvláštní požadavky na kvalitu půdy v lokalitě. Jedinou podmínkou je dobrá drenáž a mírně kyselá kyselost půdy. Rostou dobře na hlinitých půdách, stejně jako v oblastech s vysokou hladinou podzemní vody, nevhodných pro pěstování jiných okrasných rostlin.

výsadba duhovkyVýsadba sibiřské duhovky na jaře se provádí koncem března nebo dubna, na podzim - v září. Před výsadbou vykopejte půdu na místě a naneste organické (kompost nebo humus) nebo komplexní minerální hnojiva.proces výsadby

Pro pěstování sibiřské duhovky je nejlepší použít sazenice zakoupené ve specializovaných školkách.

Před výsadbou je pečlivě zkontrolujte - na povrchu by neměly být žádné stopy hniloby, hub ani plísní a struktura sazenice by měla být hustá a pružná.

chov sibiřské duhovkyPřed výsadbou sibiřské duhovky musíte připravit sazenice. Chcete-li to provést, odřízněte kořeny o 11-13 cm, ponechte asi 1/3 délky u listů. V žádném případě byste neměli do půdy přidávat vápno před výsadbou duhovky, protože květina potřebuje mírně kyselou půdu.

zasazené kosatcePřipravte si výsadbové otvory a sejměte do nich sazenici, prohloubte kořenový límec o 5-7 cm, jamku posypte půdou, hojně zalévejte a mulčujte. Dodržujte vzdálenost mezi výsadbovými otvory 30-40 cm.

Péče o sibiřskou duhovku

Péče o sibiřskou duhovku je velmi jednoduchá a skládá se z minimálních agronomických opatření. Mladé sazenice potřebují pravidelné zalévání a krmení, dospělé rostliny potřebují prořezávání a přesazování.

Zalévání

zalévání kosatcůPo výsadbě vyžadují mladé sazenice bohatou a pravidelnou zálivku, která jim pomůže zakořenit se. Po nějaké době roste kořenový systém květu a snadno snáší nedostatek vlhkosti.

Voda zřídka pro dospělé duhovky, ale v případě dlouhodobého sucha nezapomeňte zvýšit množství vlhkosti. V tomto případě by mělo být zavlažování vzácné, ale hojné - zvlhčit půdu do celé hloubky kořenového systému.

Iris by měl být napojen brzy ráno nebo večer po západu slunce. Během zvlhčování je třeba dbát na to, aby se žádná voda nedostala přímo na poupata - to negativně ovlivňuje jejich vzhled.                           

Top dressing

hnojiva pro sibiřské kosatcePro dlouhý a svěží květ sibiřských kosatců je lze již ve druhém roce po výsadbě krmit organickými (hnůj, kompost, bylinné nálevy) nebo komplexními minerálními hnojivy. Aplikují se brzy na jaře a za vlhkého a vlhkého počasí - listovým krmením.krmení

Během období tvorby stopek nebo po skončení kvetení je vhodné znovu krmit sibiřské kosatce komplexními minerálními hnojivy. V jejich složení by měl převládat draslík a fosfor s malou koncentrací dusíku.

Prořezávání

prořezávání kosatcůPo odkvětu je třeba sibiřskou duhovku prořezat. Během tohoto postupu jsou odstraněny zvadlé květenství spolu se semennými lusky. Bez prořezávání semena spadnou na povrch Země a na jaře vyklíčí ve slabých tenkých výhoncích.

V říjnu nebo začátkem listopadu by měla být odříznuta celá vzdušná část sibiřské duhovky. Pokud tak neučiníte, křehké mladé výhonky nebudou na jaře schopné prorazit hustou listnatou půdu.

Příprava na zimu

příprava kosatců na zimuPříprava kosatců na zimu začíná 1-2 týdny před prvním mrazem. Nejprve musíte odříznout staré a suché listy do výšky 15 cm.

Pro zvýšení mrazuvzdornosti musí být rostlina mulčována. K tomuto účelu se nejlépe hodí kompost nebo humus, nasekaná kůra, piliny nebo smrkové větve.

Sibiřská iris v krajinářském designu

Sibiřská iris v krajinářském designuPoužití duhovky sibiřské v krajinářském designu závisí na odrůdě a barvě rostliny. Téměř všechny odrůdy se dobře hodí k jehličnatým plodinám, okrasným keřům.

Zajímavé možnosti použití sibiřské duhovky v krajinářském designu:

 • vymezení několika krajinných zón;
 • registrace břehů umělých nádrží;Sibiřská duhovka u nádrže
 • zdobení svahů a zabránění jejich prolévání;
 • uspořádání mixborders s jinými dekorativními plodinami;mixborder
 • zdobení zahradních cest a skalek;duhovky podél cesty
 • dekorace plotů a živých plotů;
 • podbíjení okraje trávníku;okraj trávníku
 • zdobení skalních zahrad;
 • základní prvek v hromadných výsadbách k vyplnění prázdných oblastí.

Vysoké druhy s klasickou modrofialovou barvou a jednoduchou květinovou formou vypadají skvěle uprostřed ostrovního záhonu nebo na pozadí mixborderu. Pro popředí jsou vhodnější odrůdy kosatců sibiřských s dvojitými květenstvími.

Jasné a sofistikované sibiřské kosatce se často používají k ozdobení rybníka v osobním spiknutí. Štíhlé rostliny harmonicky splynou s pobřežními plantážemi.

Sibiřské kosatce v zahradním designu lze použít k zdobení velkých skalky... V takových případech bude jak skupinová výsadba, tak několik jednotlivých rostlin vysazených jako světlé vertikální akcenty vypadat efektně.

Sibiřská iris v krajinářském designuSibiřský kosatec je krásná a nenáročná rostlina, která vyzdobí jakoukoli zahradu jasnými a svěžími květenstvími. Květina je vysoce odolná vůči chorobám a nepříznivým povětrnostním podmínkám. Péče o něj zabere minimum času. Díky jednoduché a lehké zemědělské technice se sibiřský kosatec stane nádherným prvkem krajinářského designu.

Jak používat sibiřskou duhovku v krajinářském designu - video

Zahrada

Dům

Zařízení