Léčivé vlastnosti kůry jilmu a použití v tradiční medicíně

léčivé vlastnosti kůry jilmu Po celá staletí lidé aktivně používají rostliny k boji proti onemocněním. Obzvláště působivé jsou léčivé vlastnosti kůry jilmu, majestátního stromu všech dob. V přirozeném prostředí dorůstá až 25 m a obvod kmene dosahuje 1,5 m. Rezavý nebo kluzký jilm má sférickou korunu. Vzniká rozšířením větví pokrytých léčivou hnědou kůrou. Severní Amerika je považována za rodiště kultury. Na území Ruska rostou jilmy v parcích nebo na předměstských výsadbách.

Originální sada prvků

jedinečný strom s léčivými vlastnostmi

Léčivou částí jilmu je kůra a její vnitřní vlákna. Rostlinná složka se široce používá k přípravě různých lektvarů.v kůře je mnoho užitečných komponent

Vědci v něm našli řadu léčivých složek:

 • sliz;
 • třísloviny;
 • rostlinná vlákna;
 • katechiny;
 • polysacharidy;
 • polyuronidy;
 • bioflaonoidy.

Kůra rezavého jilmu navíc obsahuje vitamíny skupiny A, C, B, K. Je také bohatá na minerály, včetně fosforu, draslíku, hořčíku, vápníku. Taková sada chemických sloučenin samozřejmě naznačuje hodnotu látky pro tělo.

V tradiční medicíně existují přípravky, které obsahují výtažky z kůry jedinečného jilmu.

Příprava léčivých surovin

sklizeň jilmové kůryKůra se sklízí koncem března nebo začátkem dubna. Je odstraněna z mladých větví majestátního stromu. Výsledná surovina je rozdělena na malé proužky. Jsou rozloženy na dřevěných policích v prostorné místnosti s dobrým větráním. Uschlé vzorky se suší v sušárně při teplotě 50 ° C nebo ve speciální elektrické sušičce. Hotový produkt se rozemele na prášek. Skladujte v papírových pytlích nejdéle 2 roky.

Léčivé vlastnosti kůry jilmu proti závažným chorobám

léčivé vlastnosti kůry jilmu proti chorobámPoprvé v alternativní medicíně povrch kmene využívalo domorodé obyvatelstvo Severní Ameriky. Přijaté léky byly použity k léčbě čerstvých ran, popálenin a kožních vředů. Dnes se tato látka používá k boji proti různým onemocněním, protože výzkum vědců potvrdil její hodnotu.

Bylo pozorováno, že léčivé vlastnosti kůry jilmu působí v těchto směrech:

 • odolávat mikrobům;
 • zmírnit bolestivý syndrom;
 • odstranit přebytečnou tekutinu z těla;
 • zastavit krvácení;
 • uzdravovat rány;
 • posílit krevní cévy;
 • zmírnit zánět.

Kůra jilmu vylučuje hlen při kontaktu s vodou. Proto odvary a tinktury získávají gelovou strukturu. Jakmile je v těle, kapalina zmírňuje podráždění a inhibuje zánětlivý proces.

odvar z kůry pro zdraví pokožkyMnožství antioxidantů v kůře jilmu zpomaluje vnitřní a vnější destrukci těla. Díky tomu si pokožka zachovává svoji pružnost a „zářivou“ barvu po mnoho let. Přírodní přísady mají příznivý účinek na práci nervových zakončení umístěných v žaludku. To zlepšuje celý proces trávení. Dále zvážíme, na jaké další nemoci se jilm rezavý používá a jak působí na tělo.

Alergie

jilmová kůra na pomoc alergikůmV současné době stále více lidí trpí respiračními chorobami způsobenými životním prostředím. Na jaře jsou dýchací orgány ovlivněny pylem z kvetoucích stromů. V létě je pro astmatiky obtížné snášet létající topolovou chmýří. A na podzim budou „zlověstní“ ambrózie... Navíc každý dům obsahuje chemikálie pro potřeby domácnosti.

Vyřešit problém s jilmovou kůrou. Je připraven klasickým způsobem.Lžička prášku se nalije vroucí vodou (250 g). Trvejte na tom 15 minut. Vezměte 0,5 šálku dvakrát denně.

Před použitím léku je vhodné se poradit se svým lékařem. Univerzální recepty nejsou pro každého.

Otitis

zánět středního uchaNepříjemné pocity způsobené bolestmi v uších jsou zmírněny jednoduchým postupem. Tlustý tampon je vyroben z vaty. Ponořte jej na několik sekund do horké vody. Nalijte nakrájenou jilmovou kůru do šálku kávy. Vložte vlhký tampon. Omotejte gázou a vložte do ucha. Na vrch položte další kus suché vaty. Nasaďte si péřovou šálu (pokud existuje) nebo čepici. Stojte 30 minut.

jilmový kůrový prášekPodle jiného receptu se prášek (1 čajová lžička) zředí ve 100 ml horké vody. Ve směsi je impregnována gázová vložka složená do 3 vrstev. Výsledný obklad se aplikuje na ušní boltce.

