Studujeme pěstování břečťanu budra, abychom ozdobili venkovskou zahradu

rostoucí budra břečťan Ivy budra je vždyzelená rostlina, která se často používá jako okrasná půdopokryvná v letní chatě. Pěstování břečťanu budra pomáhá nejen zdobit zahradu, ale také chránit záhony před nadměrným vysycháním a růstem plevele.

Botanický popis břečťanu budra

rostlina v rodině lamel

Ivy budra patří k vždyzeleným, bylinným trvalkám rodiny Yasnotkovye. Divoká rostlina je rozšířena na Kavkaze, v Severní Americe, ve východní a střední Evropě a v Asii.

Hlavní rysy břečťanu budra:

 1. Výška rostliny je 40-70 cm, větve jsou vztyčené.
 2. Stonky jsou tenké, čtyřboké, plíží se po zemi v zelené, zelenobílé nebo karmínové barvě.
 3. Listy jsou malé velikosti, ve tvaru srdce, se zvlněnými okraji. Listy jsou umístěny na řapících, umístěných v párech na stonku.
 4. Vytrvalá rostlina kvete v květnu, kvetení trvá přibližně do srpna. Ivy budra má malé květy fialově fialového nebo modrého odstínu.
 5. Po skončení kvetení na rostlině dozrávají plody - malé semenné lusky hnědé barvy.

půdopokryvná rostlina budra břečťanPři pěstování budr se břečťan nejčastěji používá jako okrasná rostlina pokrývající půdu, nenáročná na péči a odolná vůči různým chorobám. Budra může být také skvělým prvkem při tvorbě skalka.

Druhy rostlin

typy budra pro letní chatu

V přírodě existuje asi 10 odrůd Budry, z nichž každá má své vlastní botanické vlastnosti:

 1. Ivy budra je rostlina vysoká až 40 cm s příjemnou mátovou vůní. Stonky jsou mírně vyvýšené nad zemí, s četnými větvemi a zaoblenými nebo ledvinovitými listy na krátkých řapících. Květy jsou lila-modré.
 2. Společná budra je trvalka, dosahující výšky 30-40 cm. Má plíživé stonky a stoupající, kvetoucí výhonky. Listy jsou reniformní nebo ve tvaru srdce, květenství může být bílé, šarlatové, lila-modré nebo fialové.
 3. Budra pestrá je okrasná rostlina, která vytváří nízké „koberce“ vysoké až 10–20 cm. Plíživé stonky s četnými větvemi.

Pestrá budra je široce používána v oblasti krajinářského designu. Tato rostlina se používá k zdobení předzahrádek, kamenitých a dřevěných kompozic.

Rostoucí břečťan budra

rostoucí budra břečťan

Při pěstování břečťanového buddhy na osobním pozemku je třeba dodržovat několik pravidel, aby byl zajištěn aktivní růst rostliny:

 1. Trvalka neklade žádné požadavky na složení půdy, takže ji lze pěstovat téměř v jakékoli oblasti. Když se pěstuje doma, připravuje se pro Budru substrát z listnaté a vlhké půdy, humusu a písku.
 2. Ivy budra má velmi ráda sluneční světlo. Rostlina by měla být osvětlena nejméně 15-17 hodin denně - ale světlo by mělo být rozptýlené, přímé sluneční světlo může způsobit popáleniny rostlin.
 3. S výsadbou břečťanu budra můžete začít až poté, co je venkovní teplota vzduchu nejméně +10 ° C a půda se rovnoměrně zahřeje.

Při pěstování Budry venku je nejlepší zvolit oblasti, které jsou rovnoměrně osvětlené a po většinu dne jsou na přímém slunečním světle.

Ivy buddha lze pěstovat doma umístěním květináče s rostlinou na parapet na jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní straně. V letních dnech musí být květina vyvedena na čerstvý vzduch, nezapomeňte ji zastínit před přímým slunečním světlem.

