Užitečné vlastnosti tymiánu pro tělo a použití v tradiční medicíně

užitečné vlastnosti tymiánu Léčivé rostliny již dlouho přitahují pozornost lidí, kteří se starají o své zdraví. Obdivují se zejména blahodárné vlastnosti tymiánu, úžasného daru od Matky přírody. Miniaturní listy a spousta krásných pupenů obsahují obrovské množství chemikálií. Správné použití přísad otevírá dveře ke zdravému životu na Zemi. Přes jeho popularitu zůstává pro mnohé záhadou, co je tymián a „s čím se jedí“.

Obyvatelé měst možná nikdy neviděli, jak roste v přírodě. Jak se shromažďuje, suší a poté se používá k léčení. Zkusme se seznámit s touto jedinečnou rostlinou. Zjistili jsme jeho vnější vlastnosti, chemické složení a výhody pro tělo. Na závěr zvážíme způsoby přípravy odvarů a způsoby použití při léčbě konkrétních onemocnění.

Biologické informace o tymiánu

miniaturní tymiánový keř

Rostlina je miniaturní plíživý keř. Patří do rodiny Yasotkovye. Skládá se z mnoha výhonků, které půvabně pokrývají půdu. Maximální výška trávy je asi 35 cm, spodní část výhonků je dřevitá, červenohnědá. Jsou mírně zvednuté nebo vztyčené. Jak rostou, mladé výhonky se zakořenily a mají kořeny náhodné.

tymiánové listové deskyListové desky mají podlouhlý eliptický tvar, jehož okraje jsou zdobeny jemnými bílými klky. Jsou malovány v sytě zelené barvě. Každý rok od června do srpna se na vrcholcích výhonků objevují pupeny. Jsou to ti, kteří říkají lidem všechno o tymiánu. Okvětní lístky jsou barevně růžové nebo fialové. Po úspěšném opylení se tvoří plody, které jsou tmavě hnědé sudy dlouhé asi 6 mm. Tvarem připomínají miniaturní elipsu.

Rostlina má několik jmen:

 • tymián;
 • horský tymián;
 • Tráva Bogorodskaya;
 • Krymské kadidlo.

Existuje asi 150 druhů tymiánu, které se navzájem liší nejen vzhledem, ale také chemickým složením užitečných složek. V přirozeném prostředí se tymián nachází na skalnatých svazích, lesních pasekách a písečných stepích.

Obyvatelé ho znají:

 • Transbaikalia;
 • Ukrajina;
 • Bělorusko;
 • Rusko;
 • Kazachstán.

zelené stonky tymiánuV lidovém léčitelství se používá suchozemská část kultury. Během období svěžího květu je pečlivě řezán zahradními nůžkami. Lignifikované prvky jsou vyhozeny. Rostlina je položena ve stínu s tenkou vrstvou a pravidelně se obrací, suší se. Vhodné jsou dobře větrané prostory, podkroví, kůlny a kůlny. Hlavní věc je, že teplota dosahuje 35 ° C. Hotový výrobek je důkladně rozdrcen a odstraněny hrubé prvky. Jak vidíte, tymián je jedinečná bylina, která si zaslouží naši pozornost. Pojďme se seznámit s jeho tajemným vnitřním složením.

Rostlina je také sklizena v malých kyticích, které jsou zavěšeny v uzavřené suché místnosti.

Spíž cenných předmětů

spíž cenných předmětůÚžasné léčivé vlastnosti tymiánu se skrývají v jeho chemickém složení.

Pod mikroskopem vědci viděli mnoho cenných sloučenin:

 • vitamíny skupiny A, B, C, K, E, PP;
 • draslík;
 • hořčík;
 • vápník;
 • sodík;
 • fosfor;
 • žehlička;
 • zinek.