Průjem

léčivé vlastnosti kůry jilmu pro střevaRozrušené střevo vás může na dlouhou dobu vyřadit z vašeho obvyklého životního stylu. Bolest žaludku, nepohodlí a neustálé myšlenky na toaletu ztěžují soustředění. Na vyřešení problému nemusíte vždy užívat prášky. Alternativně nabízejí tradiční léčitelé svou vlastní verzi.

Nasekaná kůra (0,5 lžičky) se zředí studenou převařenou vodou (4. díl sklenice). Směs se dobře promíchá a ihned se odebere. Další dávka se vypije před spaním. Nejčastěji se rozrušení gastrointestinálního traktu rychle zastaví a nastává skutečná blaženost.

kluzký jilmový kůrový čajČaj z klouzavé kůry jilmu, který se připravuje klasickým způsobem, také zmírňuje průjem. 3 lžičky prášku se nalijí do smaltované nádoby. Nalijte přečištěnou vodu (asi 250 ml). Zamíchejte a zapalte. Vařte 30 sekund. Sejměte ze sporáku. Chladný. Přeceďte přes sítko nebo gázu. Pijte jednou denně.

Lék účinně zmírňuje bolesti ve střevech a podporuje dobře koordinovanou práci trávicího traktu.

Léčivé vlastnosti jilmové kůry pro artritidu

léčba artritidyToto onemocnění způsobuje deformaci kloubů, která je spojena s nesnesitelnou bolestí. Mnoho lidí k jeho odstranění používá pilulky nebo injekce. Taková drastická opatření lze střídat s lidovými prostředky. Zvažme jednoduchý recept.

Malé frakce jilmové kůry (10 g) se vloží do porcelánového kelímku. Nalijte vroucí vodu (200 g). Zakryjte víkem. Zahalte se froté ručníkem. Trvejte na tom 30 minut. Přeceďte přes plátno nebo jemné sítko. Pijte 50 ml každých 8 hodin.

Pro hojení otevřených ran

otevřené ošetření rányNikdo z lidí není pojištěn proti úrazu. Často jsou doprovázeny fyzickým poškozením, které musí být léčeno po dlouhou dobu. Jednoduchá tinktura čerstvé rezavé kůry jilmu může pomoci urychlit proces hojení.

odvar z mladé jilmové kůrySuroviny se odstraňují z mladých větví rostliny. Důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Rozřezat na malé kousky. Přeložte smaltovanou nádobu. Nalijte vroucí vodu a zakryjte pevným víkem. Zahalte se ručníkem nebo pleteným šátkem. Trvejte na tom alespoň 30 minut. Kapalina se filtruje přes 2 vrstvy gázy. Výsledná tinktura se používá k hojení krémů.

Pokud jilm poblíž neroste, lze použít hobliny suché kůry. Jedna porce bude vyžadovat 1 lžíci prášku.

Hemoroidy

hemoroidyJak víte, problém se objevuje při sedavé práci, po porodu nebo kvůli hmotnosti, kterou je třeba zvednout. Bolest a nepohodlí mohou trvat několik měsíců. Samozřejmě by nebylo na škodu navštívit lékaře. Někteří však trpí „v tichosti“.

terapeutické koupeleTradiční léčitelé nabízejí jednoduchý postup s použitím kluzké kůry jilmu. Budete potřebovat 100 g suchých surovin. Nejprve se rozemele na prášek pomocí mlýnku na kávu nebo malty. Poté vložte do hrnce a naplňte vodou (0,5 l). Mírně zahřejte. Po varu dusíme dalších 10-15 minut. Když kapalina trochu vychladne, přefiltrujte přes 2 vrstvy gázy. Vývar se nalije do umyvadla a uspořádají se přisedlé lázně. Procedura se provádí 15 minut před spaním. Opakujte každý den, dokud bolest úplně nezmizí.

jilmová kůra v lékárnáchJak vidíte, léčivé vlastnosti kůry jilmu mají příznivý účinek na tělo. Chemické složení umožňuje, aby byla látka široce používána k léčbě trávicího systému. Tinktura stimuluje hojení ran. Hlavní věcí je správně připravit suroviny a dodržovat dávkování během přípravy léků. Udělejme vše, co je v našich silách, abychom vyhráli válku proti nemocem.

Jak používat léčivé vlastnosti kůry jilmu - video

Zahrada

Dům

Zařízení