Jak propagovat sléz: na místě chováme růžicovou rostlinu

jak šířit sléz Krásný sléz byl dlouho nezaslouženě zapomenut a byl považován za „květ babičky“, ale dnes je opět populární. Pokud jste jeho kvetení viděli alespoň jednou, pravděpodobně vás zajímalo, jak množit sléz. Štíhlá stonková růže s pyšnými vysokými stonky posetými velkými květy zvonu je opravdu okouzlující. Mnoho pěstitelů proto poté, co zasadilo jen pár keřů, nakonec z místa udělalo „království slézu“.

Jak šířit sléz

Sléz se množí semeny a vegetativními prostředky, jako většina zahradnických plodin. Každý z nich má své vlastní vlastnosti s ohledem na povahu vývoje rostliny.

Šíření slezu semeny

Akciová růže bohatý na rostlinný materiál. Po rozkvětu květenství jsou na jejich místo svázány kulaté, kulovité krabice se semeny. Když jsou úplně suché, můžete sklízet semena otevřením lusku a vytřepáním. Samotná semena jsou dostatečně velká, aby usnadnila proces výsadby.

Semena můžete zasít jedním z následujících způsobů:

  1. Na jaře, okamžitě v otevřeném terénu (duben) nebo pro sazenice (březen). Při výsadbě přímo do zahrady sléz kvete až příští léto. Sazenice keřů kvetou v aktuální sezóně.
  2. Na podzim na záhon. Na jaře se sléz zvedne a v létě může kvést.

Rychlost klíčení semen slézu se časem zvyšuje. Samozřejmě můžete zasít čerstvě sklizená semena, ale buďte připraveni, že vyklíčí jen málo. Semena, která ležela po dobu 2 let, budou mít více výhonků a celkově je lze skladovat až 4 roky.

Metoda semen je dobrá, ale stále má jednu nevýhodu: ztrátu odrůdových vlastností. „Trpí“ tím zejména froté odrůdy - je lepší je množit vegetativně.

Vlastnosti vegetativní reprodukce Stockrose

Odrůdy slézu se množí hlavně vegetativně, což vám umožňuje zachovat zdvojnásobení. To lze provést pomocí:

  1. Čerenkov. Pro zakořenění se používají mladé větvičky. Rostlinu můžete řezat na jaře nebo v létě. Na začátku jara je nutné odříznout výhonek, který se objevil co nejblíže ke kořenům. V létě si můžete vzít větve na hlavní stonku. Kořen v květináčích, zpočátku - pod kapotou. Jakmile stonka začne růst a trochu zesílí, může být transplantována do zahrady, nejlépe překládkou. Při prvním zimování by měla být poslána mladá akciová růže s přístřeškem.
  2. Delenok. Je lepší začít se dělit brzy na jaře, zatímco keře ještě nezačaly pokládat květní stonky. Dvouleté keře jsou vhodné pro reprodukci: měly by být vykopány a pečlivě rozděleny na části. Starší rostliny lze použít jako poslední možnost. Malva nemá příliš rád transplantace. Delenki získané ze starého velkého keře se zakoření déle a může dokonce ublížit.

Jak vidíte, rozmnožování slézu není vůbec obtížné a v silách každého, kdo je alespoň povrchně obeznámen s pěstováním květin. Pokud máte málo zkušeností a máte pochybnosti, zasejte semena před zimou. A fanoušci experimentů budou mít zájem sledovat zakořenění řízků a řízků.

Metody chovu slézů - video

Zahrada

Dům

Zařízení