Vše, co potřebujete vědět o tom, jak pěstovat žampiony doma

Zajímá vás, jak pěstovat houby doma? Co je k tomu kromě mycelia potřeba? Už jsem si ji objednal na podzim a teď přemýšlím o přípravě areálu. Máme dva suterény, jeden se nepoužívá. Můžete tam najít svou houbovou farmu a jaké podmínky je třeba vytvořit, jaký druh půdy?

jak pěstovat žampiony doma Téměř každý miluje houby, ale pokud není vždy možné získat lesní houby a každý může, pak se takové problémy u žampionů nestávají. Jsou tak všudypřítomné, že mohou dokonce růst i u vás doma. A mnoho amatérů to používá, protože v pěstování hub doma není nic zvlášť komplikovaného, ​​ne. Hlavní věcí je nákup vysoce kvalitního rostlinného materiálu (mycelium) a vytvoření pohodlných podmínek pro jeho růst. A je to, houby budou doslova růst jako po dešti. Dost pro sebe, a dokonce i na prodej, protože se jedná o velmi výnosný obchod.

Jak pěstovat žampiony doma

žampiony ve sklepě

Kultivační proces se skládá ze tří hlavních fází, na jejichž správné přípravě závisí úspěšný výsledek případu:

 • výběr prostor;
 • příprava podkladu pro žampiony (musí být speciální, houby nerostou v běžné půdě);
 • získávání a výsadba mycelia.

Kde můžete pěstovat houby

kde můžete pěstovat houbyAčkoli houby mohou růst venku, uvnitř je lepší se rozhodnout pro vnitřní prostory doma. Je snazší udržovat v nich potřebné podmínky, navíc lze kultivaci provádět celoročně bez ohledu na povětrnostní podmínky. Může to být suterén, kůlna, sklep, skleník. Některým řemeslníkům se dokonce podaří vysazovat žampiony v bytech, na prosklených balkonech.

Houby nemají žádné požadavky na osvětlení, ale existují i ​​jiné nuance. Místnost musí mít:

 • minimální plocha 3 čtvereční m.;
 • schopnost ventilovat a regulovat teplotu a vlhkost;
 • betonová podlaha, kterou lze ošetřit dezinfekčními prostředky.

Až do vyklíčení mycelia v místnosti udržujte teplotu nejméně 25 ° C, teplo a vlhkost od 75%. Poté se teplota sníží na plus 15 ° C.

Jak vyrobit houbový substrát

substrát pro houbyHouby rostou na speciálním kompostu, který je založen na koňském hnoji a slámě. Připravuje se takto:

 1. V kryté místnosti, kde je vyloučen kontakt podkladu se zemí a deštěm, je sláma namočena v množství 100 kg. Lepší je použít pšenici nebo žito. Tři dny jsou dost na to, aby to začalo „hořet“.
 2. Mokrá sláma je položena na hromadu ve vrstvách střídavě s hnojem. Bude potřebovat 80 kg. Kromě toho se do slámy přidává superfosfát a močovina... Jejich celkové množství je 2 kg pro uvedenou hmotnost slámy. Celkově by měly být nejméně 3 vrstvy slámy a stejné množství hnoje o tloušťce 30 cm.
 3. Položená hromádka se zalévá dvakrát denně, aby nevyschla. Po 7 dnech je otřesen vidlemi. Míchání se opakuje ještě 4krát každé 4 dny.
 4. Během posledního obracení se do substrátu přidá 5 kg křídy a 8 kg sádry.

Substrát zraje až 25 dní a celkově se ukáže o něco více než 200 kg. Připravenost lze určit podle zmizení charakteristického zápachu amoniaku. Kromě toho se půdní směs stává pružnou, uvolněnou a nelepí se.

Koňský hnůj lze nahradit kuřecím trusem, ale pak nemusíte přidávat močovinu.

Kde a jaké mycelium koupit

houbové myceliumMycelium lze získat zdarma, pokud je možné jej sbírat na divokých místech, kde rostou houby. Odstraňují ji společně s půdou a vybírají oblasti pokryté modrou síťovinou. Toto je mladé mycelium a žluté, staré, neberte. Existuje také další způsob - odstranit výtrusy z zakoupených žampionů a zasít je na ovesný agar, aby rostly mycelium.

Nejspolehlivější možností je však koupit hotové mycelium. Pak si můžete být jisti, že bude sterilní bez škodlivých hub, které lze přivést z lesa.

V prodeji jsou tři druhy žampionů, které se liší barvou klobouků. Nejproduktivnější jsou smetana a hříbky. Hnědé houby jsou v tomto horší než oni, ale jsou odolnější vůči nepříznivým podmínkám, například teplotním výkyvům.

Mycelium obvykle najdete v prodeji ve dvou formách:

 • obilí (v pytlích, uložené v chladničce po dobu 6 měsíců);
 • kompost (ve skleněných nádobách, lze skladovat až 12 měsíců).

Větší úrodu lze sklízet z obilného mycelia. Kompostér však lépe odolává změnám teploty.

Pěstování žampionů v garáži

Zahrada

Dům

Zařízení