Toto je jen základní sada komponent. Kultura obsahuje cenný éterický olej bohatý na karvakrol a thymol. Každá látka má silné baktericidní vlastnosti, které jsou důležité pro tělo.Přítomnost taninů, flavonoidních pigmentů, oleanolových a ursolových kyselin v trávě je obdivuhodná. Koneckonců mají příznivý účinek na endokrinní systém, udržují svalovou tkáň v dobré kondici a stimulují metabolický proces.

Energetická hodnota tymiánu je dána množstvím sacharidů (přibližně 64 g na 100 g suchého produktu), bílkovin (9,1 g) a tuku (7,4 g).

https://www.youtube.com/watch?v=DlBI6L5Ktuk

Užitečné vlastnosti tymiánu a běžných nemocí

užitečné vlastnosti tymiánu v odvaruDíky svému jedinečnému složení má bylina vysokou úroveň biologické aktivity. Proto se používá k léčbě různých nemocí. Antiseptické vlastnosti tymiánu pomáhají tělu bojovat proti zánětu dýchacích cest. Chemické sloučeniny ničí škodlivé mikroby, které se aktivně množí v průduškách. Přítomnost thymolu v listech tymiánu umožňuje neutralizovat houby rezistentní na antibiotika.

léčba nachlazení s tymiánemPříznivé vlastnosti tymiánu jsou patrné zejména u tinktur. Používají se při léčbě chronického kašle, když je nutné odstranit hlen. Pod vlivem chemických sloučenin obsažených v terapeutické tekutině se stimuluje sekrece žláz bronchiálního stromu. Pravidelná konzumace tymiánové tinktury pomáhá dlouhodobě se zbavit kašle.

Když se v ústní dutině objeví stomatitida, pomáhá časté oplachování odvarem z aromatických bylin. Onemocnění krku se léčí inhalací pomocí alkoholové tinktury. Unikátní vlastnosti tymiánu přispívají k rychlé úlevě od bolesti, eliminaci choroboplodných zárodků a úspěšnému uzdravení.prospěšné vlastnosti tymiánu při léčbě abscesů

Dermatologické problémy jsou řešeny pomocí odvarů připravených na bázi aromatických bylin. Používají se při léčbě:

 • vaří;
 • hnisavé rány;
 • akné;
 • různé druhy vředů.

Rány se zpravidla omyjí roztokem nebo se aplikují obklady. Účinné látky ničí patogenní mikroby a nedávají jim šanci na zotavení. Jak úžasná a užitečná vlastnost tymiánu se skrývá v pokorné zemité trávě!

Tinktura tymiánu je často předepsána při léčbě gastritidy, tlustého střeva a plynatosti.

Složky, které tvoří bylinu, normalizují přirozenou mikroflóru trávicího systému. Výsledkem je, že u pacientů se objeví chuť k jídlu a rychle se zotaví.

Vzhledem k tomu, že tymián má schopnost zmírnit bolest, je předepsán pro tato onemocnění:

 • radikulitida;
 • neuralgie;
 • migréna;
 • neuritida.

Čaj připravený z větviček tymiánu pomáhá zmírnit stres. Pije se v případě deprese, nespavosti a obsedantní úzkosti.

Navzdory širokému spektru použití a výhod tymiánu pro tělo byste se měli před použitím poradit se svým lékařem.

Jednoduché recepty na léčivý lektvar

odvar ze stonků tymiánuTradiční léčitelé aktivně používají tymián k boji proti různým nemocem.

Nabízejí jednoduché možnosti přípravy lektvaru z rostlinných prvků:

 • olistění;
 • květenství;
 • střílí.

V každém případě se používá jeho vlastní dávkování a použití tymiánu v tradiční medicíně. Zvažte konkrétní nemoci a způsoby, jak s nimi zacházet doma.

Užitečné vlastnosti tymiánu pro dýchací systém

kloktat s tymiánovou tinkturouFaryngitida a bolest v krku jsou léčeny oplachovací tinkturou. Je vyroben ze suché byliny. Nalijte 10 g suroviny do čisté sklenice. Nalijte vroucí vodu. Zakryjte víkem a ručníkem. Trvejte na tom 15 minut. Naplňte a vypláchněte ústa.

