Všechny podrobnosti péče o svěží kvetení a plodnost olivovníků doma

olivovníky doma Olivovník (olea europaea) je jednou z nejstarších rostlin na planetě, protože první zmínky o něm lze najít v biblických spisech a starořeckých mýtech. Dnes je zařazena na seznam nejoblíbenějších exotických rostlin - mnoho pěstitelů rád pěstuje olivovníky doma. Olivu nelze nazvat nenáročnou, ale pokud jí poskytnete správnou a kompetentní péči, můžete získat exotickou výzdobu interiéru s voňavými květenstvími a zdravým ovocem.

Olivovníky doma - pravidla péče

olivovník kvete doma

Při pěstování olivovníku doma je třeba vzít v úvahu specifika této rostliny. Aby strom rostl silně a zdravě, aby mohl aktivně přinášet ovoce, musí být vybaven správným režimem osvětlení, teploty a vlhkosti.

Péče o olivovník doma spočívá v pravidelném zalévání, hnojení, prořezávání a opětovné výsadbě rostliny. Nesmíme také zapomenout na prevenci infekce chorobami a škůdci a boj proti stávajícím problémům.

Osvětlení a umístění

osvětlení pro olivovníkVnitřní olivovník bude aktivně růst, vyvíjet se a plodit pouze za jasných světelných podmínek. V zimě by měla být rostlina umístěna na dobře osvětlený parapet nebo použít další světelné zdroje.

V létě je vhodné vzít si květináče se stromem na balkon nebo terasu, nejlépe z jižní strany budovy. Olivovník by neměl být ponechán ve stínu, protože to zpomalí jeho růst.

Olivovník lze pěstovat jako obyčejnou rostlinu vany - udržovanou na čerstvém vzduchu od jara do prvního mrazu a poté přenesenou do místnosti na zimu.

Teplota a vlhkost

pohodlné podmínky pro olivovníkPři péči o olivovník doma je velmi důležité zajistit mu příjemné teplotní podmínky. Rostlina dobře snáší letní vedro, takže může být venku i uvnitř.

Pro zimování musí být olivovník přemístěn do interiéru nebo na balkon. Optimální teplotní podmínky jsou od + 5 ° С do + 10 ° С. Nejlepší je ponechat hrnec se stromem na zaskleném balkonu - tímto způsobem dostane potřebné sluneční světlo a proudění vzduchu.

Pokud jde o vlhkost vzduchu, oliva je nenáročná. Má dostatek přirozené vlhkosti - v létě na čerstvém vzduchu, v zimě na balkoně nebo ve skleníku.

Pokud je hrnec s olivovníkem umístěn v místnosti se zapnutým topením, musí být jeho listy dvakrát denně postříkány lahví s rozprašovačem.

Zalévání

zalévání olivovníkůV přírodních podmínkách jsou olivovníky odolné vůči suchu a přizpůsobitelné téměř jakýmkoli podmínkám prostředí. Jejich kmeny jsou schopny absorbovat požadované množství vlhkosti.

Při péči o evropskou olivu doma musíte vzít v úvahu, že tato rostlina dobře snáší krátkodobý nedostatek vlhkosti, ale dlouhodobé sucho je pro ni destruktivní. Mladé olivy je třeba pravidelně zavlažovat, jinak se jejich růst zpomalí.

Při péči o vzrostlé olivovníky musíte sledovat stav půdy a vody pouze při vysychání. Nejlepší je strom hojně zalévat, chvíli ho nechat a vypustit z palety přebytečnou vlhkost. To by nemělo být prováděno více než 1 až 2krát týdně.

Přebytek vlhkosti je pro olivu ničivější než její nedostatek. Výsledkem je, že listy olivovníku začnou být pokryty hnědohnědými skvrnami, vadnou a rozpadají se.

V zimě je rostlina spící - v této době by mělo být zalévání co nejvíce omezeno.

Kropení je pro olivovník prospěšné. Tento postup je nezbytný pro rostlinu v horkém létě. Posypání se nejlépe provádí jednou týdně, ale pokud je oliva na chladném místě, můžete tento postup přeskočit.

