Vytrvalé léčivé rostliny - řebříček

řebříček Jednou z léčivých rostlin, které se již dlouho používají k léčbě různých nemocí, je řebříček. Tato tráva není vzácná a najdete ji na polích, v lese, podél silnice a dokonce i na soukromých pozemcích. Je téměř nemožné zaměnit řebříček s jinými plodinami, protože má specifický vzhled, vůni a dokonce i chuť.

Charakteristické znaky

Řebříček je trvalka se silným a žlutým plíživým oddenkem, ze kterého vychází mnoho podzemních výhonků a kořenů. Z kořenů stoupají nad zemí rovné výhonky, někdy jsou mírně zakřivené. Celková výška léčivé rostliny se v závislosti na druhu a podmínkách stanoviště může pohybovat od 20 do 120 cm, na výhoncích nejsou prakticky žádné boční větve a pouze nahoře může být několik větví.

Listy řebříčku jsou jeho vizitkou. Zaprvé mají zajímavou šedozelenou barvu a zadruhé neméně originální tvar. Samotná listová čepel je dlouhá až 15 cm a skládá se z mnoha pinnately členitých segmentů končících tenkými trny, které daly rostlině jméno. Listy jsou velmi příjemné na dotek - jsou měkké a sametové.

Yarrow má mnoho dalších jmen, například houževnatý, červotoč, bělohlav nebo goulavitsa.

Od prvních letních dnů až do samého konce se na křoví užitečné trávy chlubí okázalé bílé koše malých květenství. Mají (stejně jako celá rostlina) lehkou kořeněnou vůni, díky které se rostlina používá i při vaření.

Řebříčkové květenství je z hlediska tradiční medicíny nejužitečnější.

Jak je řebříček užitečný?

jak léčivá rostlina Yarrow je široce používán k prevenci a léčbě nemocí, zejména odvarů a bylinných infuzí:

  • zmírnit křeče a nadýmání;
  • pomoc v boji proti nadýmání;
  • zlepšit odtok žluči.

Drcené listy trávy zastavují téměř všechny typy krvácení, vnější i vnitřní (neplatí pro arteriální).

Je kategoricky nemožné použít řebříček k léčbě malých dětí a těhotných žen. Rovněž by mělo být vyloučeno v případě hypotenze a individuální nesnášenlivosti.

Při užívání léků, které obsahují rostlinu, byste měli být opatrní, protože dlouhodobé užívání má vedlejší účinky alergických reakcí a závratí.

Jak řebříček vypadá a jak se používá v medicíně - video

Zahrada

Dům

Zařízení