Jak pěstovat sazenice slézu doma?

Soused v zemi sdílel semena slézu. Řekněte mi, jak pěstovat sazenice slézu doma?

Sléz, nebo jak se mu také říká pažitka, je krásná vysoká květina s dekorativními i léčivými vlastnostmi. Rostlina je jeden nebo dva roky stará, dorůstá více než metr do výšky, má krásné velké květy různých barev a tvarů. Sléz se množí semeny. Není-li úkolem dosáhnout kvetení v roce výsadby, jsou semena vyseta přímo do volného terénu. Spolehlivějším způsobem doma je však pěstování slézu prostřednictvím sazenic, které pak na konci léta rozkvetou.

sléz

Pravidla pro pěstování sazenic slézu doma

Na začátku jara je nutné zasít sléz pro sazenice se semeny. Aby semena slézu rychleji vyklíčila, musí být večer nalita teplou vodou a ponechána přes noc. Ráno zasaďte nabobtnalá semena do rašelinových nádob podle principu: jedno semeno - do jednoho hrnce.

Tříletá semena slézu vyklíčí lépe než semena sklizená později. Nedoporučuje se však skladovat semena déle než tři roky.

Pro lepší klíčení semen je lepší koupit si spíše kyprou půdu, nebo si ji vyrobit sami ze půdy ze zahrady, písku a humusu v poměru 2: 1: 1.

Vzhledem k tomu, sléz má poměrně dlouhý kořenový systém a netoleruje přesazování dobře, hrnce z rašelina bylo by pro ni výhodnější než společný kontejner. Pokud najednou nebyli doma, můžete zasít do společné krabice a rozložit semena na vzdálenost 4 cm.

sléz střílí

Při obecném setí bude nutné sazenice vysadit brzy v samostatných nádobách - předtím, než se propletou kořeny. Sazenice se obvykle vysazují po vytvoření tří listů. Semena slézu není nutné zakopávat, stačí jej nahoře lehce pokropit zeminou. Nyní je přelijte a přikryjte fólií, abyste vytvořili mini skleník. Optimální teplota pro klíčení semen je 20 stupňů Celsia. Poté, co sléz vzrostl (asi dva týdny), odstraňte film a přesaďte sazenice na světlý parapet.

sazenice slézu

Sléz je rostlina milující světlo, proto potřebuje dodatečné osvětlení... Slunce je v zimě stále malé, denní doba světla je krátká, a aby se sazenice neroztahovaly a nezhoršovaly, je třeba instalovat umělé osvětlení.

Péče o sazenice slézu je následující:

  • zalévání podle potřeby, aby nedošlo k úplnému vyschnutí nebo zamokření půdy;
  • postupné bodnutí sazenic na čerstvý vzduch.

Výsadba sazenic slézu v otevřeném terénu

kudrnatý sléz

Sazenice slézu jednoletého se vysazují v květnu na otevřeném terénu. Trvalka slézová se přesazuje koncem léta nebo začátkem září. Pokud byla semena zaseta v rašelinových květináčích, mohou být s nimi vysazena.

Vyberte místo pro sazenice, které je dobře osvětlené a bez průvanu. Ideální možností by byl květinový záhon podél plotu, pak se nebudete muset starat o další podpěry pro podvazek dospělých rostlin.

Péče o vysazené sazenice slézu

Sléz je ideální květina pro ty, kteří nemají spoustu volného času. Rostlina je zcela nenáročná, stačí dodržovat následující doporučení:

  1. Zalévejte podle potřeby, častěji v suchém a horkém počasí.
  2. Plevel a uvolněte půdu kolem keře.
  3. Odstraňte květiny, které vyschly.
  4. Před položením pupenů krmte minerálním hnojivem.

Chcete-li získat vytrvalou rostlinu z jednoročního slézu, zkušení pěstitelé květin doporučují okamžitě po odkvětu odříznout všechny květní stonky.

Jak správně zasít semena slézu pro sazenice sledujte video

Zahrada

Dům

Zařízení