Top dressing

krmení vnitřních oliv

Pro plný rozvoj potřebuje olivovník živiny - dusík, draslík, fosfor:

  1. Za tímto účelem je rostlina na konci března nebo dubna krmena organickými nebo komplexními minerálními hnojivy, která zahrnují dusík. Vrchní obvaz by měl být aplikován nejméně dvakrát za měsíc.
  2. V letní sezóně je olivovník oplodněn komplexními tekutými formulacemi obsahujícími fosfor a draslík. Vrchní obvaz lze aplikovat jak kořenovou, tak listovou metodou. Řešení dává dobrý efekt kyselina jantarovápostříkáno olivovými ratolestmi a listy.

Prořezávání

prořezávání olivovníkůPři pěstování olivovníku je třeba každý rok provádět prořezávání, které je nutné k vytvoření úhledné a dobře upravené koruny. Během prořezávání jsou odstraněny všechny oslabené a nemocné výhonky, stejně jako ty, které rostou dovnitř a zesilují korunu.

tvarování bonsají z olivovníkuNejčastěji se zubní postup provádí současně s tvarovacím. Během formativního prořezávání je nejprve nutné odstranit staré výhonky staré více než 2–3 roky, protože plody mohou přinést pouze loňské větve.

schéma ořezáváníNejlepší volbou pro vnitřní olivovník je sférický tvar koruny. Vypadá nejen úhledně a působivě, ale také zjednodušuje péči o rostliny. Prořezávání se provádí běžným zahradním zahradníkem. Všechny řezané body musí být ošetřeny zahradním lakem, aby se zabránilo proniknutí infekce.

Pokud na kvetení nezáleží, lze prořezávat kdykoli během roku. Chcete-li získat svěží kvetení, musíte opustit jarní prořezávání.

Převod

přesazování olivovníkuS věkem potřebuje olivovník znovu zasadit. Jeho kořenový systém se rozšiřuje a vyžaduje větší kontejner. V závislosti na rychlosti růstu oliv se prořezává každé 2 až 4 roky.

Chcete-li přesadit olivovník, musíte si vybrat hrnec, jehož průměr je přibližně o 4–6 cm větší než u předchozí nádoby. Měla by to být hlína - tento materiál umožňuje průchod vzduchu a umožňuje kořenovému systému rostliny „dýchat“.

Postup se provádí překládkou zemité hrudky. Je bezpodmínečně nutné vyplnit drenážní vrstvu na dně nádoby. Může být vyroben z rozbitých cihel, jemného štěrku nebo expandované hlíny o tloušťce 3-4 cm. Zabrání stagnaci vlhkosti v půdě.

Kvetoucí olivovníky doma

kvetoucí pupeny

Zatímco doma kvete olivovníky, je důležité dodržovat několik pravidel, abyste zajistili, že ovocné sady.:

  1. Zvlhčení a pokropení rostliny se provádí až po vysušení vrchní vrstvy půdy. V tomto případě musíte hojně zalévat na dno hrnce a poté vypustit přebytečnou vodu z pánve.
  2. Kvetoucí olivovník potřebuje dlouhý den světla - mělo by to být alespoň 13-15 hodin. Za oblačného počasí jej lze umístit pod fytolampu.
  3. Nespoléhejte se na samoopylení - pěstitel musí rostlině „pomoci“ se založením ovoce. Za tímto účelem větvičky mírně protřepejte, aby pyl padal na sousední květenství. Pro spolehlivost můžete použít malý kartáč a pyl přenést ručně. Jedná se o časově náročný, ale obohacující proces.

Péče o olivovník doma má několik charakteristik. Vyžaduje to pro rostlinu pohodlné prostředí.:

  • správná teplota a vlhkost;
  • dostatečné osvětlení;
  • včasné napájení a krmení.

vnitřní olivovník domaPokud jsou tyto nuance dodrženy, lze pěstovat svěží kvetoucí strom, který se může stát exotickou výzdobou každé místnosti.

Olivovníky doma dávají úrodu - video

Zahrada

Dům

Zařízení