Kompost z vašeho osobního pozemku - užitečné vlastnosti a oblasti použití

DIY kompost Z roku na rok je pozemek na osobním pozemku vyčerpán. pokud se nezabýváte obnovou jeho složení. Vlastní kompost je pro tyto účely vynikající. Úrodná směs se připravuje z odpadu, trávy, humusu, což vůbec nevyžaduje kapitálové investice. Jedinou nevýhodou je dlouhý proces zrání hnojiva. Na postelích je položena zcela shnilá kompozice.

Jak určit připravenost kompostu

Jak víte, že je kompost úplně rozložený a připravený k použití? To je docela populární otázka mezi začínajícími zahradníky.

kompostování

Kompost je připraven ke spotřebě, když se jeho barva změní na tmavě hnědou, získá sypkou strukturu a zemitý zápach. Hotový kompost by neměl být plesnivý nebo hnijící. Původní přísady by se neměly lišit v hotovém kompostu, s výjimkou některých dřevitých přísad. Teplota hotového výrobku musí odpovídat teplotě okolí. Přítomnost hmyzu v kompostu, například žížal, je jasným znamením, že teplota uvnitř výrazně poklesla. Pokud je váš kompost stále horký, voní jako čpavek a původní komponenty se hádají v celkové hmotnosti, pak ještě není připraven. Pokud je kompost podle vašeho názoru již použitelný, dejte mu další 3 týdny na zrání - abyste si byli zcela jisti, že se proces rozkladu stabilizoval.

Odolávejte pokušení začít kompostovat, než bude hotové. Při použití neúplně rozloženého kompostu na místě mohou mikroorganismy obsažené v něm konkurovat rostlinám kvůli dusíku v půdě - v důsledku toho se růst rostlin zpomalí a začnou žloutnout. Bylo také zjištěno, že kompost, který dosud není použitelný, zpomaluje klíčení semen a růst sazenic.

Užitečné vlastnosti kompostu

stohování komponentNezáleží na tom, jak dlouho trvá, než se hromada kompostu rozloží - rychle při vysokých teplotách nebo pomalu při nízkých teplotách - po dokončení procesu se směs složek přemění na zcela nový produkt. Objem hotového kompostu je mnohem menší než původní hromada - asi o 30-50%. K tomu dochází v důsledku biochemického rozkladu a odpařování vody. Hotový kompost má mnoho užitečných vlastností a může výrazně obohatit půdu ve vašem zahradním pozemku.

Kompost zlepšuje kvalitu téměř jakéhokoli typu půdy. Zlepšuje složení a konzistenci půdy, pomáhá udržovat živiny, vodu a vzduch - vše, co je tak nezbytné pro normální vývoj rostlin.

připravený kompostKompostové přísady mají příznivý vliv na složení půdy - poměr anorganických složek (písek, bahno, jíl) a organických produktů rozpadu (kompost, humus). Navíc dodávají půdě sypkou konzistenci, která umožňuje dobře procházet vodou, a zároveň zadržuje požadované množství v půdě. Kompostovatelná půda se skládá z nepravidelně zaoblených složek. Tyto složky jsou souborem částic, které jsou navzájem slabě spojeny kvůli odpadním produktům žížal a kompostujících mikroorganismů - to dává půdě volnou strukturu. Pokud se pokusíte rozdrtit jednu z těchto složek, rozloží se na menší částice.Sypká půda nezasahuje do volného přístupu vzduchu, udržuje vlhkost dobře, ale zároveň umožňuje odtok přebytečné vody. Kromě toho je snazší pro mladé jemné kořeny proniknout do volné půdy.

Dobře strukturovaná půda snadno vypěstuje jakoukoli rostlinu - po celou dobu zůstává kyprá, protože se skládá z mnoha malých složek. Kompost zlepšuje všechny druhy půdy, ale je vhodný zejména pro písčité a jílovité půdy.

Uvolněná písčitá půda je téměř nemožné vytvořit ručně, protože se skládá z velkých částic. Neudrží dobře vodu a živiny - nic nezasahuje do jejich průchodu. Po přidání kompostu se základní složky půdy spojí - to významně snižuje ztrátu vlhkosti a živin a také usnadňuje přístup kořenů k vodě.

