Jak a kde z děsivé rostliny z legend vyrůstá vlkodlak

kde roste vlkodlak Několik zahradníků a vesničanů ví, kde roste vlčí okon a jaké vlastnosti má rostlina. Ačkoli o ní možná slyšeli jako o vlkovi, kořenníkovi, kozí smrti nebo lumbago trávy. Takový populární názor neveští nic dobrého, rostlina je považována za jedovatou.

Co je to oměj, jak to vypadá

jak vypadá vlkodlak

Každá ze sta rostlin patřících do rodu Borets se nazývá akonit. Vlkodlak je velkolepá bylinná trvalka s charakteristickými, vzpřímenými stonky, malými krásnými květy a palmovými listy. Je to kvůli zygomorfním květům, že vlčí akonit nevypadá jako ostatní zástupci čeledi pryskyřníkovitých, ke kterým ve skutečnosti patří. A velmi podobně jako lupina (vlčí fazole), běžná zemědělská plodina z rodiny luštěnin. Květenství obyčejného vlčího bobu, které se skládá z modrých nebo fialových květů, je však kompaktnější.

Vlk aconite má dva typy kořenového systému:

  1. Kořeny hlíz, které v průběhu času tvoří celý systém 12-15 kořenů, protáhlých v řetězci, nebo jednotlivé kořeny hlíz, které každoročně odumírají spolu se zemní částí.
  2. Taproot složený z mnoha tenkých, šňůrovitých, pevně propletených kořenů.

Výška akonitu může dosáhnout 1 m. Jeho listy jsou velmi sytě zelené, zaoblené, dlaňovité. Vrcholový hrozen se skládá z květů s pětilistým kalichem, který může být žlutý, modrý, bílý nebo lila. Začíná kvést v polovině července a končí v říjnu. Plody jsou suché letáky.

Včely sbírají malé množství nektaru a pylu z omějových květů. Ale pouze v případě, že v oblasti nejsou žádné jiné kvetoucí rostliny. Aconiti je mohou otrávit.

Jak nebezpečný je kořen vlka

nebezpečná jedovatá rostlinaVzhled akonitu na Zemi je spojen s jedním ze starořeckých mýtů o Herkulesovi. Velký válečník přinesl z podsvětí pekelného psa Cerberus, z jehož jedovatých slin se zrodil černý kořen. To naznačuje, že před několika tisíci lety lidé věděli, že rostlina je jedovatá, takže ji nelze použít v žádné formě. V legendách Skandinávie vyrostl zápasník (oměj), kde Thor zabil jedovatého hada, ale on sám na jeho kousnutí zemřel.

vlčí oměj kveteO tom, že akonit je jedovatý, se už dlouho nepochybovalo. V Nepálu byly návnada a voda otráveny ze zdrojů, ze kterých pili dravá zvířata, nebo nepřátelé mohli uhasit jejich žízeň. V Číně a Řecku s velkou péčí vyráběli jed pro šípy, jed pro vlky z omějů. Není divu, že starověcí tvrdili, že nejen celá rostlina je jedovatá, dokonce i její vůně je jedovatá.

Čerstvě nakrájená rostlina je obzvláště jedovatá. Toxický alkoloid akonitin se nachází v kterékoli části rostliny, dokonce i v pylu, ale je obzvláště hojný v kořenech a semenech.

Příznaky otravy jsou následující:

  • rychlá necitlivost jazyka a úst, pocit brnění;
  • dušnost, jiné poruchy dýchání;
  • slabý, postupně rostoucí puls, arytmie;
  • závratě, stav omráčení;
  • slintání, nevolnost a zvracení;
  • vlhká, velmi studená kůže;
  • plicní edém, křeče.

Po ochrnutí dýchacího centra dochází k smrti. Proto i při mírném podezření na otravu akonity je nutné urgentně zavolat sanitku a před jejím příjezdem jednat podle pokynů dispečera nebo službukonajícího lékaře.

