Využití jehličnanů v krajinářském designu

jehličnany v krajinářském designu Jehličnaté rostliny si v poslední době získávají stále větší oblibu mezi krajinářskými designéry. Zdobí nejen uličky poblíž kancelářských budov, ale také soukromé domy. Jehličnany si získaly takovou pozornost díky svému charakteru, protože nejsou vůbec rozmarné v péči a zachovávají si krásný dekorativní vzhled po celý rok.

Při výsadbě jehličnanů je však stále nutné dodržovat určitá doporučení. Správný přístup k kultivaci a vytvoření promyšlených kompozic dodají krajinnému designu lokality individuální charakter a umožní vám udržet krásu s minimálním úsilím.

Základní pravidla pro používání jehličnanů

Než začnete vysazovat sazenice, měli byste věnovat pozornost následujícím bodům:

  1. Vizuální měřítko... Aby keře nebo stromy nejen rostly na místě chaoticky, ale aby vypadaly krásně, měla by být vzdálenost mezi nimi a vyhlídkovým bodem dvojnásobkem výšky výsadby. To znamená, že vysoká (až 5 metrů) thuja vyžaduje volný prostor v okruhu 10 metrů před sebou.
  2. Umístění vzhledem ke světovým stranám... Doporučuje se zasadit jehličnany na východní nebo zapečetěnou stranu místa. Pak jasné sluneční paprsky příznivě zvýrazní tmavou barvu jehličnanů.

Pro krajinný design místa je lepší použít zimovzdorné druhy.

Alternativně mohou být jehličnany vysazeny jako živý plot po obvodu místa nebo rozděleny na zóny. Thuja a smrk jsou pro tyto účely velmi vhodné.

Jaké je nejlepší pozadí?

Zelený trávník se doporučuje zasít pod vysokými druhy jehličnanů. Skupiny nebo jednotlivé výsadby navíc vypadají krásně na pozadí přírodních nebo umělé nádrže... Několik plačících forem listnatých rostlin jen zdůrazní strohou krásu thujy nebo cypřiše.

Poměr velikostí

Při vytváření jehličnatých kompozic je třeba vzít v úvahu výšku každého vzorku a velikost samotného místa. Vysoký mláticí strom, smrk nebo borovice je nejlepší ponechat pro oblasti s velkou plochou. Pro malé plochy jsou jako hlavní článek v kompozicích vhodnější středně velké jehličnany. Kromě nich existuje velký výběr plazivých rostlin.

Je třeba mít na paměti, že poddimenzované plíživé jehličnany rostou do velmi široké šířky, a proto vyžadují spoustu místa.

Jako hlavní prvek kompozic jsou vhodnější rostliny s jasně definovaným tvarem (koule, pyramida). Na pozadí můžete použít druhy s nedbalým, ochablým tvarem a vysadit keře vpředu.

Vytváření barevných kompozic

Jehličnaté kompozice s vícebarevnými barvami mají velmi neobvyklý vzhled. Navíc v případě kombinace rostlin různých barev ve skupině tří kopií by měly existovat pouze dvě barvy a v pětisložkové - ne více než 3 květy. Velké kompozice skládající se z 20 nebo více druhů lze nejlépe rozdělit do malých skupin po třech rostlinách (3 žluté, 3 zelené atd.).

Jak správně používat jehličnany v krajinném designu webu - video

Zahrada

Dům

Zařízení