Kdy zasadit zelí Savoy pro sazenice a jak to udělat správně

Řekněte mi, kdy zasadit Savoy zelí pro sazenice? Nikdy předtím se nepěstovalo a obyčejné zelí se vždy kupovalo jako sazenice. A minulý rok mi můj manžel dal dárek - malý skleník. Nyní budeme se svými sazenicemi. Rozhodli jsme se vyzkoušet savoy, zejména proto, že to děti velmi milují v salátech.

kdy zasadit savojské zelí pro sazenice Savoy zelí je nezaslouženě zapomenuto zahradníky a je zřídka pěstováno. Ale tyto zajímavé zelné hlavy se scvrknutými listy jsou chutnější než bílé zelí a obsahují více kalorií. Samozřejmě to nebudete moci fermentovat, ale saláty se ukáží jako šťavnaté a uspokojivé. Nezapomeňte pro tuto odrůdu vyčlenit pár postelí. Není obtížné pěstovat, stejně jako jiné příbuzné druhy - metodou sazenic. Dnes vám řekneme, jak a kdy zasadit savojské zelí pro sazenice.

Příprava semen k výsadbě

namočená zelná semínka

Stejně jako ostatní druhy zelí jsou semena zelí Savoy poměrně tvrdá, v husté skořápce. Ztěžuje klování výhonků. Pro zvýšení klíčivosti by měla být semena před výsadbou namočena, a to musí být provedeno dvakrát:

  • nejprve je ponořte do horké vody na 15-20 minut;
  • pak nalijte studenou vodu na jeden den a vezměte ji do nevytápěné místnosti.

Takovéto kontrastní ošetření nejen urychlí klíčení, ale také zvýší odolnost samotných sazenic, zejména proti nízkým teplotám.

Pokud používáte k výsadbě obarvená semena z obchodu, můžete přeskočit postup přípravy. Takový výsadbový materiál již byl zpracován.

Kdy zasadit Savoy zelí pro sazenice

KadeřávekVegetační období se mírně liší v závislosti na odrůdě savojského zelí. Od setí až po výsadbu sazenic na zahradě trvá 30 až 50 dní. Proto jsou data setí určována zráním plodiny a zohledněním místních klimatických a povětrnostních podmínek.

Savojské zelí lze obecně zasít pro sazenice se zaměřením na následující data:

  • začátek března - rané odrůdy;
  • polovina března - druhy s pozdním zráním;
  • konec března - začátek dubna - pozdní odrůdy.

Jak zasadit semena pro sazenice

setí semen pro sazenicePro pěstování sazenic je vhodné použít samostatné hrnce najednou. Semena zelí jsou dostatečně velká, aby se snadno zasadila. Kromě toho se tato metoda vyhne vybírání a zjednoduší postup pěstování. Půda musí být připravena výživně a kypře, na rašelině. Zelí dobře roste v takové půdní směsi:

  • 3 díly rašeliny;
  • 1 část drnu;
  • trochu písku a humusu.

Chcete-li chránit před houbovými chorobami a jako další hnojivo, můžete přidat dřevěný popel.

Sazenice zelí Savoy je třeba osvětlit, jinak se roztáhnou. Nejprve, dokud se neobjeví výhonky, by mělo být skladováno v teplé místnosti (do 20 ° C). Když klíčí semena, musí být sazenice přemístěny na chladnější místo. Denní teplota by neměla překročit 15 ° a noční teplota by neměla překročit 10 °. V tomto režimu budou sazenice silné a nebudou se roztahovat. Pro aktivnější růst je zelí krmeno nejméně třikrát minerálními hnojivy. V otevřeném terénu mohou být sazenice vysazeny v květnu. Do této doby by keře měly tvořit nejméně 4 tmavě zelené listy a dorůst až do výšky 15 cm.

Výsev savojského zelí pro sazenice - video

Zahrada

Dům

Zařízení