Majestátní výzdobou předměstské oblasti jsou zlaté kudrlinky keře Potentilla

keř hlemýžď ​​na jejich chatě Křišťálový keř zůstává po dlouhou dobu nezměněným favoritem zahradníků a krajinářských návrhářů. Vyčnívá z ostatních rostlin svými luxusními četnými pupeny, které hojně pokrývají celý keř. Nejčastěji na osobních pozemcích najdete odrůdy s jasně žlutými květenstvími, které připomínají zlaté kadeře víly princezny. Navzdory tomu nejsou odrůdy Potentilla s bílými, oranžovými, růžovými a červenými květy o nic méně oblíbené. Některé z nich jsou froté. Potentilla na alpském skluzavce

Abyste si tuto vznešenou rostlinu konečně zamilovali, je vhodné ho lépe poznat.

Vzhledem ke skutečnosti, že keř je chován z divokých druhů, nevyžaduje zvláštní péči. Úspěšně se zakořenil v severních oblastech a dokonce i v arktických zeměpisných šířkách.

Obecný popis závodu

dlouhé období květuMezi mnoha zahradními rostlinami má keř cinquefoil poměrně dlouhou dobu kvetení. Za příznivých podmínek a řádné péče je od začátku léta do prvního mrazu pokryta rozptylem pupenů. Keř ze strany připomíná luxusní látku, která se elegantně houpá od letního vánku. Ti, kteří ho vychovali na území venkovského domu, pro sebe vytvořili skutečný ráj. Při pohledu na fotografii keře Potentilla můžete vidět jeho nepřekonatelnou originalitu, originální něhu a rafinované detaily.originalita kvetení

Tato krásná kráska se může pochlubit několika dalšími jmény - pětilistým čajem a čajem Kuril. V překladu z latiny navíc slovo „potenty“ znamená „silný“, což naznačuje prospěšné vlastnosti této rostliny.

křovinatá mochna v přirozeném prostředíV jeho přirozeném prostředí, na rozlehlých loukách a údolích řek, se nachází mochna husí. Její 80 cm dlouhé girlandy jsou bohatě zdobeny jasně žlutými květy. Návrháři používají hybridní bylinné odrůdy pro alpské skluzavky a huňatý vzhled jako kvetoucí živý plot. Vzhledem k tomu, že rostlina roste v přírodě na oblázkových, skalnatých svazích, úspěšně se zakořenila na úrodné půdě chaty.

svěží keřCinquefoil je svěží, vysoce rozvětvený keř vysoký asi 1,5 metru. Jeho jemné výhonky vyrůstají z kořenové oblasti a vytvářejí hustou krajkovou korunu ve formě koule nebo polokoule. Nejčastěji je šířka koruny mnohem větší než výška Potentilla, což dává rostlině jedinečný vzhled po celou sezónu.

jednoduché kveteníProlamovaný a kudrnatý vzhled dává keřům originální vyřezávané listy, které jsou rozděleny na 3 až 7 částí. Jsou trochu jako pokoj pelargónie, manžeta a petržel. Každý lalok listové čepele má kopinatý charakter s pevným rámem a špičatým vrcholem. Barva je tlumená nazelenalá se stříbřitým leskem.

růžové květy PotentillaPupeny keřů Potentilla mají jednoduchý tvar a dosahují průměru 3,5 cm. Skládá se z 5 zaoblených okvětních lístků, které obklopují načechraný střed, skládající se z 30 jemných tyčinek. rosa na květinách PotentillaBěhem kvetení kvetou podél celého výhonku a vytvářejí prolamované girlandy na pozadí zelených listů. Je zajímavé, že během tohoto období jsou pupeny zaměnitelné. Některé nesou srpkovité ovoce, jiné jen kvete. Potentilla tak může potkat i první sníh s mladými květenstvími.

Potentilla kvete pod sněhemKromě toho je rostlina široce používána v lidovém léčitelství.Mnoho lidí zná prospěšné vlastnosti keře Potentilla a kontraindikace. Jeho surové listy obsahují obrovské množství užitečných prvků, včetně:

 • vitamín C;
 • karoten;
 • vitamín C;
 • třísloviny;
 • éterické oleje.

