Jak tavit kandovaný med při zachování jeho blahodárných vlastností

jak tavit kandovaný med Jak roztavit kandovaný med a stojí to za to? Mnozí jsou naštvaní, když místo obvyklé viskózní jantarové pochoutky vidí něco žlutého a pevného, ​​často s bílým květem a nepochopitelnými zrny. Není třeba se bát, med se nezhoršil, cukrování je ukazatelem kvalitního produktu! Navíc existuje několik jednoduchých způsobů, jak roztavit pevný med doma.

Takže o všem podrobněji - proč med krystalizuje, může být roztaven a jak to udělat správně: metody a podmínky.

Kandovaný med je dobrý nebo špatný

kandovaný med

Cukrování je proces krystalizace, kdy příliš silný a hustý sirup nemá dostatek vody k rozpuštění glukózy. Krystaly glukózy se usazují na dně a tvoří sraženinu. Postupně se počet krystalů zvyšuje, vyplňují celý objem. Čím nižší je obsah vody v medu, tím silnější bude a tím rychleji bude cukrovat.

Takový med se také nazývá scvrklý, vypadnutý, usazený. Pokud jde o jeho složení, zůstává stejné, prospívá také tělu a potěší chutí, prostě jde do jiného stavu agregace. Zde je vhodné nakreslit analogii s obyčejnou vodou a ledem, i když s určitými rozdíly.

Je tedy možné roztavit kandovaný med tak, aby zůstal chutný a zdravý? Můžete, ale pouze pokud dodržíte jednoduchá pravidla!

Důležité poznámky: Jak správně roztavit med

jak správně roztavit kandovaný medVčelaři radí, jak správně roztavit med:

 1. Nezahřívejte veškerý med, ale část potřebnou v tekuté formě. Při dalším skladování med opět zhoustne, ale opětovný ohřev by neměl být povolen!ohřejte malé množství medu
 2. Skladujte med ve sklenici, například v jednolitrových nebo třílitrových nádobách, pod těsným plastovým víkem. Nejjednodušší způsob je roztavit kandovaný med ve sklenicích, je-li to nutné!skladujte med ve sklenicích
 3. Nedovolte, aby se med zahříval nad 35-40 stupňů, jinak se vitamíny a kyseliny rozpadnou a užitečný produkt se změní na sladkou hmotu. Je lepší ohřívat déle, ale při nízké teplotě.nepřehřívejte med

Při silném zahřátí se obsah oxymethylfurfuralu zvyšuje - u lidí jeho poškození ještě nebylo prokázáno, ale pro krysy je smrtelné.

Jak tavit kandovaný med: metody a metody

jak tavit kandovaný medExistuje několik způsobů, jak správně roztavit med potažený cukrem. Protože každý má své vlastní charakteristiky a omezení, klady a zápory, je užitečné seznámit se se všemi, abyste si vybrali optimální pro počáteční podmínky.

Není nutné roztavit med, neovlivní to jeho chuť, pouze estetika a zvyk při použití!

Topící se zlato na baterii

med roztavený na bateriiNejběžnějším a nejpohodlnějším způsobem je, když je nádoba umístěna vedle radiátoru nebo zdroje tepla. Někdy stačí několik hodin na to, aby med změkl, nebo jeden den.

profesionálové:

 • šetrné podmínky - rovnoměrné vytápění okolním vzduchem vždy při stejné teplotě
 • pohodlí - proces lze ovládat: otočte nádobu z různých stran, umístěte ji blíže a dále;
 • není drahé - med stojí jen vedle baterie ústředního topení nebo na teplé podlaze.

Neexistují žádná omezení týkající se materiálu pro výrobu zásobníku na med, jeho celkového objemu a množství produktu.

Mínus - je-li med příliš hustý, po několikaletém stání bude velmi obtížné jej úplně roztavit, prostřední část zůstane pevná.

Nejčastěji se takto slazený a zahuštěný med taví v malé nádobě nebo váze, když se skladuje v chladničce nebo ve sklepě.

Jak rozpustit kandovaný med na slunci

med se roztál na slunciNení to nejideálnější způsob, i když je jednoduchý a extrémně efektivní - med se velmi rychle změní v kapalný stav, doslova za pár hodin opalování.

Hlavní nevýhodou je neschopnost správně posoudit aktuální teplotu. Například skleněná stěna nádoby, ve které se taví kandovaný med, může fungovat jako čočka. Pak se aktivita slunečních paprsků a jejich teplota mnohonásobně zvýší. Med se roztaví, ale promění se v obyčejnou sladkou pochoutku, která ztratí všechny své prospěšné látky.

Případně nádobu přikryjte plátěnou látkou v několika vrstvách a neustále alespoň rukou kontrolujte, zda je nádoba příliš horká.

Používáme troubu

roztavený medVelmi dobrým způsobem, jak roztavit med bez ztráty jeho blahodárných vlastností, je dát ho na chvíli do trouby.

Hlavní výhody metody:

 • vhodné pro elektrické a plynové pece, i když je lepší použít elektrikáře v režimu „topení nahoru a dolů“;
 • můžete nastavit teplotu a nemusíte si dělat starosti s přehřátím medu;
 • vhodné pro skleněné, keramické, kovové, plastové nádoby (za předpokladu, že jsou řádně označeny - ohřev je povolen).

