Co je to širokolistá a jak ji pěstovat na předměstí

širokolistá Calmia Svěží a živé kvetení keřů promění zahradu v luxusní útočiště pro relaxaci. Zvlášť pokud v něm zaujme své místo širokolistý Calmia - vynikající host za oceánem. Rostlina byla poprvé objevena v Severní Americe. Vědci to spatřili uprostřed bujných lesů a mokrých bažinatých údolí. Postupem času se kultura dostala do Evropy. Dnes zdobí zahrady a předzahrádky našich krajanů. Podívejme se blíže na exotickou zámořskou rostlinu.

Kalmia broadleaf: vnější vlastnosti a odrůdy

vnější charakteristika listnatého listu Calmia

Kultura patří do četné rodiny Heather a je považována za stálezelený keř... Dorůstá až do výšky 2,5 m. Existují však i vzorky, které sotva dosáhnou 0,5 m. Listnatka širokolistá má kožovité kopinaté listy. Jeho špičky jsou mírně špičaté a ze strany připomínají vavřínové listy. V průměru je jejich délka od 2 do 15 cm, na výhoncích je umístěna ve spirále. Zadní část je šedivá a „posypaná“ bílým květem. Vnější plocha desky má lesklý zelený povrch.

Každé 2 roky staré listy zhnědnou a postupně se rozpadají. Místo toho se objeví čerstvé mladé talíře.

Během období květu, které začíná počátkem června, si kalmiya obléká vynikající oblečení. Skládá se z mnoha pupenů shromážděných v květenstvích. V závislosti na odrůdě jsou zvonovité, nálevkovité nebo hrnkové.barevný květ klidu

Okvětní lístky jsou malovány těmito barvami:

 • růžový;
 • bílý;
 • Červené;
 • karmínový;
 • nachový.

Velikosti květin CalmiaPrůměr pupenů dosahuje od 1 do 3 cm, uprostřed jsou dlouhé ladné tyčinky, vždy připravené „sdílet“ pyl s hmyzem. Úspěšné opylování končí ovocem. Připomínají malé, ale husté krabice. Uvnitř „nádob“ jsou malá semínka.

pomalu rostoucí rostlinyBylo pozorováno, že oliheň širokolistá roste velmi pomalu. Za rok se zvyšuje asi o 2 cm, mladé větve jsou pokryty fialovou kůrou. Mají také elastickou strukturu. Postupem času výhonky lignifikují a získávají tmavě hnědou barvu.

Populární odrůdy

Velikosti květin CalmiaV přírodě existuje asi tucet odrůd kalmie. Chovatelé navíc vyvinuli mnoho zahradních možností. Úspěšně se zakořenili na zahradních pozemcích fanoušků bujné zeleně. Zvažte několik populárních příkladů.

Kalmy širokolistá galaxieZvláštní pozornost si zaslouží širokolistá Galaxy, která dorůstá až do výšky 2 m. Během kvetení je keř pokrytý hvězdicovitými pupeny. Interiér je vymalován čistě bílou barvou. Střed má vínově červený odstín a okraje jsou orámovány bílým okrajem. Rostlina miluje úrodnou půdu a mírnou vlhkost. V suchých dobách potřebuje pravidelné zalévání. Netoleruje však stojatou vodu. Nejlepší místo pro pěstování je částečný stín chráněný před větrem. Kultura se používá v jednotlivých výsadbách nebo skalky.

nový kultivar Kalmia latifolia TofkaV poslední době vyvinul německý vědec K. Hubbers nový kultivar „Kalmia latifolia Tofka“. Vyznačuje se velkými pupeny, které dosahují průměru asi 4 cm. Kromě toho mají vynikající barvu: na pozadí světle růžového tónu vyniká vínový prstenec přerušujícího tvaru. Kultura se aktivně používá v krajinářském designu zahradních pozemků a městských parků.

širokolistý kaleidoskopKalmy širokolistý kaleidoskop je považován za vynikající odrůdu. Pupeny jsou namalovány ve 2 barvách. Světlá třešeň se harmonicky kombinuje se sněhově bílým tónem a uvnitř šálku je lehké hrdlo. Okvětní lístky kvetou koncem května. Rostlina se pěstuje jako dekorace pro letní chaty.

Pokud si přejete, můžete najít keře, které mají vínové, fialové nebo dokonce černé pupeny.

Vlastnosti pěstování plodin

vlastnosti pěstování vápníkuVzhled širokolistého klidu v moskevském regionu způsobil mezi obyvateli letadel nebývalé potěšení. Zámořská kráska „přišla“ na nekonečné rozlohy Ruska!

Ukázalo se, že se dá pěstovat na záhonu třemi způsoby.:

 • semena;
 • sazenice;
 • hotové sazenice.

