Okouzlující maďarský šeřík pro naši zahradu

Maďarský šeřík Kvetoucí keře jsou důležitým prvkem příměstské oblasti. Každý z nich se vyznačuje svou jedinečnou krásou a maďarský šeřík také voní. Rostlina se úžasně zakořenila v jižních i chladnějších zeměpisných šířkách. Aktivně se používá k vytváření stylových krajin na území městských parků a soukromých domů. Jak maďarské šeříky zasáhly obdivovatele flóry? Podívejme se na keř ze strany.

Světlé kytice s opojnou vůní

květy šeříku

Aby vyjádřili své nejniternější pocity, většina mužů přináší ženám květiny. A o čem mluví příroda kolem nás? Samozřejmě o lásce. Divoké byliny, pěstované květiny, stromy a keře nás vítají jasnými pupeny. Z vděčnosti se pokusme je poznat. voňavý šeříkZačněme popisem maďarského šeříku, který nás fascinuje svým úžasným vzhledem.

Biologové klasifikují několik forem kultury:

 • Bledá (světle fialová barva pupenů);bledá odrůda
 • Červený květ (jasně fialový odstín okvětních lístků);červeno-květovaný šeřík
 • Bílé květy (květenství jsou malovány sněhově bílou barvou);bílo-květovaný šeřík
 • Růžová (kytice s bledě růžovým odstínem).růžová šeřík

Kultura má kompaktní korunu, připomínající velké slepičí vejce. V průměru dosahuje jeho průměr ve stejné výšce 4 m. Skládá se z mnoha silných větví směřujících k obloze a různými směry.

velké lila listyListové desky, až 13 cm dlouhé, jsou eliptické. Riasovitý okraj je viditelný na zadní straně. Jsou natřeny sytě zelenou barvou. S příchodem podzimu zeleň postupně zežloutne a vítr je unáší na úpatí keře.

šeřík nádherně kveteKultura kvetení začíná asi o 10–15 dní později než u běžné šeříku. Vezme štafetu důstojně a potěší oko další měsíc. Mezi bujnou zelení se tvoří volné pyramidální květenství dlouhé až 30 cm, každé z nich se skládá z mnoha trubkovitých pupenů, malovaných v jasných barvách. Během období svěžího květu je kolem keře okouzlující vůně, která přitahuje stovky hmyzu, který je připraven hodovat na sladkém nektaru. Poté se území zahrady promění v útulný kout blaženosti. Jak si ale na zahradě pěstujete kulturu? Zjistěte, co říkají odborníci.

Maďarská rostlina šeříku je považována za játra s dlouhými játry. Roste na jednom místě asi 90 let.

Maďarský šeřík: algoritmus výsadby

Maďarský šeřík v zahraděZahradníci používají kulturu jako dekorativní ornament. Je zasazen poblíž plotů a bran. Z křoví dělají živý plot.

Rostlina vypadá skvěle na pozadí:

výsadba maďarských šeříkůOptimální období výsadby pro maďarské šeříky je polovina července a konec srpna. Před zimou se zakoření a na jaře již bude první růst. Procedura se provádí večer nebo za oblačného počasí.

Pro úspěšný výsledek použijte vysoce kvalitní sazenice, které splňují agronomické požadavky:

 • rozvětvený kořenový systém;
 • koruna se třemi pupeny;
 • bez mechanického poškození.

Dlouhé kořeny jsou obvykle pečlivě zkráceny a suché nebo shnilé jsou zcela odstraněny. Výsledné vzorky jsou připraveny k výsadbě na zahradě.

Sazenice by měly mít rozvětvené kořeny, dlouhé 25 až 30 cm.

Vhodné místo a půda

místo pěstování šeříkuŠeříky milují hojnost slunečního světla. Proto je sazenice nejlépe umístit na otevřeném prostranství. Neměly by však na něm být žádné koncepty.Ačkoli plodina snadno zvládne chladné zimy, nárazový podzimní nebo jarní vítr jí může ublížit.

Keř se dobře zakořenil ve stínu vysokých stromů s rozprostřenou a uvolněnou korunou.

pohodlné podmínky pro šeříkyBylo pozorováno, že maďarské šeříky nemají rádi bažinaté a jílovité půdy. Kořenový systém nemá rád nadměrnou vlhkost, proto rychle hnije. Výsledkem je, že mladá sazenice zemře. Rostlina preferuje úrodnou půdu s neutrální kyselostí.živná půda

V případě potřeby je vytvořen uměle přidáním následujících komponent:

Podíly se nastavují v závislosti na úrovni kyselosti půdy. Hlavní věcí je dosáhnout neutrálního prostředí. Dále začnou připravovat jámu.

