Léčivé vlastnosti popela a jeho využití v tradiční medicíně

léčivé vlastnosti popela Léčivé vlastnosti popela jsou skutečnou zásobárnou užitečných látek, které pomáhají při různých onemocněních. V lidovém léčitelství se používají všechny části rostliny, včetně kůry, listů, plodů a květenství. Připravují se z nich užitečné odvary a infuze pro léčbu bolestí svalů, onemocnění zažívacího, cévního a dýchacího systému, všeobecné posílení imunity. Suroviny lze připravit samostatně nebo zakoupit v lékárnách - extrakt z popela se dokonce přidává k některým lékům, které nemají nižší účinnost než syntetické látky.

Popel - popis a vlastnosti

popelníkové listy a plody

Ash je vysoký (až 30 metrů) a silný strom, který roste v mírných listnatých lesích. Patří do rodiny Olive a vyznačuje se silnou šedou kůrou s velkými prasklinami. V teplém období tvoří jasan prolamovanou korunu, která se skládá z jednotlivých zpeřených listů. Po skončení kvetení se na stromě vytvoří perutýn charakteristického tvaru.

Závod se používá ve stavebnictví, při výrobě různých interiérových předmětů a hudebních nástrojů. Díky léčivým vlastnostem je popel široce používán v lidové a tradiční medicíně.

Jsou způsobeny neobvyklým chemickým složením:

 • listy obsahují různé vitamíny (včetně vitaminu C), užitečné sacharidy, saponiny, soli, éterické oleje, pryskyřice a hořkost;
 • plody jsou bohaté na tuky a bílkoviny, stejně jako vitamíny C a P;
 • kůra je zdrojem sacharidů, mannitolu, alkaloidů a dalších složek.

Popelovou šťávu lze získat v jarní sezóně. Obsahuje obrovské množství vitamínů a používá se jako náhražka cukru při cukrovce.

Popel léčivé vlastnosti a recepty

květy popelaDíky svým léčivým vlastnostem je popel široce používán v lidovém léčitelství. K výrobě odvarů a nálevů můžete použít jeho kůru, listy a plody - obsahují účinné látky v maximální koncentraci.

Pro následující patologické stavy jsou indikovány různé prostředky založené na extraktech této rostliny:

 • tuberkulóza - listy obsahují přírodní antibiotikum, které je účinné proti svému patogenu;
 • nemoci orgánů a systémů způsobené houbami a prvoky;
 • nemoci kloubů, včetně revmatoidní artritidy;
 • poruchy trávení, funkce jater a ledvin;
 • nefrolitiáza - ledvinové kameny;
 • křečové žíly.

Extrakt z jasanu a listů má výrazný antihelmintický účinek. Navíc čistí krev a doporučuje se jako přísada do horkých nápojů.

Lze jej užívat nejen k léčbě, ale také k prevenci mnoha chorob a k obecnému posílení imunitního systému.

Použití kůry v medicíně

popelníková kůraJasanová kůra je silná, šedě zbarvená, s charakteristickými prasklinami a vzory. Používá se po sušení a mletí v práškové formě. Všechny účinné látky jsou v této formě konzervovány a při vaření se dostanou do vody. Infuze kůry se doporučuje při nachlazení, které je doprovázeno zvýšením teploty, stejně jako při zánětlivých procesech v těle. Také v lidovém léčitelství existují recepty, které jsou užitečné pro tuberkulózu a zažívací potíže, které se připravují pomocí této složky.

Univerzální recept na Ash Bark:

 • nalijte 2 lžíce prášku se sklenicí vroucí vody;
 • udržujte na mírném ohni po dobu 10-15 minut;
 • vychladnout a vypustit;
 • vezměte během dne v malých porcích, nejméně půl sklenice denně.

Léčivé vlastnosti kůry popela jsou také známé v oficiální medicíně. Takže v mnoha zemích (Německo, Švýcarsko) najdete drogy vyrobené na jejím základě.

Ash listy

popelníkové listyListy jasanu jsou cenným zdrojem vitamínů a dalších prospěšných prvků. Navzdory skutečnosti, že se na stromech objevují pouze v teplém období, lze je vzít v zimě - stačí sušit a brousit suroviny. Lék na nich založený má mírný projímavý a antihelmintický účinek a doporučuje se také při bolestech svalů a kloubů.

Můžete jej připravit podle jednoduchého receptu:

 • nalijte lžíci suchých surovin se sklenicí vroucí vody;
 • trvat na teple po dobu 10-15 minut;
 • napněte a pijte třikrát denně, 1 sklenici.

Popelník lze užívat perorálně jako prášek. Takto si udrží maximální množství účinných látek, které budou tělem plně absorbovány. Při pankreatitidě je užitečné jíst půl lžíce suchých drcených listů 30 minut před jídlem.

Ovocné recepty

suchý popel perutýnPlody jasanu jsou perutýn. Často se používají jako alkoholová tinktura k léčbě křečových žil. Za tímto účelem se 50 g ovoce nalije 500 ml alkoholu a trvá po dobu nejméně 2 týdnů. Tento nástroj se aplikuje na poškozená místa jako obklady a tření.

Existuje také recept na odvar z jasanu: nalijte 20 g suroviny vroucí vodou, vařte 30-40 minut, ochlaďte a přeceďte. Jedná se o koncentrovaný lék, takže stačí vypít 3 polévkové lžíce třikrát denně. Recept je účinný na křečové žíly a další cévní onemocnění.

Pravidelný příjem odvaru z plodů jasanu vyčistí cévy a zlepší vlastnosti krve, zabrání jejímu zahuštění a tvorbě krevních sraženin.

Kontraindikace pro použití

kvetoucí popelPřes všechny výhody a širokou škálu akcí by přípravky na bázi popela měly být užívány pouze po konzultaci s lékařem. Rostlina je jedovatá, proto překročení dávky nebo nesprávná příprava léků mohou způsobit otravu.

Kromě toho je důležité zajistit, aby před konzumací jakýchkoli výtažků z popela nebyly žádné kontraindikace, včetně:

 • hypertenze - zvýšený krevní tlak;
 • ateroskleróza - onemocnění, ke kterému dochází se snížením elasticity a postupným ničením stěn tepen;
 • alergické reakce - části rostlin, zejména pyl, jsou běžné a silné alergeny.

Léčivé vlastnosti popela a kontraindikace jeho použití jsou známy v tradiční medicíně. Rostlina je užitečná pro léčbu a prevenci chorob mnoha orgánů a systémů, má protizánětlivý, antihelmintický, antibakteriální účinek. Lze jej snadno sestavit a skladovat pro vlastní použití doma, ale před použitím byste se měli poradit se svým lékařem.

Historie jasanu - video

Zahrada

Dům

Zařízení