Odvar z něj pomáhá posilovat imunitní systém, stimuluje trávení a má příznivý vliv na složení krve. Jedinou kontraindikací je nesnášenlivost jejích složek. Rozumný přístup k léčbě vám pomůže učinit rozumná rozhodnutí.

Moderní chovatelé pokračují v práci na vytváření nových druhů Potentilla. Ačkoli dnes je již známo mnoho dekorativních odrůd. Liší se velikostí, barvou pupenů a stupněm mrazuvzdornosti. Zahradníci by proto měli tyto parametry zohlednit při výběru rostlin pro letní chatu. Zvažte nejoblíbenější odrůdy keře Potentilla, fotografie a popisy rostlin, abyste ocenili jejich nádhernou krásu.

Abbotswood

Odrůda Potentilla AbbotswoodKrásně kvetoucí opadavý keř tohoto druhu má metrovou výšku a šířku koruny asi 130 cm, během bujného kvetení se na něm objevuje mnoho sněhobílých pupenů. Poslední květenství může kvést i počátkem října. Listové desky jsou žlutozelené barvy a skládají se ze 3 nebo 7 vejčitých částí. Délka je asi 3 cm.

Cinquefoil "Abbotswood" je odolný proti suchému počasí. Miluje hodně světla, i když úspěšně roste ve stinných oblastech. Rostlina preferuje vlhkou půdu s dobrým odvodněním. Odkazuje na rychle rostoucí keře. V průběhu roku se jeho výška zvýšila o 20 cm a šířka přibližně o 25 cm.

Potentilla je zasazena do jám s maximální hloubkou 60 cm, na jejímž dně je položena drenáž z oblázků nebo rozbitých cihel. Půda je oplodněna humusem a zředěna pískem. Může být přidán do půdy ke stimulaci růstu minerální hnojiva rychlostí 100 g na otvor.

Aby se rostlina úspěšně zakořenila, musí být kořenový límec Potentilly v jedné rovině se zemí.

"Zlatý prst"

Potentilla GoldfingerOriginální polštářová korunka keře Potentilla "Goldfinger" nádherně zapadá do zahradní krajiny venkovského domu. Jeho zářivě žluté velké květenství zdobí místo po celou sezónu až do prvního mrazu. Rostlina miluje otevřené oblasti, kde je spousta slunečního světla a dobře odvodněná půda. Potřebuje mírnou vlhkost, proto trpí suchým obdobím.

Období kvetení začíná koncem jara, kdy je celý keř oblečen do žlutého závoje jemných pupenů. Tmavě zelené listy změní svůj odstín až na podzim. Rostlina se používá k přilákání různých druhů motýlů do zahrady.

"Red Ice"

Odrůda Potentilla Red IceSněhová bouře červená, neobvykle odolná vůči povětrnostním podmínkám, dorůstá v průměru až do výšky 1,5 m. Liší se původním zbarvením odlupující se kůry výhonků, k čemuž dochází:

 • načervenalý;
 • červenohnědá;
 • šedá.

Listová deska se skládá hlavně z 5 částí. Na jaře má světle zelenou barvu a po celé léto má stříbřitý odstín. První pupeny jsou oranžovo-červené, letní verze oranžovo-žluté.

Typ keře Potentilla "Red Ace" se cítí skvěle na vlhkých místech a v částečném stínu. Mrazuvzdorný. Dobře snáší prořezávání, po kterém si zachovává svůj dekorativní vzhled. Některé vzorky dorůstají až do maxima 60 cm, průměr koruny je asi 100 cm.

"Růžová královna"

Odrůda Potentilla Pink QueenUnikátní růžová královna zahradních květinových záhonů je nízký keř s plíživými větvemi. Je neobvykle vytrvalý, úžasně snáší prořezávání, dlouhodobě si zachovává svou kompaktnost a originální vzhled. Hustá koruna ve tvaru polštáře je charakteristická pro křivkový keř „Růžová královna“. Je tvořen zpeřenými listy, sestávajícími z 5 nebo 7 oválných částí. V létě jsou světle zelené barvy, na podzim jsou zlaté.Růžové pupeny se objevují na začátku června a divoce kvetou až do konce září. Jiný název pro tento druh - keř cinquefoil "Princess".