Technologie přistání

maďarská šeříkPrvním krokem je vytáhnout vhodný otvor. Pokud je země v zemi písčitá, její rozměry by měly být 90x90x90 cm. Na úrodné půdě můžete udělat 45x45x45 cm. Stěny jámy jsou vyrobeny z čisté přírody. Hlavní věc je, že kořenový systém keře je úspěšně umístěn v díře.

šeřík stromek zasadil do zeměVytěžená půda se důkladně promíchá s hnojivem. Sazenice je umístěna ve středu jámy a pečlivě pokládá kořeny. Prázdné prostory jsou pokryty připraveným podkladem a lehce utlačeny. Voda hojně nahoře.

Šíření kultury řízky

chov šeříkuMaďarské šeříky se často používají k vytváření živých plotů. Je dobré, když na místě již roste alespoň jeden keř. Bere se jako základ pro získání několika vzorků mladých rostlin. Pěstování rozkvetlé kultury z větvičky je samozřejmě obtížné podnikání. Zvažte proto, jak se maďarské šeříky množí řízky odebranými z dospělého exempláře.

sklizeň šeříkových řízkůRostlinný materiál se připravuje během období bujného kvetení nebo bezprostředně po něm. Pro tento případ jsou vybrány pouze boční větve, které sahají od hlavní kostry rostliny. Kromě toho jsou šikmo řezány z výhonků s nejméně 6 listovými deskami. Každý stonek by měl být dlouhý 15 cm a mít 3 páry pupenů.

Pak jednají podle plánu:

 • několik nižších úrovní listových desek je okamžitě odříznuto;
 • vrcholy odřezků jsou pečlivě řezány pod přímkou;
 • získané vzorky se uchovávají v růstovém stimulátoru několik hodin.

zakořenění šeříkových řízkůV této době se připravuje postel, kde se řízky zakoření. Nejprve je vykopána obdélníková díra. Do dna se nalije písek nebo expandovaná hlína s vrstvou 12 cm, poté se umístí humus a místo se vyrovná. Místo výsadby je důkladně navlhčeno a řízky jsou zasazeny. Jsou umístěny ve vzdálenosti 10 cm od sebe.

Nad podestou je instalován dřevěný nebo kovový rám. Jeho výška není menší než 0,5 m. Film je natažen shora. Zalévejte řízky jednou týdně. Aby se zajistilo, že dostanou novou dávku kyslíku, je skleník pravidelně větrán. Chcete-li to provést, opatrně zvedněte film. Na podzim se vyzrálé sazenice přemístí na trvalé místo.

Řízky lze umístit do nádob a pěstovat na parapetu.

Péče a pozornost

pečující péčeJak příjemné je uvažovat o bujném květu maďarského šeříku, který naplňuje vzduch opojnou vůní. Keře se používají k výrobě živých plotů nebo ke zdobení zahrad. K vytvoření takové oázy potěšení je důležité řádně se starat o kulturu.

Existuje jednoduché schéma:

 • hojné zalévání;
 • kypření kořenové půdy jednou za 2 měsíce po celou sezónu;
 • 2 roky po výsadbě se aplikuje hnojení dusíkem;
 • ve 3. roce života jsou šeříky napojeny roztokem hnoje (1: 5);
 • dospělé keře jsou podle pokynů krmeny fosfor-draselnými hnojivy.

Maďarský šeřík v ziměMaďarský šeřík snadno snáší chladné zimy. Mladé sazenice však potřebují úkryt a dokonce i jen blízký kmen. K tomu se používá suché listí nebo rašelina. Obvykle se nalije vrstva silná asi 10 cm. Kromě toho kultura nepotřebuje protistárnoucí prořezávání a postup tvarování se provádí podle potřeby. Na začátku jara je vnitřek rostliny ztenčen. Po odkvětu jsou tupé pupeny odstraněny.

Jak vidíte, výsadba maďarských šeříků a péče o ně přináší zahradníkům skutečné uspokojení. Schéma se skládá z jednoduchých postupů: koupí vysoce kvalitní sazenice, vybere místo, připraví díru. Kultura je zasazena uprostřed léta. S trochou úsilí na místě vzkvétá nádherný keř s voňavými kyticemi.

Maďarský šeřík překvapuje svou krásou - videem

Zahrada

Dům

Zařízení