Každý z nich se skládá z řady jednoduchých operací, které jsou docela přístupné i nezkušenému zahradníkovi. Zdaleka nejjednodušší je zasadit hotový keř. Obvykle jsou takové sazenice s uzavřeným oddenkem zakoupeny ve školkách. To usnadňuje jejich výsadbu na záhon. Při nákupu věnujte zvláštní pozornost listím. Mělo by mít bohatou barvu a šťavnatý vzhled. Absence nebo nedostatek desek naznačuje bolestivý stav kořenového systému.

Chcete-li úspěšně pěstovat vápník v Moskevské oblasti, musíte vzít v úvahu několik důležitých bodů:

 • rozmary přírody;
 • pohodlné místo na webu;
 • druh půdy.

místo výsadby kalmiePozorování ukazují, že v této oblasti roste keř úžasně, a to jak ve stínu, tak na otevřeném prostranství. Nemá však rád koncepty. Vápník se proto vysazuje vedle hospodářských budov nebo pod ochranou vysokých plodin.

Pro rostlinu je vhodná úrodná půda se střední kyselostí. Půda z připravené nálevky je smíchána s humusem a kyselou rašelinou. Poté se sazenice opatrně vyjme z hrnce. Je spuštěna do díry a pokryta zeminou. Kořenový límec je ponechán na úrovni země. Keř je hojně napojen.

Používáme semena

Semena Calmia broadleafOdborníci často pěstují širokolistý vápník pomocí semen. Materiál je zakoupen v obchodech nebo nezávisle získáván ze stávajících pouzder. Semena jsou složena v papírovém sáčku a důkladně vysušena. Po dobu 2,5 měsíce se semena odesílají do chladničky. Tam procházejí stratifikací.

výsev kalciových semen do nádobyVýsev začíná v březnu. To bude vyžadovat nádoby s úrodným substrátem. Po distribuci semen je povrch půdy hojně napojen stříkací lahví. Nádoba je pokryta fólií nebo plastem, aby se vytvořil skleníkový efekt. V místnosti se udržuje minimální teplota 22 až 25 ° C. Za měsíc se objeví zelené. Když se vytvoří 4 listy, klíčky se přesadí do samostatných nádob. Sazenice jsou hojně napojeny, dokud není kultura plně posílena a přesazena na záhon.

Vegetativní způsob

stonek klidný keřBylo pozorováno, že šíření kalmie řízky ne vždy končí úspěchem. Na otevřených plochách se sotva zakoření. Navzdory tomu taková technologie existuje.

Skládá se z postupů:

 • vrcholy rostliny jsou odříznuty o délce 10-15 cm;
 • odstranit listy ze spodní části řezu;
 • řez je zvlhčen fungicidem;
 • obrobek je udržován v stimulátoru růstu.

listnáče klidná z řízkůŘezy jsou zasazeny do samostatných nádob nebo prostorné nádoby. Jemně přikryjte polyethylenem nebo čirým sklem. Výsadby jsou vysílány denně. V případě potřeby navlhčete. Když se řízky zakoření, přístřešek je odstraněn. Příští rok se vápník převede na připravený záhon.

Pokud se vedle zralých keřů objeví kořenové výhonky, můžete je použít k šíření kultury.

Zalévání, kypření půdy a krmení

péče o vápníkRostlina se nebojí krátkých období sucha. Proto je navlhčeno, když vrchní vrstva Země vysychá. Dospělý keř potřebuje 1 litr vody a mladým sazenicím se podávají asi 3 litry tekutiny najednou.

Následujícího dne se po bohaté vlhkosti jemně uvolní oblast blízko kmene. Díky tomu kořenový systém dostává další dávku kyslíku.Procedura se provádí pomocí motyky, přičemž se nedotýkejte kořenů.speciální hnojivo

Špičkový obvazový systém:

 1. Hnojiva se aplikují po dobu 3 let po výsadbě rostliny na záhon. Na jaře je půda napojena močovinou. Na 10 litrů vody je zapotřebí 1 polévková lžíce.
 2. Během období květu je oblast kořenů krmena minerálními hnojivy.
 3. V létě jsou keře zalévány kalem z hnoje. Připravuje se podle receptu: do jedné části divizny se nalije 15 dílů vody. Pod 1 keřem stačí 5 litrů směsi.
 4. Na podzim je plodina krmena komplexními hnojivy.
 5. Další vrchní obvaz se provádí nejdříve po 3 letech.

Jak vidíte, výsadba a péče o širokolistou kalmii v Moskevské oblasti se skládají z jednoduchých postupů. Nejprve si koupí sazenici nebo si ji samy vypěstují. Poté si vyberou vhodné místo. Proces výsadby a péče se provádí přísně podle schématu.

Kalmia broadleaf Kipseik - video

Zahrada

Dům

Zařízení