Jaké lampy pro rostliny jsou potřeba ve skleníku a místnosti

rostlinné lampy V zimě a na začátku jara trpí sazenice a vnitřní květiny nedostatkem slunečního světla. K vyřešení tohoto problému jsou na trhu uváděny speciální lampy pro rostliny nebo fytolampy, jak se také nazývají. Liší se spektrem od běžných lamp. Pod vlivem jejich paprsků se v listech obnovuje plnohodnotný proces fotosyntézy. To má příznivý účinek na růst a vývoj rostlin. Aby nedošlo k záměně v různých modelech těchto lamp, je důležité pochopit jejich vlastnosti.

Je možné to udělat bez fytolampy

k čemu jsou lampy

Rostlina, která nedostává dostatek světla, se přestane vyvíjet. Nejprve začne žloutnout a pak úplně zemře. Organizace dalšího osvětlení je proto předpokladem pro získání silných sazenic a zachování krásy domácích květin.

V minulosti zahradníci používali konvenční žárovky. Pokusy však ukázaly, že jejich použití je zcela zbytečné. Paprsky z těchto lamp nijak neovlivňují fotosyntézu.

Ukázalo se, že použití zářivek bylo účinnější. Jejich spektrum je blízké spektru slunce, protože takové lampy se často nazývají „zářivky“.

Ideální možností je použít fytolampy, které generují fotony v určitém rozsahu. Modrá barva má příznivý účinek na vývoj kořenového systému, stimuluje růst. Červená - urychluje kvetení a zrání plodů. V moderních lampách se proto tyto dvě barvy používají současně, což umožňuje jejich využití ve všech fázích vývoje rostlin.

Jak si vybrat rostlinné lampy a na co se zaměřit

jak vybrat správnou lampu

Při nákupu rostlinné lampy je důležité věnovat pozornost následujícím aspektům:

 1. Zařízení by nemělo mít infračervené a daleko červené záření.
 2. Svítidlo by se během provozu nemělo příliš zahřívat. To může vést k nerovnováze tepelné rovnováhy a způsobit popáleniny listů pokojových rostlin.
 3. Instalace a údržba zařízení musí být snadná.
 4. Pokud je zařízení instalováno v obytné oblasti, nemělo by to negativně ovlivnit osobu a způsobit nepohodlí.
 5. Aby nedošlo k velkému utrácení za elektřinu, je lepší zvolit energeticky úsporné žárovky.
 6. Během období klíčení semen a aktivního vývoje klíčků je potřeba lampa vyzařující studené světlo. K osvětlení dospělých rostlin lze použít teplé světlo. Denní světlo je uznáváno jako univerzální a vhodné pro jakoukoli fázi vývoje rostlin.
 7. Pokud jsou rostliny umístěny na povrchu v kruhu, je lepší koupit lampy našroubované do běžného držáku. V ostatních případech jsou lineární svítidla nejúčinnější.

Světla budou muset zůstat zapnutá po dobu 10-12 hodin denně. Ne všichni se s takovým nákladem vyrovnají důstojně. Proto se doporučuje zakoupit spolehlivé modely od značek s dobrou pověstí.

Přečtěte si také:bramboráky s mletým masem.

Odrůdy lamp

efektivní rostlinné lampy

Následující typy rostlinných lamp jsou nejoblíbenější u zahradníků a majitelů skleníků:

 1. Světélkující.
 2. Sodík.
 3. Indukce.
 4. Plazma.
 5. VEDENÝ.

Každý z těchto typů zařízení má své vlastní výhody a nevýhody. Chcete-li přesně určit výběr, musíte si prostudovat vlastnosti každé z těchto lamp.

Zářivky pro rostliny

zářivkyZářivka je podlouhlá skleněná baňka naplněná parami rtuti. Uvnitř jsou také elektrody.Po připojení k síti dojde k výboji, který způsobí ultrafialové záření. Aby bylo světlo viditelné pro člověka, je vnitřní stěna baňky pokryta fosforem, který pod vlivem ultrafialového záření začíná zářit.

Taková zařízení mají řadu výhod:

 1. Nízké náklady.
 2. Ziskovost.
 3. Baňka se během provozu nezahřívá.
 4. Vyzařované světlo je téměř přirozené.

Pro rostliny se používají speciální zářivky. Vyzařují modré nebo červené světlo. Tohoto účinku je dosaženo zavedením nečistot do fosforové směsi.

slabý výkon lampy

Mezi nevýhody lamp se vyznačuje jejich nízký výkon. Pro dosažení dostatečného osvětlení se doporučuje instalovat je ve dvojicích. Svítidla se při nízkých teplotách obtížně zapalují, a proto je problematické je provozovat v nevytápěných sklenících.

