Jak se modřín reprodukuje: dva způsoby, jak získat nový strom

Řekněte nám, jak se modřín rozmnožuje? Sousedé v chatě mají prostě nádherný strom, jen jsem z toho onemocněl. V loňském roce jsem oslovil majitele a požádal o řezání. Dali pár, zasadil jsem je, ale žádný nepřežil. Buď jsem udělal něco špatně, nebo tato metoda není vhodná pro modřín. Jak to tedy můžete získat? Neprodáváme takové plodiny, ale opravdu chceme.

jak se modřín rozmnožuje Modřín zaujímá mezi jehličnany zvláštní místo. Ve svém vzhledu nevyniká mezi svými příbuznými a potěší oko svěžími zelenými jehlami. Existuje však jedna nuance: rozpadají se na zimu. Ukazuje se tedy, že jehličnatý modřín je listnatá kultura. Má však i další výhody: strom je schopen růst tam, kde ostatní nepřežijí. Vlhké a kyselé půdy se jí nebojí a některé druhy se v polostínu cítí dobře. Strom se nebojí průvanů, námrazy a náhlých změn teploty. Zřídka onemocní, zatímco roční růst může dosáhnout 1 m. Tato nenáročná kultura má však stále určité nuance kultivace a souvisí s reprodukcí. Na rozdíl od většiny jehličnany, modřín špatně reaguje na řízky, ale je dobře zasazen semeny. Znáte-li jemnost reprodukce modřínu, můžete se vyhnout nepříjemným chybám a dosáhnout dobrého výsledku.

Modřín lze tedy šířit pouze dvěma způsoby:

 • setí semen pro sazenice;
 • zakořeněním vrstvení.

Podívejme se podrobněji na každou metodu.

Pokud jde o roubování, tato metoda se téměř nikdy nepoužívá na modřín kvůli jeho neúčinnosti. Řezy jsou extrémně neochotné a zřídka se zakoření, takže nemá smysl se s nimi pohrávat. Bude mnohem efektivnější zasít semena nebo kopat ve vrstvách.

Jemnosti pěstování modřínu ze semen

modřín semen

Jedinou výhradou k šíření semen je, že semena obsahují hodně éterických olejů. Proto je obtížné doma klíčit. Tento proces však lze usnadnit jejich stratifikací. K tomu se na podzim shromažďují kužely, extrahují se z nich semena a zasazují se do nádob s mokrým pískem.

Plodiny musí být až do jara uchovávány na chladném místě. Může to být chladnička nebo uzavřená lodžie, kde není příliš chladno.

S příchodem jara jsou plodiny přeneseny do tepla a pokryty fólií. Měly by vypučet za méně než měsíc. Poté je přístřešek odstraněn. Zarostlé rostliny se potápějí. V létě mohou být sazenice modřínu vyvedeny do zahrady, ale na podzim je třeba je vzít do interiéru. Mladé sazenice se přesazují na otevřenou půdu ve věku 2 let.

Jak se modřín šíří vrstvením?

vrstvení modřínuTato metoda se používá u trpasličích a plíživých odrůd, u nichž spodní větve rostou blízko půdy. V přírodních podmínkách se takto množí. Výsledek je dobrý, pokud je vše provedeno správně, a to:

 • je vybrána větev, která roste co nejníže;
 • sehne se k zemi;
 • pevný;
 • postřikovačů.

Asi po 4 měsících si řízky vytvoří svůj vlastní kořenový systém. Stále však musí přežít první zimu společně s mateřským stromem. A již příští sezónu bude možné opatrně odříznout mladou rostlinu a přesadit ji na trvalé místo.

Video o šíření semen modřínu

Komentáře
 1. Pavel Nikoalevich

  Na všech webech píší jednu kopii. Alespoň jeden web řekl, kdy můžete řízky odříznout.

  • Olga

   Vzhledem k tomu, že modřínové řízky špatně zakořenily, tato metoda se prakticky nepoužívá, proto se o ní neuvažuje podrobně. Bude mnohem efektivnější udělat vrstvení, zvláště pokud máte příležitost a dospělý strom. Pokud je metoda roubování zajímavá jako experiment, můžete se zaměřit na obecná pravidla. Nakrájejte je na jaře, když se modřín začne vynořovat ze spícího období, a zakořeněte.

Zahrada

Dům

Zařízení