Odborníci vám řeknou, jak účinně zacházet s padlí na fialkách

jak se vypořádat s padlí na fialkách Plísňové nemoci jsou nemilosrdné a zničující. Při prvních známkách nemoci proto musí zahradník vědět, jak zacházet s padlí na fialkách. Obvykle útočí na kulturu, jejíž imunita je velmi oslabená. Důvodem je nesprávná péče. Časté zalévání studenou vodou, zejména v chladné místnosti, vyvolává vznik a vývoj spór plísní. V takových podmínkách, stejně jako při nedostatečném osvětlení, obranný systém rostliny úplně oslabuje. Ale než pochopíte, jak se vypořádat s padlí na fialkách, je důležité zvážit povahu této nemoci.

Nepřítele musíte znát z vidění

poškození fialek padlí

Příčinou vzniku nebezpečného onemocnění jsou mikroskopické výtrusy ve formě hnědých koulí, které často žijí v půdním substrátu. Během zavlažování / postřiku jsou přenášeny větrem nebo vodními kapičkami. Za příznivých podmínek se houba aktivuje a začne infikovat listy, řapíky a dokonce i květiny kultury. Pak se na listech fialek objeví květ bílý jako mouka. První, které trpí, jsou části rostliny umístěné v blízkosti kořenového vývodu. Jak postupuje, nemoc pokrývá celou zelenou hmotu.

S intenzivním vývojem mycelií:

 • květina se přestane vyrovnávat s fotosyntézou;
 • kultura nedostává dostatek živin;
 • na listí se objevují vředy a hnědé skvrny;
 • květináč začne vysychat vyčerpáním.

detekce poškození fialek padlíJe to pozoruhodné, ale začínající pěstitelé vnímají tuto plaketu jako běžné znečištění a nepřikládají jí velký význam. Pochopit, co to vlastně je, pomůže základnímu tření. Pokud po něm na povrchu stále zůstávají šedavě bílé skvrny, pak je to padlí. V takovém případě jsou přijata vhodná opatření.

Vzhledem k tomu, že spory se rychle šířily z jedné květiny na druhou, jsou nejprve do karanténní oblasti odeslány nemocné vzorky.

Jak se vypořádat s padlí na fialkách: od teorie po praxi

účinná kontrola padlíKvětinářství poznamenává, že houbové choroby jsou nejčastěji pozorovány v podzimních nebo jarních měsících. V tomto okamžiku teplota v areálu prudce klesá a topná sezóna buď ještě nezačala, nebo již skončila.

V tomto případě jsou podmínky kultury zcela změněny.:

 • přesuňte květináč do teplé místnosti s dobrým osvětlením;
 • zalévání se provádí až po vysušení půdy o 2 cm;
 • vyměňte ornici za novou.

dezinfekce půdyI poté můžete na fialkách najít bílý květ, ale profesionálové vědí, co v takových případech dělat. Jak ukazuje praxe, postižené listy / stopky jsou okamžitě odstraněny, aby se zabránilo šíření spór hub. Listy jsou odříznuty od samého kořene. Hrnce, paleta a umístění květu musí být ošetřeny dezinfekčním roztokem.

V počáteční fázi vývoje houby se provádí dezinfekční postup:

 • kultura je důkladně nastříkána (je možná sprcha) teplou vodou;
 • velkorysý prach s koloidní sírou;
 • pokrytý polyetylenovým sáčkem pro vytvoření skleníkového efektu.

vytvoření skleníkového efektuPřístřešek je po dni odstraněn a rostlinku prozkoumejte. Pokud příznaky přetrvávají, cvičení se opakuje po několika dnech. Ošetření fialek z padlí se také provádí lékovou metodou, která je účinnější.

