Jak správně vysadit petržel?

Už několik let se neúspěšně snažím pěstovat petržel. Výsledky jsou žalostné - buď se objeví jen polovina semen, nebo jim vůbec nerostou listy. Řekněte mi, jak správně zasadit petržel, abyste získali svěží zeleň?

Bez petrželky se neobejde ani jedna zeleninová zahrada ai na nejmenším pozemku je několik záhonů s bylinkami. Ale není vždy možné získat dobrou sklizeň - semenáčky často rostou špatně nebo se silně protahují a tvoří dlouhou stonku se řídkými listy. Zahradníci proto stojí před naléhavou otázkou: jak správně vysadit petržel tak, aby vyrašila společně a potěšila svěží zeleň?

To není vůbec obtížné, pokud dodržíte obecně přijímaná doporučení. Při pěstování petrželky musíte věnovat pozornost následujícím faktorům:

  • vybrat správné místo pro postele;
  • připravit půdu;
  • připravit semena;
  • určit dobu setí.

Výběr místa pro postele

petržel na slunci

Povaha petrželky není příliš rozmarná; vyvíjí se dobře na téměř jakékoli půdě, kromě těžké. Pokud je to možné, je lepší ji pěstovat na úrodné půdě na dobře osvětleném místě. V částečném stínu se však petržel bude cítit také pohodlně.

Příprava půdy

příprava půdy

Před výsevem je vhodné místo hnojit. Pro jarní setí se na podzim zavede do záhonů několik kilogramů. organické látky, jakož i směs minerálních hnojiv:

  • 10 g superfosfát;
  • 10 g draselné soli;
  • 15 g dusičnanu amonného.

Poté by měl být pozemek vykopán a s příchodem jara vyrovnejte ornici.

Jak připravit semena?

petržel semena

Semena petrželky obsahují velké množství éterických olejů, a proto rostou tvrdě. Aby se tento proces urychlil, musí být semena nejdříve vyklíčena. K tomu jsou umístěny na vlhký hadřík, složeny do sáčku a ponechány při pokojové teplotě.

Poté, co semena vyklíčí, jsou umístěna na týden do chladničky na nejnižší polici pro bodnutí.

Výsev petrželky

jarní setí

Petržel je zaseta dvěma způsoby:

  • na jaře;
  • na podzim (před zimou).

S jarní výsadbou můžete začít pracovat na konci března, pokud se na místě roztaje sníh. Optimální teplota je více než 4 stupně Celsia. Drážky jsou před zasetím navlhčeny, ale po zalévání to nestojí za to, aby malá semena spolu s vodou nechodila do hlubin.

zimní výsev

Výsev podwinterů se používá k získání předčasné sklizně zeleniny, navíc jsou takové rostliny silnější. Semena zároveň nejsou namočená, ale pouze vytvrzená, proto je pro podzimní setí třeba odebrat o něco větší množství semen, pokud ne všechny vypučí. Na jaře, pokud je to nutné, jsou postele zasety. Osetá plocha shora je mulčována vrstvou 3 cm.

Vlastnosti rostoucí petrželky - video

Zahrada

Dům

Zařízení