Modré světlo vyzařované takovým zařízením negativně ovlivňuje lidské vidění. Proto se nedoporučuje používat je v obytných prostorách.

Sodné lampy

sodíkové výbojky ve skleníkuJeden z nejstarších typů lamp. Lampa je žárovka vyrobená ze skla s přídavkem oxidu hlinitého. To mu umožňuje odolat zahřátí až na 1200 stupňů Celsia. Baňka je naplněna směsí plynů a amalgámu sodného. Uvnitř lampy je také další žárovka, která chrání elektrody. Po připojení napětí začne teplota stoupat. Amalgám se zahřívá a mění se v plynný stav. Pod vlivem proudu tyto páry září.

sodíková lampa pro pokojové rostlinySodíkové výbojky se vyznačují dlouhou životností, výkonným a stabilním světelným tokem. Lampy vyzařují žlutooranžovou záři. Příznivě ovlivňuje vývoj rostlin a nemá nepříznivý vliv na lidské vidění.

U sazenic a pokojových rostlin je lepší zvolit sodíkové výbojky s výkonem až 100 wattů. Jedna lampa stačí k osvětlení 2 metrů čtverečních povrchu. Lampy ve skleníku by měly mít příkon 400 až 600 wattů.

Nevýhody těchto zařízení zahrnují vysokou cenu a atraktivitu pro hmyz... Kromě toho je během provozu důležité zajistit, aby se na baňku nedostala žádná voda.

Indukce

indukční lampyRelativně nový typ lamp. Jsou považovány za další krok v modernizaci zářivek. Odborníci hovoří o úplné bezpečnosti těchto světel.

Konstrukce zařízení se skládá ze skleněné trubice potažené fosforem. Uvnitř obsahuje rtuťový amalgám. Působením elektrického proudu vydává ultrafialové záření, ze kterého fosfor začíná zářit.

Hlavním rozdílem mezi indukčními lampami a zářivkami je absence elektrod uvnitř. To umožňuje dosažení životnosti až 120 000 hodin. Zařízení se prakticky nezahřívá, což umožňuje jeho umístění v blízkosti rostlin.

výhoda indukčních světelSpolehlivost se stává důležitou výhodou zařízení. Poklesy napětí v síti nepoškodí svítidlo. Světlo indukční lampy není pro člověka nebezpečné, protože nevytváří blikání. Jedinou nevýhodou takového zařízení je jeho vysoká cena.

Plazmové (PLS) rostlinné lampy

plazmové lampyLampa je skleněná baňka naplněná argonovým plynem. Obsahuje také malé množství síry a různé nečistoty, které ovlivňují barvu emitovaných paprsků. Vysokofrekvenční elektrické pole se vytváří uvnitř baňky pomocí speciálního generátoru. Pod jeho vlivem jsou plyny uvnitř zařízení ionizovány. Když je dosaženo určité teploty, plyn se transformuje do stavu plazmy emitujícího světla.

Plazmová zařízení nevyzařují ultrafialové světlo. Jsou ideální pro domácí instalace.

Nevýhodou je vysoká cena. Ale s ohledem na jejich účinnost je vhodné instalovat takové lampy pro rostliny ve sklenících a sklenících.

Led světla

LED lampaLED rostlinné lampy jsou dnes nejpoužívanější.To je dáno jejich dostupnou cenou, dlouhou životností a nízkou spotřebou energie. Taková zařízení mohou vyzařovat světlo v kterékoli části spektra.

LED žárovky mají standardní patici, a proto jsou našroubovány do běžného držáku. Proto není nutné žádné další vybavení. Zařízení neobsahuje žádné toxické látky, a proto, i když se rozbije, nepoškodí lidské zdraví.

Moderní LED lampy pro rostliny vám umožní upravit intenzitu záře. Diody mají modré a červené světlo. Jejich kombinace v jednom zařízení vám umožní plně uspokojit všechny potřeby sazenic a vnitřních květin.

Abychom mohli sami určit, které žárovky jsou lepší, uvádí tabulka jejich důležité vlastnosti.