Chemikálie na pomoc

jak se vypořádat s padlí na fialkách s topazemKultura je ošetřena fungicidem jednou a v těžké formě dvakrát v intervalu 7-10 dnů. Před terapií jsou listy očištěny od nečistot a prachu opláchnutím pod sprchou nebo bohatým postřikem z lahve s rozprašovačem. Snaží se to dělat opatrně, aby se voda nedostala do středu květu.

Poté začnou zpracovávat jednu z těchto drog:

 • Bayleton (1 g / l);
 • Topas (2 ml / 5 l);
 • Fundazol (20 g / l).fungicidy

Všechny fungicidy jsou toxické a nebezpečné látky. Jedovaté sloučeniny mají negativní vliv na lidské tělo. Všechny operace se proto provádějí v osobních ochranných prostředcích, přičemž se snažíme nevydechovat výpary finančních prostředků.

Když jste se naučili, jak zacházet s fialkami z padlí, musíte pochopit, jak to udělat správně. Podle pokynů jsou přípravky zředěny usazenou vodou. Každý list je opatrně nastříkán na obě strany. Roztok také dezinfikuje půdní substrát a nádobu. Horní vrstva půdy je odstraněna a nahrazena novou.

Pokud terapie neposkytla požadovaný výsledek, po 2 týdnech se provede opětovné leptání, ale jinými prostředky.

Z archivu tradiční medicíny

lidové prostředky v boji proti padlíK používání fungicidů se samozřejmě okamžitě uchýlí, zejména pokud se plísňové onemocnění teprve začíná rozvíjet. Často se používají známé recepty tradiční medicíny. Přesto se nejprve naučte některé funkce, jak se tímto způsobem vypořádat s padlí na fialkách.

Metoda jedna:

 • vezměte 4 g sody;
 • rozpustit v mýdlové vodě (5 g mýdla na 1 l);
 • velkoryse nastříkat zelenou hmotu.

Postup se opakuje až po 1-1,5 týdnech. Jodový roztok je také široce používán. 5 kapek koncentrátu se přidá do 200 ml kapaliny. Podobným způsobem se používá suchá hořčice. 3 g prášku se rozpustí v 1 l vody. hořčičná vodaKromě externího zpracování je květináč navíc zalit tímto činidlem. Má také výrazný fungicidní účinek síran měďnatý. použití síranu měďnatéhoSíran měďnatý se zředí v poměru 5 g na 200 ml vody. Do koncentrátu se přidá mýdlový roztok (50 g mýdla na 5 l) a důkladně se promíchá.

Dalším účinným prostředkem je syrovátka. Kompozice se připravuje v poměru 1:10. Postřik se provádí třikrát v intervalu 3 dnů.

Biologické

biologické produkty v boji proti padlíBakteriální přípravky také pomohou léčit fialovou z padlí. Tyto formulace se vyrábějí na základě látek, které saturují půdu užitečnými látkami. V tomto ohledu bude postup léčby probíhat v šetrnějším režimu. Kromě toho bude komplex sloužit jako druh hnojiva pro kulturu.

Jako takové prostředky se používají:

 • Fitosporin (1 g / l);
 • Fytocid (2 ml / l);
 • Trichodermin (25 ml / l).Trichoderminový lék

Květina je nastříkána a zalita takovými roztoky. Z preventivních důvodů se doporučuje používat Glyocladin nebo Gamair. glyocladinový lékVzhledem k tomu, že biologické látky působí pomalu, je plánováno několik způsobů léčby. Interval mezi každým z nich bude 7-10 dní.

Biologické produkty posilují imunitu rostlin. V případě vážného poškození se však používají silnější látky - chemické fungicidy.

S takovým arzenálem užitečných tipů teď každý ví, jak zacházet s padlí na fialkách. Nejlepší je však řádně se starat o kulturu a být obzvláště opatrní v mimosezóně, kdy přijde zima. Pak nemusíte používat všechny tyto techniky.

Jak zjistit a jak zacházet s padlí doma na fialkách - video

Zahrada

Dům

Zařízení