Kde roste vlkodlak

kde roste vlkodlakNenáročná rostlina běžná v asijském regionu, Evropě, Severní Americe. Vyskytuje se podél břehů řek, na alpských loukách, podél silnic. Často si vybírá výživné půdy s vysokým obsahem humusu. Je to vidět jak na skalnatých svazích, tak v blízkosti horských řek, v tundře.

Na severní polokouli patří do rodu zápasníků 330 druhů rostlin. V evropské části Ruska rostou v přírodních podmínkách 4 druhy akonitů, všechny jsou docela jedovaté.

Protijed bojovník (dub)

okonitový dubRoste hlavně v černozemské zóně, na okrajích lesů, zatopených a suchých loukách, v listnatých lesích a keřích. Od ostatních druhů se liší světle žlutými květy. Nachází se na Krymu, na Ukrajině, na Kavkaze a na Altaji a je distribuován na západní a východní Sibiři.

Jeho chemické složení je velmi odlišné od složení jiných rostlin tohoto rodu. Podle informací poskytnutých akademikem A.P. Orekhov, ve vzdušné části rostliny jsou dva alkaloidy - anthorin a pseudoantorin. Nejedovaté kořeny. V jejich složení byl nalezen další speciální alkoloid, připomínající strukturu atisinu, antagonista aconitinů. Rostlina, zejména kořeny, se používá v lidovém léčitelství a homeopatii. Používá se jako insekticid k zabíjení malinového a řepkového. Protijed bojovník má dekorativní tvary a odrůdy.

Severní zápasník (vysoký)

severní bojovníkRoste v Číně, Evropě, Asii, na Sibiři, v evropské části Ruské federace, zejména v severních oblastech a lesích severovýchodního Altaje. Nachází se nejen mezi stromy, ale také v hustých houštinách keře... Květy jsou šedavě fialové, různé tonální sytosti. Jejich horní část je protáhlejší než u jiných druhů. Závod je uveden v červených údajích mnoha regionů a oblastí Ruska.

Stonek severního bojovníka dosahuje 2–2,5 m. Kořeny a tráva rostliny se používají v lidovém léčitelství v Tibetu, Mongolsku, na Sibiři a na Altaji. Je však považován za jedovatý pro zvířata v jakékoli formě. V Altaji byl dříve používán k boji s muškami a šváby. Někteří chovatelé skotu v Mongolsku otravují dravce práškem z kořene vysokého zápasníka smíchaným se zvířecí krví.

Kulturní formy severního bojovníka se pěstují ve stínu a částečném stínu. Nesnášejí dobře přesazování, proto by měly být okamžitě zasazeny na trvalé místo.

Vlněný bojovník

vlněný bojovník

Tuto rostlinu lze nalézt na některých místech v evropské části Ruska. Je tedy obtížné říci, že endemický výskyt vlčího akonitu tohoto druhu je endemický. Ale někdy to lze vidět v lese nebo na mýtině. Stonek dosahuje výšky 1,5 m, je poměrně velký a na základně mírně žebrovaný. Délka řapíku bazálních listů je od 10 do 25 cm, řapíky stonkových listů jsou velmi krátké. Květenství s velkými, světle žlutými květy je poměrně hustý hrozen dlouhý asi 30 cm, který se může větvit níže.

Bajkalský zápasník

Bajkalský zápasníkTrvalka rostoucí v Transbaikalia, východní Sibiři, Mongolsku a Číně. Většina rostlin se nachází v lesní zóně, stejně jako v stepích, údolích, loukách. Výška stonku nepřesahuje 1 m, nejčastěji je krátká, asi 40 cm, oddenek se skládá ze dvou podlouhlých hlíz. Květy jsou jasně modré, každé 3 cm dlouhé.

Flerovův zápasník

Flerov bojovníkVelmi vzácný druh, a proto je oblast, kde tento druh vlkodlaka roste, velmi malá. Distribuováno v povodí řeky Sherna, protékající územím oblasti Vladimirovsk. Je to úzce lokální endemit, který je uveden v Červené knize Ruské federace. Vyskytuje se v bažinatých oblastech, lužních loukách, údolích malých řek. Květy jsou tmavě fialové s válcovitou přilbou.

Jak a kde roste vlčí akonit - video

Zahrada

Dům

Zařízení