Typ lampy

Vlastnosti

Světélkující Sodík Indukce Plazma VEDENÝ
Světelný výkon, lm / W ≥50 ≥30 ≥80 ≥80 ≥65
Spotřeba elektřiny za hodinu, kW * h 0,065 0,06 0,025 0,025 0,02
Životnost, h 15000 3000 120 000 50 000 50 000
Příkon, W 75 60 25 20 20

Populární modely rostlinných lamp

Na trhu existuje mnoho modelů různých světelných zdrojů vhodných pro doplňkové osvětlení rostlin. Mezi nejoblíbenější z nich patří.

Zdravotní poklad

zdravotní lampyJedna z nejlepších diodových lamp pro rostliny. Špičkové červené a modré vlny klesají kolem 640 a 450 nm. To je dost pro normální vývoj sazenic a domácích květin. Jedno zařízení stačí k osvětlení 0,5 metrů čtverečních. K dispozici v různých příkonech: 9 W, 16 W a 30 W.

Žárovky Žebřík-60

Žárovky Žebřík-60LED svítidlo skládající se ze 14 červených a 4 modrých diod. Schopen osvětlit až 1 metr čtvereční povrchu. Vlnové spektrum je červené - 660 nm, modré - 450 nm. Takové zařízení můžete nainstalovat jak v bytě, tak ve skleníku. Nevyžaduje použití dalších zářičů. Tělo z hliníkové slitiny je chráněno před vlhkostí.

Rostlinné lampy 5630N

Rostlinné lampy 5630NZařízení je vybaveno 36 LED. Je vyroben ve formě tří samostatných prvků, které jsou propojeny dodávanými konektory. Díky tomu může svítidlo měnit tvar. Vhodné pro použití v krabicích. Příkon zdroje 18 W. Spektrum vlnové délky červené je 660 nm. Modrá - 460 nm. Osvětluje plochu až 1 metr čtvereční. K připojení zařízení potřebujete napájecí zdroj 12 V.

Minifarmer Bicolor

mini farmář bicolorPoměr červené a modré LED je 4: 1. Nosníky jsou smíchány s difuzorem. Svítidlo má standardní základnu, a proto nevyžaduje během instalace další zařízení. Vyzařuje 660 nm červené a 450 nm modré. K dispozici v 15W a 36W. Životnost takové lampy je 50 000 hodin.

Žárovka WST

první lampaMá dva provozní režimy s různým poměrem modré a červené barvy. Požadovaný styl práce je vybrán na základě typu rostlin, které mají být osvětleny. Výkon zařízení je 35 W. Životnost až 50 000 hodin. Dodáváno s příslušenstvím pro zavěšení a montáž na stůl.

Solntsedar D-10 Fito

Solntsedar D-10 FitoRuská LED lampa. Vybaveno 10 diodami. Schopen osvětlit až 0,3 metrů čtverečních. Vyzařuje červeně při 650 nm a modře při 460 nm. Lampa se nezahřívá a nezpůsobuje popáleniny listů. Lampu lze umístit ve vzdálenosti 10 - 60 cm od rostlin.

Lampy Uniel ULI

Lampy Uniel ULISérie LED svítidel s různým výkonem od 10 do 35 W. Největší model v této sérii je schopen osvětlit až 2,5 metrů čtverečních povrchu. Energetická třída všech zařízení je A +.

Lampa Apo Black Sun Edition

Lampa Apo Black Sun EditionToto svítidlo má 64 LED. Síla každého z nich je 3 W. Spotřeba energie celého zařízení je 120 wattů. Pouzdro je chráněno před vlhkostí a prachem, je však třeba se vyvarovat velkého množství vody.

Navigator 61202 NLL-Fito-A60-10

Navigator 61202 NLL-Fito-A60-10Liší se od konkurence v maximální efektivitě. Výkon - 10 W.Vyzařuje červené světlo při 660 nm a modré světlo při 445 nm. Životnost zařízení je 30 000 hodin. Lampu lze použít v jakýchkoli prostorách, kde vlhkost vzduchu nepřesahuje 70%. Lampa má standardní patici a lze ji snadno přišroubovat do objímky. Provoz tohoto zařízení v úplné tmě se nedoporučuje. Lampa je vhodnější pro použití s ​​jinými světelnými zdroji.

Při výběru lampy se musíte zaměřit na typ pěstovaných rostlin a také na plochu výsadby.

U sazenic se lépe hodí modely na stativech. Umožní vám rychle změnit výšku zavěšení lampy.

