Jak pěstovat avokádový strom doma ze semene

avokádo doma Avokádo Je druh tropického ovocného stromu, který je velmi oblíbený u milovníků exotických rostlin. Mnoho z nich má ve své sbírce rostlinu, protože pěstování avokáda vlastními rukama je docela snadné. Aby však mohl růst a potěšit svého majitele, je nutná opatrná péče.

Vlastnosti domácího avokádového stromu

avokádové ovoce

Domácí avokádový strom má řadu funkcí:

 1. Ve svém přirozeném prostředí roste rostlina do výšky 20 m a doma rostoucí strom dosahuje maximálně 2,5–3 m.
 2. Plodování tohoto stromu je velmi vzácné. Používá se hlavně jako dekorativní prvek.
 3. Máte-li štěstí, plodení stromu začíná ve 3–6 letech růstu. Jeho plody jsou docela jedlé, i když chuť je mírně horší než přinesené.
 4. Rostlina čistí vzduch a díky originální a svěží koruně v místnosti převládá teplá a útulná atmosféra.

Podmínky pěstování avokáda

Chcete-li pěstovat osivo avokáda doma, musíte dodržovat některá pravidla. Je lepší zasadit semena na jaře, během tohoto období je pozorován aktivní růst rostlin. Pro sklizeň sadby je nutné zvolit zralé ovoce, které nemá deformace.

Indikátory zralého produktu jsou tmavě zbarvená slupka, pevná a pevná buničina. Po stlačení ovoce získá zpět svůj tvar. Kosti lze snadno oddělit od dřeně, vysoce kvalitní kost má velikost křepelčího vejce.

Pokud je produkt mírně nezralý, musíte jej dát do papírového sáčku s produkty, které obsahují velkou část ethylenu - to je plyn, který urychluje zrání ovoce. Patří mezi ně banány, jablka nebo rajčata. Při skladování ovoce při teplotě 18 až 23 stupňů dosáhne po 2 dnech avokádo požadovaného stavu.

Přečtěte si také:kávovníku - domácí rostlina.

Fáze klíčení semen avokáda

způsoby, jak klíčit semenaPěstování avokáda doma z kamene se provádí v tomto pořadí.

Semeno je odstraněno. Za tímto účelem se ve středu plodu vytvoří malý řez, hluboký 1 cm, a opatrně se při rotujících pohybech vyřízne jeho kost. Dále se promyje pod tekoucí vodou, aniž by došlo k poškození hnědé skořápky.příprava semena avokáda na klíčení

Před vyklíčením avokáda je místo připraveno na jeho růst:

 1. V hrnci je položen drenážní systém, pro který je vhodný běžný štěrk nebo keramzit.
 2. Je připravena stejná část výživové receptury humus, zahradní pozemek a písek. Vzhledem k tomu, že můžete avokádo zasadit přímo do půdy, musí mít pro normální klíčení osiva sypkou konzistenci.
 3. Připravená směs se nalije do hrnce a ponechá trochu volného místa, 1–2 cm od horního okraje.příprava půdy pro výsadbu avokáda

Jak klíčit semeno avokáda

klíčení semen avokáda v zemiUzavřená metoda zajišťuje klíčení rostlinného materiálu přímo v půdě. K tomu je kost umístěna do země 25 mm hluboké, s ostrým koncem nahoře a dobře napojena, namočením celé půdy. Nádoba je umístěna na teplém místě s dobrým osvětlením a zalévána po celou dobu klíčení. Po 20–30 dnech se objeví výhonek.

klíčení semen avokáda ve voděOtevřenou metodou pěstování avokáda je zavěšení semen do nádoby s vodou.To vyžaduje:

 • připravte sklenici nebo jinou nádobu;
 • ve střední části semene z různých stran vytvořte 3–4 otvory, do kterých se zasunou párátka, hluboká 2–3 mm (fungují jako podpora, aby se semeno nemohlo úplně ponořit do vody, ale pouze do spodní části) ;
 • semeno se vloží do připravené nádoby se studenou vodou, tupým koncem a ponoření rostlinného materiálu by mělo být 1/3 jeho části;
 • místo vody můžete použít hydrogel, který je schopen udržet vlhkost po dlouhou dobu;
 • po celou dobu klíčení musíte zajistit, aby se hladina vody nesnižovala;
 • poté, co se objeví první kořen, může být rostlina přesazena do země, ale aby se rostlina zakořenila, musí být její kořeny alespoň 30 mm.