Hliněná půda je hustá a těžká, protože její základní složky jsou navzájem pevně spojeny. Mokrá lepkavá hlína se snadno formuje ručně. Kompost pomáhá vázat složky jílu za vzniku větších částic. Současně se zvětšují mezery mezi nimi, což pomáhá pronikání povrchové vody do hlubokých vrstev půdy a také zajišťuje volný průchod vzduchu.

Přídavky do kompostu významně obohacují půdu o užitečné živiny, které jsou nezbytné pro normální vývoj rostlin: kromě tří hlavních složek - dusíku, fosforu a draslíku, obsahuje kompost mnoho stopových prvků, jako je měď, mangan, železo a zinek. Role mikroelementů je velmi velká - v malých dávkách jsou pro rostliny nezbytné, stejně jako lidé potřebují vitamíny. Také významně zvyšují schopnost rostlin extrahovat základní živiny z půdy. Hotová hnojiva často obsahují příliš málo stopových prvků, takže tento nedostatek ve skutečnosti kompenzuje kompost.

Některé složky kompostu se rychle rozkládají a jiné pomalu, takže uvolňování prospěšných živin trvá dlouhou dobu. Z tohoto důvodu se kompost někdy nazývá zpožděné hnojivo. Složení kompostu není nikdy konstantní - záleží na mnoha proměnných. Jedna věc je však jistá - čím více ingrediencí se použije na výrobu kompostu, tím cennější bude výsledný produkt.

fáze kompostováníUkázalo se, že obsah dusíku v kompostu se časem mění. V 1. roce používání se během rozpadu tohoto organického produktu uvolní 25% dusíku, ve 2. a 3. roce - 10% a ve 4. a 5. roce se toto číslo sníží na 5%.

Kompost přitahuje žížaly, stonožky, dřeviny a další živé tvory, a slouží jim jako zdroj zdravé výživy. Organický materiál prochází jejich zažívacím traktem a obohacuje půdu o živiny. Tím je zachována vyvážená ekologičnost půdy.

Výzkum potvrzuje, že kompost pomáhá bojovat nejen proti škůdcům, ale také proti chorobám rostlin. Například listnatý humus inhibuje vývoj hlístic a rašelinový humus chrání rostliny před houbovými chorobami.

použití kompostuPřidání kompostu má pozitivní vliv na kyselost. Půdní živiny jsou dostupné většině rostlin při pH v rozmezí 5,5–7,5. Kompost připravený k použití má zpravidla neutrální hodnotu pH, takže jeho přísady jsou schopny udržovat kyselost půdy na optimální úrovni pro rostliny.

Způsoby použití kompostu

Mulčování

mulčováníV přírodě rostliny vrhají listy, které se postupně hromadí vrstvu po vrstvě, zatímco starý rostlinný materiál níže se začíná rozkládat. Tak se vytvoří přirozený listový humus, který vytvoří ochrannou vrstvu nad kořeny rostlin. V létě pomáhá snižovat teplotu půdy a ztrátu vlhkosti a brzdí růst plevelů.Stejné funkce lze provádět kompostem připraveným na osobním pozemku.

Před mulčováním připravte půdu. Chcete-li to provést, musíte nejprve odstranit plevel a trávu spolu s kořeny, aby nerostly vrstvou mulče. Pečlivě zkontrolujte, zda v zemi nejsou nějaké kořeny takových vytrvalých plevelů, jako je například břečťan budra. Před použitím hotového kompostu pro mulčování půdy na záhonech, v zahradě, na krajinných záhonech nebo trávnících je nutné jej prosít.

Síť lze snadno vyrobit ze síťoviny o průměru 0,5 palce připojením k dřevěnému rámu.

prosévání kompostuUmístěte sítko na kolečko nebo velký koš a prosejte kompost. Zbývající velké kusy na sítu lze použít jako aktivátor v další hromadě kompostu, protože obsahují požadované mikroorganismy. Půdu ve vaší zahradě nebo na záhoně zakryjte 2,5–5 cm vrstvou prosetého kompostu.

kompost na trávníkuKompost, který dáváte na trávník, by měl být jemně nasekaný a dobře prosetý - to zvýší pravděpodobnost, že se tráva na trávníku „nezadusí“. Kompost lze také aplikovat tímto způsobem - nejprve kypřič uvolněte provzdušňovačem a poté pokryjte půdu velmi tenkou vrstvou (ne více než 1 cm) rozdrceného kompostu. Pomocí hrábě rovnoměrně rozložte kompost.