Pro léčbu chronické bronchitidy se lék připravuje jiným způsobem. Nalijte 20 g suchého tymiánu do termosky. Nalijte horkou vodu (500 ml). Trvejte na tom asi 2 hodiny. Filtrují. Užívá se perorálně 3krát denně po jídle.

Dávka pro dospělé je 1 polévková lžíce. Pro děti stačí 1 čajová lžička.

Trávicí orgány

příznivé vlastnosti tymiánu pro trávicí systémPro obnovení přirozené mikroflóry je připraven jednoduchý nápoj. Vložte 2 lžíce nasekaného tymiánu do termosky. Nalijte vroucí vodu (0,5 l). Dobře promíchejte. Zavřete a nechte asi 2,5 hodiny.Užívejte před jídlem 2krát denně. Minimální dávka pro dospělé je 250 g. Jídlo si můžete vzít až po 40 minutách. Účinek nastává po pravidelném užívání nápoje po 2 měsících.

Vývar také pomáhá při cholecystitidě. Připravuje se z 10 g suché byliny v horké vodě. Trvejte na tom 30 minut. Přeceďte a pijte na lačno 50 g třikrát denně.

U chronické gastritidy se infuze tymiánu konzumuje v 15 ml před jídlem.

Užitečné vlastnosti tymiánu pro oční onemocnění

prospěšné vlastnosti tymiánu při léčbě kataraktyPomocí tinktury se katarakta úspěšně léčí, pokud je zaznamenána raná fáze onemocnění.

Tinktura se připravuje podle následujícího receptu:

 • nasekaná tymiánová bylina (100 g);
 • med (0,5 l);
 • vodní koupel.

Ingredience jsou důkladně promíchány ve smaltované misce. Připravte vodní lázeň. Lék se zahřívá na mírném ohni po dobu 1 hodiny za stálého míchání hmoty.

Vezměte lék 1 čajovou lžičku těsně před spaním. Uchovávejte v chladničce.

Bolest hlavy a neurologické poruchy

tymiánový čajTymiánový čaj vám pomůže zbavit se silných migrén. Nalijte 1 lžíci bylin do sklenice. Nalijte vroucí vodu. Lék trvá 40 minut. Filtrujte a pijte během bolestivých záchvatů.

příprava tinktury tymiánových pupenůPo mrtvici nabízejí tradiční léčitelé tinkturu tymiánových pupenů s vodkou. Budete potřebovat 30 g suchého květenství a 0,5 litru vodky nebo alkoholu. Komponenty jsou kombinovány ve skleněné nádobě. Zakryjte nylonovým víkem. Umístěno v temné a chladné místnosti po dobu 14 dnů. Užívá se perorálně 35 kapek po jídle. Je-li to nutné, použijte k otření částí těla, které jsou paralyzovány.

Nápoj připravený podle tohoto receptu pomůže obnovit práci mozku po úrazu:

 • nasekané tymiánové komponenty (2 lžíce);
 • vařená horká voda (0,5 l).

tymiánový nápojSložky jsou důkladně promíchány v žáruvzdorné nádobě. Mírně zahřejte. Přiveďte k varu a ihned vyjměte ze sporáku. Zakryjte víkem. Zabalte to a trvejte alespoň hodinu. Poté se nápoj filtruje přes tenký bavlněný hadřík. Vezměte 3 lžíce před jídlem. Průběh léčby je předepsán v závislosti na závažnosti poranění.

Nápoj si nemůžete vzít bez konzultace s odborníkem.

Neurózy a nespavost se léčí jednoduchým odvarem připraveným v termosce. Na 250 g horké vody stačí 15 g suchého tymiánu. Po 30 minutách se hotový nápoj filtruje pomocí čisté gázy. Užívá se perorálně 30 ml 2krát denně. A před spaním - 60 ml.