První kořeny se objeví 2 až 6 týdnů.

Osivo avokáda obsahuje látku jako je persin, která narušuje trávicí systém a způsobuje různé alergické reakce. Proto se doporučuje provádět práce s gumovými rukavicemi.

Podmínky pěstování avokádového stromu

péče o avokádoPoté, co je osivo avokáda vysazeno doma, je nutné provést řadu opatření k jeho umístění.

Pro normální růst avokáda musíte dodržovat některé požadavky:

 1. Pravidelné zvlhčování půdy, ke kterému dochází při vysychání. V průměru se zalévání provádí jednou za 10 dní. V zimním období je strom napojen méně často, což umožňuje půdě stát několik dní suchou, což je nutné k udržení optimální úrovně půdní vlhkosti.
 2. Udržování vlhkého vzduchu se dosahuje různými způsoby - to je umístění hrnce se stromem vedle plodin, které uvolňují hodně vlhkosti, postřikování listů rostlin, v letní sezóně nebo zahřívání se hrnce umístí na paletu s mokrým pískem .
 3. Zajištění příznivého teplotního režimu v místnosti, který by měl být v rozmezí 16-20 stupňů. V zimě je teplota příznivá - 10–12 stupňů, protože rostlina upadá do klidu a zbavuje se listů.
 4. Včasné krmení rostliny. V průměru se provádí 1-2krát za měsíc. Ke krmení se směsi používají k pěstování okrasných plodin.

Když listy zežloutnou, musíte dávat pozor na frekvenci a množství zalévání. To je obvykle známka nadměrného zalévání.

Dekorace z avokádového stromu

tvarování avokádového stromuPřed pěstováním avokáda ze semene doma musíte přemýšlet o všech nuancích jeho dekorativního designu:

 1. Některé možnosti zahrnují výsadbu několika výhonků v květináči s dalším propletením jejich stonků, čímž se získá svěží a originální strom.
 2. Chcete-li získat vysoký strom, doporučuje se jej přesazovat alespoň jednou ročně. Příznivým obdobím pro tento postup je konec února, tedy doba, kdy rostliny aktivně začínají růst. První transplantace by měla být provedena, když strom dosáhne výšky 15 cm.
 3. Chcete-li snížit intenzitu růstu avokáda, přitlačte jeho vrchol. Tento postup urychluje růst postranních výhonků, díky nimž je koruna svěží a atraktivní.

Formativní prořezávání se provádí na jaře, kdy všechny rostliny aktivně rostou. První oříznutí horní části se provádí po 8-10 listech. V přítomnosti bočních výhonků se jejich zkrácení provádí po 5 listech.

Číst o: výhody avokáda pro člověka!

Od klíčení semen až po vytvořený strom - video

Komentáře
 1. Victoria

  Velmi podrobné, zajímavé. Díky za článek a za experimenty))

 2. Sofie

  Zkoušel jsem to loni, dokonce se zdálo, že něco vyklíčí z kosti, ale pak to nějak nešlo tak růžově, možná jsem se o to řádně nestaral! Pokusím se nyní o vaši radu, velmi podrobně!)

 3. Kate

  Výborně! Pěstuji avokádo už 2 týdny! Chci se zeptat, potřebujete mu vyměnit vodu?

  • Natali

   Zatímco avokádové semínko uvolňuje kořeny, voda ve sklenici se odpaří. Proto budete muset přidat čerstvou vodu. Kompletní výměna vody bude nutná, pouze pokud se změní barva kapaliny nebo se zakalí (objeví se zápach).

Zahrada

Dům

Zařízení