Merion Red Robin

Potentilla Merion Red RobinMilovníci nízko rostoucích rostlin mohou na svém místě pěstovat úžasný kvetoucí keř. Dorůstá pouze do 50 cm. Hustá koruna keře Potentilla „Merion Red Robin“ připomíná miniaturní polokouli o šířce 80 cm, která se skládá z mnoha tenkých výhonků. Na pozadí světle zelených kopinatých listů se každé jaro objevuje mnoho oranžových květenství. Zdobí rostlinu až do poloviny září.

Hluchavka "Merion Red Robin" se používá k dekoraci svahů, obrubníků nebo jako půdopokryvná rostlina.

Krásná růžová

Potentilla Lovely PinkKeř cinquefoil "Lovely Pink" je krátká rostlina, která má hustou plíživou korunu. Dorůstá až do výšky 0,5 m. Průměr keře je 100 cm. Může růst pouze o 10 cm za rok. Listové desky jsou tmavě zelené barvy o délce 3 cm. Od začátku června se na Potentille objevuje obrovské množství růžových pupenů. Kvetení pokračuje až do poloviny podzimu, až do prvního mrazu. Keř preferuje otevřené oblasti, kde je spousta slunečního světla.

Aby se stimulovalo hojné kvetení a vytvořil tvar koruny, měl by být mochna odříznuta. Je lepší to udělat brzy na jaře.

Praktické tipy pro péči o rostlinu a její pěstování

pěstujeme v zemi keř mochnyHluchavka je považována za nenáročnou rostlinu a v přírodě přežívá i v extrémních podmínkách. Proto pro ty, kteří chtějí zahájit provoz na svém webu, stačí dodržovat jednoduchá pravidla:

 • výběr místa;
 • vhodná půda;
 • zalévání;
 • ořezávání;
 • vrchní obvaz.

nenáročný keřJednoduchá péče a pěstování keře Potentilla umožňuje mnoha zahradníkům vyzdobit své oblasti touto roztomilou rostlinou. Vysazuje se na jaře nebo na podzim, kdy pominula hrozba mrazu. Hluchavka se dobře zakořenila na otevřených místech, kde je hodně světla. V extrémních případech částečný odstín.

vypustíme výsadbovou jámuPůda by měla být lehká a volná s dobrým odvodněním. Pro výsadbu je vykopána hluboká díra, která je 2krát delší než kořen. Na dně je položen drenáž ze štěrku nebo oblázků, poté je pokryta půdou sestávající z humusu, písku a zeminy. Ke krmení se přidá sklenice popel a minerální hnojivo (asi 150 g).výsadba keřů

Správná péče o keř vyžaduje řádné zavlažování. Mladé sazenice jsou navlhčeny třikrát týdně, 10 litrů na keř. Jiným stačí mírné zvlhčení, protože půda vysychá kolem kořenové zóny.

Pro stimulaci úspěšného vývoje rostliny na začátku a na konci vegetačního období se hnojení provádí speciálními hnojivy.

Je také důležité každou sezónu stříhat Potentillu. Díky tomu se zlepšuje jeho vzhled, stimuluje se růst a vytváří se krásná korunka. Potentilla v rekreační oblastiBush cinquefoil zobrazený na fotografii v krajinném designu je živým potvrzením hodnoty této operace. Potentilla u rybníka mochna v krajině skupinová výsadba PotentillyProvádí se brzy na jaře, kdy pupeny ještě nezačaly růst. Odstraňte loňské vrcholy výhonků, suché větve i ty, které rostou uvnitř keře. Výsledkem je, že rostlina může být zcela obnovena v několika procedurách. A pak bude letní chata vždy zdobena zlatými kudrlinami keře Potentilla.

Pro letní chalupu jsme si vybrali keřový mochna

Zahrada

Dům

Zařízení