Uklidňující odvar se připravuje smícháním následujících bylin:

 • tymián;
 • oregano;
 • poskok;
 • jasnost;
 • Černobyl;
 • víčko.

Každá složka se odebere 15 g. Nalijte 0,5 litru vařené horké vody. Trvejte na tom asi 45 minut. Filtrujte přes plátno. Pijte 50 ml ráno, 100 ml večer.

Léčba alkoholismu

závislost na alkoholuZávislost na alkoholických nápojích se objevuje nejen u dospělých mužů. Nemilosrdně „zasahuje“ ženy a nezkušenou mládež. Existují různé metody řešení alkoholismu, včetně lidových metod.

Tinktura se připravuje klasickým způsobem. Suché suroviny (15 g) se nalijí vroucí vodou (500 ml). Vložte vodní lázeň. Napařujte asi 15 minut za stálého míchání produktu. Odstraňte z ohně. Trvejte na tom, 1 hodinu. Je-li to nutné, zřeďte převařenou vodou na objem 500 ml.

Vezměte 50 g drogy, umyjte 1 lžící vodky. Díky tomuto léčebnému režimu se u člověka rozvine averze k alkoholu.

Thymol obsažený v tymiánu vytváří výbušnou směs s alkoholem. Způsobuje nevolnost a někdy zvracení.

Užitečné vlastnosti tymiánu v kosmetice a vaření

ošetření vlasů tymiánemPro mnoho žen je vnější krása důležitým aspektem sebepotvrzení ve společnosti. Právě pro ně existují léčivé odvary z aromatického tymiánu.

Sada bylin je umístěna do žáruvzdorné nádoby:

 • tymián;
 • březové listy;
 • kopřivy;
 • chmele (šišky).

Měli byste dostat asi 20 g suché suroviny.Poté bylinky zalijeme horkou vodou (0,5 l) a vaříme asi 20 minut na mírném ohni. Když se vývar ochladí, vtírá se dvakrát týdně do pokožky hlavy nebo se opláchne umytými vlasy.

použití tymiánu při vařeníTymián je originální koření pro různé masové pokrmy. Přidává se do omáček, marinád, nápojů a používá se také při chovu ryb. Na východě je nasekaný tymián posypán různými zeleninovými saláty a sýry.

Koření tekutých pokrmů s kořením 15 minut před vařením. Maso a ryby jsou v procesu vaření. Několik minut před večeří posypte saláty.

Opatření pro používání tymiánu

tymián není vždy užitečnýJako každý lék má tymián kontraindikace, které je důležité vzít v úvahu.

Nejprve lékaři nedoporučují užívat bylinné tinktury pro lidi, kteří mají:

 • zvýšená kyselost;
 • peptický vřed zažívacího traktu;
 • narušení ledvin a jater;
 • zvětšená štítná žláza;
 • chronická zácpa;
 • ateroskleróza cév hlavy.

Těhotným ženám je navíc zakázáno užívat tinktury. A také ošetřujte děti do 2 let vývarem z tymiánu. V případě předávkování se na kůži objeví vyrážka ve formě malého akné. U některých lidí způsobuje tinktura silnou nevolnost nebo dokonce zvracení. Proto byste neměli pokoušet „osud“, abyste si později kousli lokty.

Nyní, milý čtenáři, znáte příznivé vlastnosti tymiánu a jeho použití v tradiční medicíně. Unikátní chemický vzorec rostliny otevírá cestu k obnovení zdraví. Jednoduché recepty na odvary a tinktury se snadno připravují doma. Systémy užívání léčivých přípravků předepisují odborníci. Proto byste neměli zahájit léčbu bez konzultace s lékařem. Byliny jsou koneckonců přirovnávány k chemikáliím, které se používají v tradiční medicíně.

Proč je tymián užitečný pro zdraví - video

Zahrada

Dům

Zařízení