Jedinou nevýhodou jsou zjevné problémy s kapacitou úložiště:

 • příliš velký a nevejde se do trouby;
 • materiál nádoby nesmí být zahříván.

Pokud se nádoba do trouby nevejde, můžete ji postavit vedle ní, zapnout troubu o něco silnější, než by měla být pro med, a režim ventilátoru, aby byla nádoba vyfouknuta teplým vzduchem!

Jak roztavit kandovaný med ve vodní lázni

jak rozpustit kandovaný med ve vodní lázniJednou z možností, jak jemně roztavit med, který se stal cukrem a zahuštěný, je vodní lázeň.

To bude vyžadovat:

 • dvě nádoby - první s medem (v jakémkoli množství) a druhá s trochu širším průměrem, můžete mít stejnou výšku;používáme dva kontejnery
 • kulinářský teploměr, který dokáže měřit teplotu vody;
 • široké pádlo ze dřeva nebo plastu pro jemné míchání.

Také musíte být zruční v manipulaci s pánví s horkou vodou - brýle se z páry zamlžují, dokonce i plastové a dřevěné rukojeti se mohou velmi zahřát a spálit. Navíc při jakémkoli neopatrném pohybu pánve (posunutí podél hořáku) může voda stříkat na ruce, obličej nebo med, což je nepřijatelné!

Samotný proces je jednoduchý - voda ve druhé nádobě rovnoměrně zahřívá první s medem. Pomocí špachtle můžete hmotu přesunout, vzdálit ji od stěn, míchat zespodu.

Je důležité přísně sledovat teplotu - voda by neměla vřít, v průměru 65-75 stupňů, med by neměl být zahříván nad 40 stupňů. A zahřívání by mělo být s postupným zvyšováním teploty, nikoliv náhlým.

Obecně se med ve vodní lázni dobře a rychle taví, teplota ohřevu se snadno reguluje.

Minusy:

 • nevhodné pro plastové nádoby, dřevo, tenké netvrzené sklo;
 • med se snadno přehřívá;
 • je nutná určitá obratnost.

Pokud je med ve skleněné nádobě, můžete na dno prvního hrnce umístit utěrku, aby sklo neprasklo.

Teprve poté, co se naučíte, jak správně roztavit med ve vodní lázni a připravit se na proces, můžete zahájit experiment!

Topící se med v mikrovlnce

utopit med v mikrovlnceStačí dát sklenici nebo misku do mikrovlnné trouby a začít s odmrazováním na několik sekund (10–30) nebo se jen zahřívat. Med se stane tekutým, jako by byl právě odebrán z úlů.

Tato metoda má však několik závažných nevýhod:

 • pracuje pouze s malými objemy, až do 200-300 gramů;
 • topení bude nerovnoměrné;
 • ohřev pouze ve skleněných nebo žáruvzdorných nádobách doporučených pro mikrovlnnou troubu.

Než začnete tavit med v mikrovlnné troubě, měli byste se ujistit, že v režimu rozmrazování funguje dobře.Stačí dát zmrazený kus masa a zapnout odmrazování a poté zjistit, jak rovnoměrně se kus rozmrazil.

Pomocí elektrické vyhřívací podložky

pomocí elektrické topné podložkySnad nejlepším způsobem, jak se vypořádat s hustým medem, je zahřát ho elektrickou topnou podložkou.

Vzhledem k tomu, že zmenšený (zahuštěný) med je normální a přirozený, čelí tomuto problému mnoho včelařů. Po několika měsících se nejlikvidnější odrůdy medu začínají usazovat, krystalizovat a je obtížné je prodat - je obtížné nalít do nádob a nabídnout je kupujícímu. Včelaři vědí, jak správně roztavit kandovaný med, k tomu mají speciální dekrystalizátor.

Je to analogické jako teplá elektrická deka nebo plachta nebo elektrická topná podložka v látce. Uvnitř tkaniny je kabel, který při zahřívání ze sítě vytváří teplo. Nádrž nebo sklenice s medem je zabalena do dekrystalizátoru a zahřívána na 30-35 stupňů, dokud se med nestane tekutým.

Profesionálové:

 • je vhodné roztavit med ve velmi velkých nádobách;
 • vhodné pro všechny materiály (plasty, dřevo, sklo, železo);
 • rovnoměrné vytápění.

Z minusů - nemůžete nechat ohřívač připojený k síti bez dozoru.

Od samého začátku je proto důležité určit, kolik medu se má ohřát, čím a zda bude možné teplotu regulovat.

Tím je odstraněn problém, co dělat s kandovaným medem - roztavit a pokračovat v aplikaci obvyklým způsobem! Se správnými akcemi med vůbec neztratí své užitečné vlastnosti, nezmění se na kuskus a vůni, jednoduše změní svoji konzistenci - stane se viskózní a viskózní!

Video, jak roztavit kandovaný med bez ztráty jeho vlastností

Zahrada

Dům

Zařízení