Výsadba břečťanu budra

setí semen břečťanu budraVýsadba břečťanu budra na otevřeném poli se provádí jak semeny, tak řízky. Tato rostlina patří k divoce rostoucím plodinám, a proto se dobře zakoření při jakémkoli způsobu výsadby.

Výsev semen břečťanu budra lze provádět jak brzy na jaře, tak na podzim - tato rostlina se vyznačuje dobrou zimní odolností, proto snadno snáší mrazy.

Výsadba trvalých semen:

 • uvolněte oblast;
 • odstranit plevele;
 • navlhčit půdu;
 • zasít semena v náhodném pořadí;
 • posypte malým množstvím zeminy a lehce ji zhutněte;
 • Zalévat postele dvakrát týdně před klíčení.

Výsadbu břečťanu budra lze provést řízky. K jejich získání je nutné oddělit od dospělé rostliny několik výhonků dlouhých až 10-15 cm bez květenství.

Rostlinný materiál by měl být umístěn ve vlhkém písku, směsi rašeliny a písku nebo čisté vodě. Jakmile kořeny rostou na řízcích, mohou být přesazeny do otevřené půdy.

Péče o břečťan budra po výsadbě

Ivy budra odkazuje na nenáročné rostliny, které nevyžadují zvláštní péči. Vyžaduje standardní zemědělské postupy - mírné zalévání, vrchní úpravu a včasné prořezávání.

Zalévání

zalévání rostlinIvy budra netoleruje dlouhodobě sucho, proto by neměla být půda na záhonu ponechána vyschnout. V létě by měla být rostlina napojena nejméně dvakrát týdně. Od dubna do května do září je nutné hojné zalévání. Poté se množství zálivky sníží a v zimě se dočasně zastaví.

Dobrý růst a plný rozvoj břečťanu budra je možný pouze při dostatečné vlhkosti půdy.

Aby se udržela optimální úroveň vlhkosti, je třeba občasné listy postříkat stříkací lahví.

Top dressing

univerzální hnojivoV březnu až dubnu se rostlina po zimním klidu „probudí“ a začíná fáze aktivního růstu. Od této doby až do konce srpna nebo začátku září potřebuje břečťan budra další krmení. Nejlepší je používat komplexní minerální hnojiva a aplikovat je jednou za 4 týdny.

Transplantace a prořezávání

ořezávání budraIvy budra nepotřebuje časté transplantace, takže tento postup by měl být prováděn pouze podle potřeby. Nejlepší je přesazovat vytrvalé rostliny v dubnu nebo květnu, kdy je zajištěna stabilní teplota teplého vzduchu.

Budra ve tvaru břečťanu je oříznuta, aby vytvořila krásný a elegantní keř. Optimální doba pro prořezávání je březen nebo duben, než rostlina začne aktivně růst. Během prořezávání jsou odstraněny všechny nemocné, vyschlé výhonky. Můžete také odříznout některé zdravé větve a použít je jako řízky pro výsadbu.

Nemoci a škůdci

rostlina je odolná vůči chorobám a škůdcůmIvy budra se vyznačuje dobrou odolností proti chorobám a škůdcům. Tato rostlina může trpět hnilobou kořenů způsobenou dlouhodobým vystavením přímému slunečnímu záření nebo nadměrné vlhkosti v půdě. Rot lze identifikovat podle žloutnutí a padajícího listí.

Trvalka může být také ovlivněna roztoči - hlavním důvodem výskytu škůdce je nedostatečná vlhkost břečťanu budra. Květina také může zaútočit na mouchy a mšice. V takových případech se ke kontrole škůdců používají speciální insekticidní přípravky.

Ivy budra je okrasná vždyzelená rostlina, která je nenáročná na péči a kultivaci. Nejen, že poskytuje dvorku atraktivní a dobře upravený vzhled, ale také zabraňuje výskytu plevelů na záhonu.

Rostoucí břečťan budra - video

Zahrada

Dům

Zařízení