Ne všechno, co je krásné a užitečné, je bezpečné (léčivá bylina Voronets s jedovatým ovocem)

travní havran Havraní tráva vypadá zdaleka jako arónie, zejména na podzim, kdy na větvích bylinných keřů dozrávají shluky s malými plody. Černé nebo červené plody nejen dodávají rostlině dekorativnost, ale jsou také léčivé. Vorontsov se nejčastěji vyskytuje ve volné přírodě v mírném podnebí. Nejsou vzácné a hromadně rostou v jehličnatých a smíšených lesích.

Také díky nádhernému listnatému listí a původnímu vzhledu plodících rostlin se často vysazují v soukromých zahradách. Někdo to dělá proto, aby web ozdobil a poskytl mu nejpřirozenější přirozený vzhled. A pro někoho je důležitá sklizeň, léčivé bobule, které jsou potřebné pro přípravu léčivých lektvarů. Co je to neobvyklá bylina ve formě keřů a jak je cenná?

Co je zvláštního na havraní trávě

havran trávy v přírodě

Historie vzniku názvu této kultury je nejednoznačná. Ve skutečnosti se řadě rostlin rodu patřících do rodiny pryskyřníků říká vrány. A latinský název „akteya“ v překladu znamená „starší“. Není divu, protože vzhled takových vran skutečně připomíná keř stejného jména s černými bobulemi.

V rodu Voronets existují asi tři desítky vytrvalých druhů. Každý z nich má své vlastní individuální rozdíly, ale všechny mají společné rysy.

Havraní tráva je:

 • bylinné a poměrně kompaktní keře vysoké ne více než 90 cm;
 • stonky jsou tenké a rovné, ale dostatečně silné;
 • dobře vyvinutý oddenek;
 • listy jsou silně rozřezány na laloky;
 • květenství je dlouhé, z mnoha malých květů na lehkých podlouhlých stopkách;
 • ovoce - letáky ve formě malých kulovitých bobulí na dlouhých řapících, jsou vázány do svazků a dozrávají v srpnu.

Na jednom místě může Vorontsov vyrůst až 12 let. Jsou nenároční a vytrvalí, dobře se přizpůsobují nepříznivým podmínkám. Dobře vyvinutý kořenový systém pomáhá rozrůstajícímu se keři získat vlhkost a výživu z hlubokých vrstev půdy.

Voronetská rostlina preferuje lesní houštiny, cítí se dobře v jehličnatých i smíšených lesích. Může také růst v bažinách a skalnatém terénu. Bylinný akt lze nalézt v našich sibiřských a kavkazských oblastech, v tajze.

Havraní odrůdy bylin

odrůdy travního havranaRozlehlé svěží keře se často používají jako dekorativní kultura... Samotné kvetení není nijak zvlášť cenné - květ trychtýřů je malý, nepopsatelně zbarvený. Listy a bobule dodávají keřům ozdobnost. Vyřezávané listy jsou velké, řízky obsahují tři listové čepele se zubatými okraji. Nejvýraznějším přízvukem jsou však bobule, zejména u červenoplodých druhů. Ačkoli černé a bílé vrány také vypadají velkolepě na pozadí smaragdových listů.

Z klanu Voronetů lze nejčastěji najít následující druhy Voronetské trávy:

 1. Ve tvaru hrotu (aka špičatý). Jeden z nejvíce listnatých druhů, až 60 cm vysoký, zoubkované listové desky. Květenství je podlouhlé, bobule jsou černé.havraní bodec
 2. Červené plody. Keř vysoký až 70 cm se světle zelenými trojitě rozřezanými listy. Kvete malými bílými květy, shromážděnými v krátkém oválném hroznu. Ovoce v červených bobulích.červený havran
 3. Bílý. Jméno dostalo podle velkých bílých bobulí s vodnatou dužinou.černý havran
 4. Špičatý.Má krásné listy s ostrými špičkami a poskytuje velké a černé plody.špičatý havran
 5. Daursky (aka černý cohosh). Nejvyšší odrůda, dorůstá až do výšky 1,5 m. Mrazuvzdorný, preferuje výživné humusové hlíny. Malé květy příjemně voní, ale vůně keře sama o sobě je odpudivá.daurianský havran

Voronets je jedovatá rostlina, bez ohledu na její druh. Je kategoricky nemožné jíst bobule všech druhů trávy, aby nedošlo k otravě.

Proč je bylina Voronet užitečná?

jak je černá bylina užitečná?Velká část výsadby byla zničena v souvislosti se sběrem rostliny pro léčebné účely. To není překvapující, protože havran je považován za léčivou kulturu. Nadzemní část i její kořeny obsahují množství užitečných látek, díky nimž má bylina léčivý účinek. Kořeny a plody rostliny jsou považovány za obzvláště užitečné, ale v samotných výhoncích a listech jsou také užitečné složky. Chemické složení byliny dosud nebylo plně studováno a používá se pouze v tradiční medicíně. Je však známo, že havran je bohatý na alkaloidy, mastné oleje, saponiny a léky a listy jsou bohaté na vitamin C.

