Jak klíčit odřezky hroznů, čas a jemnosti jejich sklizně

Řekněte mi, jak naklíčit řízky hroznů? Soused na podzim po prořezání slíbil, že se podělí o svou odrůdu u stolu. Co potom dělat s vinnou révou a jak ji skladovat v zimě? Co zakořenit a kdy jej můžete zasadit do země? Jsem pěstitel začátečník, ale jsem připraven se učit.

jak klíčit řízky hroznů Jedním z nejpopulárnějších způsobů množení hroznů je řízkování. Réva je velmi houževnatá, snadno snáší prořezávání a tvoří kořeny. Není těžké vypěstovat silný mladý keř z řízků, pokud jsou připraveny včas a správně. V teplých jižních oblastech se réva často stříhá na jaře a v létě se okamžitě vysazuje na otevřeném terénu. Tato metoda však nebude fungovat v mírném podnebí s chladnými léty. Proto je lepší začít sklízet rostlinný materiál na podzim a vysazovat již zakořeněné řízky. Jak klíčit odřezky hroznů, jak a kdy je sklízet - o tom se dnes budeme bavit. Přečíst článek:příprava hroznů na zimu!

Kdy začít sklízet řízky ke klíčení?

sklizně řízků

Nejsilnější a nejzdravější sazenice pocházejí výstřižkynasekané na podzim. Během léta dokáže réva získat potřebné množství živin a zesílit. Načasování nákupu materiálu závisí na počasí a regionu. V každém případě je proces sklizně nejlépe kombinovat s podzimním prořezáváním keře.

Hrozny vám řeknou, že je čas začít prořezávat: jeho listí spadne. A dva týdny poté, co listy spadnou, můžete stříhat a sklízet révu pro výsadbu.

Sklizeň a skladování řízků

skladování řízků v ziměChcete-li odříznout stopky, měli byste zvolit rovnoměrně mladou révu z vrcholu keře. Je lepší vystřihnout ty výhonky, které rostou na slunné straně - jsou nejsilnější. Vinná réva by měla být poměrně silná (nejméně 8 mm) se zelenohnědou kůrou.

Vybraná réva je nakrájena na stopky. Příliš krátké nebo příliš dlouhé by se nemělo dělat. První jsou špatně zakořeněné, zatímco druhé jsou špatně uloženy. Optimální délka řezu je 40 cm, každý by měl mít alespoň 4 až 5 pupenů.

Zbývá připravit odřezky pro skladování, protože do jara by měly být v klidovém stavu. K tomu:

  • namočený ve vodě na jeden den;
  • stát 30 minut v manganistanu draselném;
  • dobře vysušte;
  • zabalené do fólie.

Řízky balené v celofánu se skladují ve sklepě nebo uzavřené lodžii při teplotě 5 ° C. Můžete je také dát do chladničky.

Jak klíčit odřezky hroznů: způsoby

Na konci zimy můžete začít probouzet hrozny. Řízky by měly být znovu namočeny na jeden den do vody, aby absorbovaly vlhkost. Před tím aktualizujte plátky a na spodním proveďte několik svislých řezů ve formě drážek. To pomůže hroznům vyvinout rozvinutější kořenový systém.

Do vody lze přidat stimulant růstu.

Přímo pro klíčení odřezků budete potřebovat následující komponenty (podle výběru pěstitele):

  1. Voda. Ve skleněné nádobě o objemu 1 litr se na dno umístí tenká vrstva vaty. Roztavená voda se nalije do vrstvy nejvýše 5 cm, aby se zabránilo rozpadu, přidá se do vody aktivní uhlí nebo manganistan draselný. Řezy jsou instalovány v množství nejvýše 10 kusů v každé nádobě. Shora jsou pokryty taškou.zakořenění ve vodě
  2. Piliny. Napařené a ochlazené piliny z tvrdého dřeva se nalévají do hluboké nádoby. Odřezky se vkládají do pilin ve stoje.zakořenění v pilinách
  3. Půda. Lehká půdní směs se vyrábí ze zeminy, rašeliny a písku. Řízky jsou vysazeny šikmo.Mohou být v zemi, dokud nebudou přesazeni na trvalé místo.zakořenění v půdě
  4. Písek. Chovají se stejně jako piliny.zakořenění v písku

V první a druhé metodě musíte pěstovat řízky v nádobě s půdou. Jsou zasazeny, když se objeví kořeny. Je lepší odlomit mladé výhonky a ponechat jeden, aby neodebíraly sílu.

Naklíčené řízky se vysazují na otevřeném terénu koncem jara - počátkem léta. Do této doby mají čas na pěstování mladých výhonků a dobrých kořenů.

Video o klíčení řízků metodou Pusenko

Zahrada

Dům

Zařízení