Jak vypočítat požadovaný výkon fytolampy

jaký výkon lampy by měl býtNež půjdete do obchodu s fytolampou, musíte vypočítat požadovaný výkon. Tento údaj je uveden na obalu každé lampy. Výkon se měří ve wattech. Je snadné to určit podle vzorce:

Síla = osvětlená plocha X Doporučený výkon.

Doporučený příkon lampy pro rostliny je založen na typu pěstované rostliny.

Můžete to určit z tabulky.

Druhy rostlin Doporučený výkon za přirozeného světla, W / m2 Doporučený výkon při absenci přirozeného světla, W / m2
Rajčata 100 200
Papriky 100 180
Okurky 100 170
Kořeny 50 100
Zelenina 50 80
Bobule 150 200
Květiny 100 150

Jako příklad zvažte situaci, kdy potřebujete osvětlit rostliny na stole o délce 1,5 metru a šířce 0,5 metru. Proto je plocha osvětleného povrchu 1,3 * 0,5 = 0,65 m2. Zelení se pěstují, je přítomno přirozené světlo. Zjistili jsme, že požadovaný výkon lamp je 0,65 * 50 = 32,5 W.

doplňkové osvětlení rostlinNa základě vypočítaného čísla je vybrán typ a počet zařízení. Můžete například nainstalovat 1 35 W svítidlo nebo několik malých modelů.

Jak správně uspořádat osvětlení

organizace efektivního osvětleníPro plnohodnotné doplňkové osvětlení rostlin nestačí koupit lampu, je třeba ji správně nainstalovat.

Je důležité dodržovat následující doporučení:

 1. Minimální vzdálenost mezi rostlinou a zdrojem světla by měla být 25 cm. Pokud má zařízení nízkou spotřebu energie, je povoleno snížit tento údaj na 20 cm.
 2. Instalace zrcadlových clon na okraje parapetu nebo krabice pomůže nasměrovat na rostliny maximální množství světla.
 3. Paprsky musí padat přísně shora dolů. Pokud světlo přichází ze strany, pak to rostlina vnímá jako přístup noci, a proto se procesy fotosyntézy začínají zpomalovat.
 4. Jak rostliny rostou, lampa musí být nastavena výše. Ale je důležité si to pamatovat. Že na příliš velké vzdálenosti klesá účinnost zařízení.

pohodlné podmínky pro rostlinyPokud je osvětlení organizováno výhradně pomocí lamp, musí zůstat zapnuté po dobu 12 hodin. Semena, která se právě vylíhla, mohou být ponechána na světlo po dobu 24 hodin. Za přítomnosti přirozeného světla lze tuto dobu zkrátit na 6 hodin. Musíte rozsvítit lampy 2 hodiny před úsvitem a vypnout je 2 hodiny po setmění.

U velkých skleníků a skleníků se doporučuje současné použití různých typů lamp. To poskytne všem rostlinám požadované množství světla.

Fytolampa je nezbytným zařízením pro pěstování silných, zdravých sazenic a pokojových rostlin. Pokud si přejete, můžete si jej vyrobit sami ze samostatně zakoupených LED diod. Je však mnohem jednodušší a efektivnější zakoupit hotové zařízení. Stačí zvolit správnou sílu a správně ji umístit nad květiny.

Jak si vybrat správné rostlinné lampy - videonávod

Komentáře
 1. Ivan

  Nejúčinnější sazenice jsou sodíkové výbojky.

 2. Svetlana

  Koupil jsem krásný jasmínový květ gardénie s jedním květem a nádhernou vůní. Netransplantoval jsem to, položil to na parapet. Ale poslední dva dny bylo zataženo. Uplynulo 5 dní a objevily se zažloutlé listy. Jsem naštvaná ... ..
  Co dělat.??????????????????

  • Olga

   Nedostatek světla nebo zalévání může být příčinou žloutnutí. Pokud slunce nestačilo, není divu, že se listy rozjasnily. Přesuňte hrnec na světlejší místo. Podobným způsobem mohla elektrárna reagovat také na změnu zavlažovacího režimu. Gardenia je třeba zalévat teplou vodou, přičemž je absolutně nemožné ji naplnit. Možná důvodem bylo zatažené počasí a nadměrné množství vlhkosti, které se nemělo čas odpařit. V takovém případě nechte zemi vyschnout a v budoucnu nezapomeňte použít usazenou teplou vodu.
   Pokud listová deska zežloutne a žíly zůstanou zelené, jedná se o chlorózu. Nastříkejte pouzdro Ferovitem nebo jiným přípravkem obsahujícím železo.

Zahrada

Dům

Zařízení