Opadavá část Voronetů se sklízí koncem jara nebo začátkem léta. Nakrájí se a suší na čerstvém vzduchu, rozloží se v jedné vrstvě ve stínu. Kořeny se vykopávají buď na jaře nebo na podzim a rychle se suší při teplotě nepřesahující 40 ° C.

Pro léčebné účely se používá hlavně havran červenokvětý - je nejúčinnější a má bohaté složení. Léčivé jsou však i jiné druhy bylin (bílé, špičaté, špičaté).

Tráva navíc může být přínosem nejen pro zdraví, ale také pro farmu. Dříve se její bobule a listy používaly jako přírodní barvivo pro barvení vlny a výrobu inkoustu. Černé barvivo bylo získáno z bobulí a červené z mladých listů.

Léčivé vlastnosti byliny

léčivé vlastnosti byliny Voronet

Havraní rostlina je primárně velmi užitečná a účinná při onemocněních nervového systému. Také bylinné produkty:

 • zmírnit zánět, bolesti hlavy a žaludeční křeče;
 • uklidnit;
 • mají projímavý a zvracení;
 • přispívat k ničení nádorových formací, včetně zhoubných;
 • zastavit děložní krvácení;
 • obnovit menstruační cyklus;
 • normalizovat práci kardiovaskulárního systému;
 • léčit onemocnění kůže a dýchacích cest.

Nezapomeňte, že havran je jedovatá rostlina a ani během sušení neztrácí své nebezpečné vlastnosti. Je důležité dodržovat dávkování a nezneužívat odvary.

Je přísně zakázáno jíst bobule, ani čerstvé, ani sušené - jsou nejvíce jedovaté. Listová část navíc dráždí pokožku.

Na jaké nemoci se havrani používají

travní kořeny

Z byliny se připravují výluhy a odvarky, které se používají k léčbě:

 • revmatismus;
 • astma;
 • onkologická onemocnění;
 • zánět žaludku;
 • vředy;
 • enterokolitida;
 • malárie;
 • tuberkulóza;
 • poruchy štítné žlázy;
 • gynekologické problémy;
 • nemoci srdce a cév;
 • kožní choroby.

Jak vařit a používat havrana

jak používat havraní bylinuKvětina nebo tráva trychtýřů se nejprve suší a poté se z nich vyrábějí odvary, nálevy, tinktury a dokonce i masti. Během přípravy a podávání, zejména uvnitř, je důležité pečlivě sledovat dávkování, aby nedošlo k otravě.

Je přísně zakázáno používat bylinu k léčbě kojících, těhotných a malých dětí.

Infuze vody

vodní nálev trávy havranaZe sušené listnaté části se připraví infuze, do které se 10 g trávy nalije sklenicí vroucí vody. Trvají na nápravě po dobu jedné hodiny a poté filtrují a pijí třikrát denně po dobu 1 polévkové lžíce. l. Bylinná infuze je účinná při krvácení z dělohy, malárii, tuberkulóze.

Odvar z oddenků

odvar z oddenků trávy VoronetKořeny sušené trávy v množství 20 g se rozdrtí, nalijí do 1 litru vody a vaří se. Množství kapaliny by mělo být sníženo o 1/3. Poté se vývar nechá přes noc vyluhovat. Napjatý hotový vývar se vezme na 1 polévkovou lžíci. l.3krát denně na revmatismus a bolesti hlavy.

Alkoholická tinktura

léčivá alkoholová tinkturaU onemocnění nervového systému je zvláště užitečná alkoholová tinktura: 1 polévková lžíce. l. suché kořeny nebo bobule se nalijí 300 ml alkoholu (70%). Příprava trvá 7 dní na tmavém místě a občas se protřepává. Vezměte takovou tinkturu, měřte ji po kapkách, ne více než 30 najednou a ne více než 4krát denně.

Mast

krkavá bylinková mastPro léčbu kožních onemocnění a poškození kůže se připravuje mast Vorontsova na bázi tuku. Za tímto účelem jemně rozemlejte 20 g sušeného ovoce Voronets a smíchejte je se 100 g zahřátého tuku. Místo tuku lze použít vazelínu. Masť musí být před nanesením ponechána stát alespoň týden.

Jak vidíte, hlavním účelem černé byliny je stále její použití jako léku. Samozřejmě až po konzultaci s lékařem. A v souladu s doporučeným dávkováním, protože rostlina je jedovatá. Současně lze na zahradě vysadit roztomilé keře Voronets s vyřezávanými listy a jasnými bobulemi. Hlavní věcí je zajistit, aby děti nemohly hodovat na jeho plodech.

Léčivá a jedovatá bylina Voronets - video

Zahrada

Dům

Zařízení