Jak rozlišovat mužské révy aktinidie od ženských révy

Actinidia je termofilní popínavá rostlina, která vyžaduje křížové opylování. Plody Actinidia se používají při přípravě dezertů, ovocných salátů a tinktur. Actinidia je běžná v Japonsku, Číně, Francii, Německu a mnoha dalších zemích v Evropě a Asii. Actinidia liana může být pěstována v chladnějším podnebí. Některé odrůdy této plodiny vydrží mrazy až do -26OC. Pro získání velkého výnosu plodů aktinidie je nutné zvolit správnou sazenici, připravit místo výsadby a dobře zalévat révu.

Velkoplodá aktinidie se v chladném podnebí neukorení, proto se v Evropě a SNS pěstuje pouze maloplodý poddruh aktinidie - „Actinidia arguta“.

Opylování aktinidií

Actinidia arguta je poddruh odolný proti chladu, čítající více než 60 odrůd s malými plody zelené, červené nebo fialové. Na rozdíl od velkoplodého poddruhu je pokožka plodů Actinidia arguta hladká, takže je lze konzumovat bez loupání. Z jedné rostliny můžete za sezónu získat až 30 kg ovoce, v závislosti na odrůdě a počtu vinic.

Plody se tvoří pouze na samici aktinidiové keře... Samčí rostliny také tvoří květní stonky, ale vykonávají pouze funkci opylování, proto je pro dosažení maximálního výnosu nutné na místě vysadit jeden samčí keř na každých pět samičích rostlin.

Ženské a mužské květy aktinidií

Rozlišování samičích keřů od samčích rostlin je nemožné až do začátku období květu. Na začátku května kvete bílé pupeny. Na samičích květinách můžete vidět plodové zesílení pylové trubice, ve fázi kvetení je zesílení ovoce zelené, ale u některých je vaječník červený nebo růžový.

Samčí květy kvetou o týden dříve než samičí květní stonky. Pokud se podíváte pozorně na květ samce, můžete na něm vidět pět okvětních lístků a stejný počet tyčinek. Dámské květiny mají také svůj vlastní pyl, ale není to životaschopné. Většina odrůd aktinidií je jednopohlavních, ale lze také najít samoopylené odrůdy, takže před nákupem sazenic v mateřské škole se zeptejte prodejce, zda samičí keře potřebují opylovače.

Sazenice aktinidií byste neměli kupovat v online obchodech nebo na trhu, protože vám může být prodán sadbový materiál, který si nezachová odrůdové vlastnosti.

Zahrada

Dům

Zařízení