Kasava - co to je a jak ji správně vařit

maniok, co to je Maniok je stálezelený keř zavlečený do Evropy z afrických tropů. Jen málo lidí v Rusku ví o manioku - co to je, jak ho správně vařit a jaké škody může exotická rostlina poškodit na zdraví. Mezitím zůstává maniok po mnoho staletí jednou z nejpopulárnějších a nejrozšířenějších plodin v afrických zemích, kde se používá ke kulinářským účelům a je vysoce ceněn pro svou příjemnou a delikátní chuť.

Rostlina manioku - co to je

maniok, co to je

Maniok (maniok), yuca nebo maniok je vždyzelený vytrvalý keř z čeledi Euphorbiaceae, který se přirozeně vyskytuje v deštných pralesech Jižní Ameriky a Afriky. Celkově existuje asi 100 odrůd manioku, které se liší velikostí a chutí.

Maniok - co to je a jaké má vlastnosti:

 1. Výška keře může dosáhnout výšky 3-4 m. Má krásnou dekorativní korunu.
 2. Kořenový systém je velký a silný, průměr kořenů může dosáhnout 10 cm a délka až 1 m. Navenek připomíná zaoblené hlízy.kořen manioku
 3. Střední stonek je velký, tmavě zelený, s věkem dřevitý.
 4. Koruna rostliny se skládá z podlouhlých, prstem rozřezaných listů, střídavě umístěných na tlustém stonku.
 5. Během období květu se na větvích manioku tvoří květenství ve formě laty nebo štětce sněhově bílé (žluté) barvy a po jeho dokončení - plody, malé krabičky obsahující semena.

Jednou z vlastností manioku je schopnost rychle se přizpůsobit přežití v nejobtížnějších, extrémních podmínkách.

Trvalka dobře roste v horkém, suchém podnebí a bez vlhkosti vydrží roky. Je to jedna z nejvíce tolerantních plodin na světě. V Rusku se rostlina manioku nejčastěji pěstuje jako pokojová nebo skleníková plodina.

Výhody manioku

prospěšné vlastnosti kořene maniokuPro kulinářské účely se používá kořen manioku, jehož hmotnost může dosáhnout 8–10 kg. Mladé kořeny rostliny se nejčastěji používají k jídlu, protože s přibývajícím věkem se jejich chuť zhoršuje. Kořeny mladého keře jsou vhodné ke kulinářskému použití jeden rok po výsadbě. Zralé kořeny však získají bohatou chuť až po 2 letech.

Jedlý maniok je známý nejen svou vynikající chutí, připomínající mladé brambory, ale také svými blahodárnými vlastnostmi.:

 1. Obsahuje vysokou koncentraci škrobu, díky čemuž zlepšuje fungování trávicího systému a normalizuje střevní mikroflóru.
 2. Jemně normalizuje stolici a pomáhá zmírnit zácpu nebo průjem.
 3. Bojuje proti zánětlivým procesům v těle.
 4. Zabraňuje rozvoji parazitů v těle a urychluje eliminaci hlístů při parazitárních onemocněních.
 5. Stimuluje krevní oběh a zvyšuje hemoglobin.
 6. Obsahuje velké množství vlákniny, která přirozeně čistí tělo od toxinů a toxických látek, aktivuje metabolismus.
 7. Posiluje imunitní systém.
 8. Zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů.

Pravidelná konzumace manioku pomáhá snižovat krevní tlak, normalizovat hladinu cholesterolu v krvi. Tato rostlina má nízký glykemický index, takže ji lze použít při cukrovce.

Kasava ve vaření

smažený kořen maniokuNe všichni ruští gurmáni vědí, co je to maniok a jak jej správně používat. Ale je to jeden z hlavních bylinných produktů v národní kuchyni Afriky a Jižní Ameriky.

Způsoby, jak jíst hlízy manioku:

 • loupané hlízy se vaří;
 • kořeny jsou pečené;
 • drcen do stavu mouky.

Hlízy manioku se používají podobně jako obvyklé bramborové kořenové plodiny - podávají se jako příloha k masu nebo rybám, používají se jako přísada zeleninové kastroly a saláty. Vařené kořeny se také drtí v bramborové kaši a používají se jako základ pro různé omelety, cereálie a polévky.prázdný

Manioková mouka získaná procesem sušení a mletí kořenů rostliny se používá k pečení a přípravě obilovin.

Také hranolky, sušenky a různé cukrářské výrobky se připravují z maniokových plátků, předem namočených a tepelně ošetřených.

chichi drinkStarověcí Indiáni používali oloupané a vařené hlízy manioku k výrobě kauim, kashiri a chichi. Jedná se o tradiční alkoholické nápoje z Jižní Ameriky. Byly jemně nasekány a nality čistou vodou, poté nechány několik dní kvasit.

Vaření tapioky

vaření tapiokyHlízy tropických rostlin se nejčastěji drtí na prášek - tímto způsobem se získává mouka, která se také nazývá tapioka. Ve skutečnosti je to škrob. Je to jedna z nejoblíbenějších potravin, která se používá podobně jako pšeničná mouka - k výrobě chleba, tortilly a jiného pečiva.

Proces jeho přípravy je poměrně komplikovaný a zdlouhavý. U tapioky jsou kořeny rostliny umyty a oloupány z husté kůry. Poté se buničina namočí na 2-3 dny do studené vody a důkladně se otře. Po nějaké době se z rozdrcené hmoty uvolní zrnka škrobu, která se začnou usazovat na dně nádoby.

tapiokový dezertPoté se shromáždí spodní vrstva škrobových částic a znovu se naplní vodou. Tento postup musí být opakován nejméně 5krát. Potom se výsledná mouka posype v tenké rovnoměrné vrstvě na plechy na pečení a za stálého míchání se dobře vysuší. Pod vlivem malého ohně se malé škrobové částice spojí do větších zrn - to je tapioka.

Tapioka je základem pro přípravu maniokového sága - cereálie, ze které se připravuje kaše a další pokrmy. Tento vysoce kalorický a výživný produkt je velmi populární v tropických zemích.

Kasava škoda

poškození manioku pro těloPřed použitím exotického kořene musíte zvážit nejen to, co je maniok a jak ho vařit, ale také to, jaké škody může tělu způsobit. Hlavním nebezpečím manioku je vysoká koncentrace kyseliny kyanovodíkové v jejích hlízách. Jeho množství je tak vysoké, že dokonce 400-500 g surové hlízy může vést k těžké otravě nebo dokonce smrti.

Proto se kořeny rostliny nikdy nejedí syrové - to může vést k těžké intoxikaci. Musí podstoupit zdlouhavý trénink. Jsou předem namočené po dobu 3-4 dnů ve studené vodě. Potom se suší po dobu 5-7 hodin a provádí se tepelné zpracování.

Doporučuje se odmítnout použití manioku pro děti, těhotné a kojící ženy. Tropická rostlina může způsobit alergie, protože je nasycena biologicky aktivními látkami.

Maniok je tropická rostlina, jedna z nejoblíbenějších plodin v Africe a Jižní Americe. Hlízy manioku jsou široce používány při vaření. Koneckonců, jsou známí nejen svými blahodárnými vlastnostmi, ale také svou příjemnou chutí, připomínající mladé brambory. Při správné přípravě a předběžné přípravě pomohou kořeny manioku posílit zdraví a potěšení s vynikající chutí.

Kasava - co to je a v čem je jeho zvláštnost - video

Zahrada

Dům

Zařízení