Při mulčování stromů a keřů není nutné kompost prosévat. Záleží jen na vaší touze.

Obohacení půdy živinami

oplodnění kmene kmeneDříve se říkalo, že kompost je mimořádně užitečný pro různé druhy půdy, zejména jílovitou a písčitou. Před prvním zasazením rostlin na vaše stránky se doporučuje obohatit je o užitečné živiny. Během této doby je snazší přidat kompost než poté, co již byly rostliny vysazeny. Půdu ve vaší zahradě zakryjte vrstvou kompostu o tloušťce 7,5–10 cm a poté ji rozorte do hloubky 15 cm. Pokud je vaše lokalita již vyvinutá a vysazená, bude obtížné kompostovat do hlubší půdy vrstvy.

U trvalek je třeba přidat kompost pokaždé, když vysadíte nové druhy rostlin nebo stávající. U ročníků se přidávají komposty každé jaro. Uvolněte půdu v ​​oblasti, kde plánujete vysadit letničky, a poté tam přidejte kompost.

Když výsadba stromů a keřů přísady kompostu by neměly překročit 25% celkového objemu půdy. V některých zdrojích se doporučuje nedělat kompost vůbec ze strachu, že kořeny stromů nebo keřů nerostou mimo výsadbovou jámu. Ve skutečnosti ¼ kompostu v zalévací směsi tento problém nezpůsobí. Pokud se toho stále obáváte, používejte kompost pouze jako mulčování.

parsování hromady kompostuPokud jsou stromy již vysazeny, bude obtížné kompostovat hluboko do půdy. Můžete však použít metodu, kterou používají profesionální lesníci k přidání živin do půdy. Po celé ploše pod korunou stromu udělejte do půdy díry o průměru 2,5-5 cm a hloubce asi 30 cm, dodržujte intervaly mezi nimi asi 45 cm. Nalijte doporučené množství suchého hnojiva na spodní část každého otvoru a poté otvor zakryjte kompostem úplně nahoře. U keřů by hloubka otvorů měla být od 20 do 25 cm. Tímto způsobem můžete půdu obohatit živinami po dobu 2-3 let.

Zalévání půdních směsí pro kontejnerové rostliny

kompost pro kontejnerové rostlinyDobře rozdrcený kompost lze použít jako přísadu do půdních směsí pro pěstování nádobových rostlin, přičemž jeho množství by nemělo překročit 1 / 2–1 / 4 celkového objemu půdy. Růst a vývoj nádobových rostlin zcela závisí na dostatečném množství vody a živin v květináči.Kompost při těchto úkolech odvádí vynikající práci - má schopnost zadržovat vlhkost v půdě a je bohatý na různé živiny, které jsou v hotových hnojivech a půdách zpravidla obsaženy v nedostatečném množství nebo zcela chybí. Pravidelné hnojení půdy je nezbytné, aby se zajistilo, že rostliny pěstované v nádobách mají dostatek základních živin. Nastrouhaný a prosetý kompost je také vynikající pro použití v zalévání půdy.

Tekuté hnojivo - kompostový čaj

kompostový čajToto je starý způsob výživy rostlin. Toto tekuté hnojivo poskytne vašim výsadbám dobrou dávku základních živin. Kompostový čaj je obzvláště užitečný pro sazenice a sazenice. Chcete-li jej připravit, naplňte kompost sáčkem (nebo starou polštářem) a pevně uzavřete otevřený konec. Poté vložte sáček do nádoby naplněné vodou - starou vanu, sud nebo velkou konev - a důkladně jej promíchejte ve vodě. Poté nechte roztok několik dní vařit. V průběhu času tekutina získá barvu čaje, protože voda z kompostu vymyje živiny. Postříkejte připravený kompostový čaj nebo ho nalijte na půdu kolem rostlin.

Sáček na kompost lze znovu použít k přípravě čaje a obsah by měl být poté vyprázdněn kdekoli ve vaší zahradě.

 

Zahrada

Dům

Zařízení