Jak pěstovat cedr z ořechu - tajemství silných a zdravých domácích sazenic

Řekněte mi, jak vypěstovat cedr ze semen? Moje dcera přinesla z tábora několik šišek a rozhodla se je zkusit vysadit. Slyšel jsem, že semena klíčí velmi dlouho a špatně a vyžadují také speciální půdu. V jaké zemi je lepší zasít a kdy ji lze vysadit na otevřeném terénu?

jak pěstovat cedr ze semen Pokud máte rádi jehličnany, zejména cedr, ale neexistuje způsob, jak koupit hotovou sazenici, zkuste si ji pořídit sami. Není nic složitého, jak pěstovat cedr ze semen, ne. Hlavní věcí je najít vysoce kvalitní sadbový materiál, připravit semena a poskytnout sazenicím vhodné podmínky.

Povinné postupy pro přípravu semen k výsadbě

příprava osiva

Stejně jako všechny jehličnany má cedr vysoký obsah éterických olejů. Zpožďují vznik klíčků, takže před zasazením semen je třeba předběžnou přípravu. Postup je následující:

  1. Nalijte hrbolku horkou vodou. Pak se otevře a bude snazší získat semena, tedy ořechy.
  2. Namočte ořechy do vody na 3 dny a pravidelně je měňte, jakmile kapalina ztmavne. Cokoli se objeví - vyberte a zahoďte. Můžete vysadit pouze semena, která klesla na dno, a ta, která přijdou, jsou prázdná.
  3. Namočte vybrané ořechy na několik hodin do slabého roztoku manganistanu draselného. To pomůže zničit možné organismy způsobující nemoci.
  4. Naplňte látkový sáček mokrým pískem a přeneste do něj semínka a vše dobře promíchejte. V tomto formuláři je odešlete ke stratifikaci v chladničce po dobu 3 měsíců (do jara).

Před výsadbou nezapomeňte pravidelně kontrolovat, zda jsou ořechy shnilé, a navlhčit písek.

Kužele k výsadbě se nejlépe sklízejí na podzim, počátkem října, kdy jsou plně zralé. Největší pupeny budou mít nejlepší semena. Od stratifikace nelze upustit a ořechy lze vysadit ihned po sklizni. V tomto případě však budou klíčky muset počkat déle než rok.

Kdy a jak zasadit semena cedru

sazenice cedruJe lepší zahájit výsev semen na jaře, kolem měsíce dubna. Mohou být zasazeny do společné nádoby, protože cedr roste velmi pomalu. Za dva roky rostlina doroste do výšky maximálně 10 cm. Prvních pár let tedy mají sazenice dostatek místa a častou transplantaci netolerují příliš dobře.

Chcete-li pěstovat cedr, potřebujete speciální substrát pro jehličnany, ale je také vhodná směs říčního písku a rašeliny (1: 1). Není nutné hluboce prohlubovat, matice by měla být na úrovni půdy a lehce pokryta zeminou. Udržujte plodiny pod plastem první týden.

Jak pěstovat cedr ze semen - vlastnosti péče a výsadby

sazenice cedruPéče o sazenice cedru je minimální. Půdu včas navlhčete, aby nedošlo k vyschnutí. Možné dvakrát za sezónu krmit bylinný nálev nebo minerální komplex pro jehličnaté plodiny. Bude však nutné přísně dodržovat teplotní režim. V létě to bude o něco jednodušší, hlavní věcí není držet sazenice na slunci a v horké místnosti. S příchodem tepla je ještě lepší vyjmout ho do zahrady. Na zimu udržujte mladé cedry při teplotě nepřesahující 10 ° C. Tento režim je obvykle na zaskleném balkonu.

Chcete-li pěstovat silné a zdravé cedry, je lepší odložit transplantaci do volného terénu. Mladé stromy se obvykle přesazují na trvalé místo, když se jejich výška blíží 1 m.

Pěstování sazenic cedru doma - video

Zahrada

Dům

Zařízení