Jedli nebezpeční škůdci: seznámení a způsoby kontroly

jedli nebezpeční škůdci Zahradníci úspěšně používají k vytvoření velkolepého designu krajiny jehličnany... Tuto svěží krásu bohužel ničí různí smrkoví škůdci. V důsledku invaze „neviditelného“ hmyzu dochází ke ztrátě vnější atraktivity stromů. A někdy to dokonce vede k jejich smrti.

Jehličnany se používají k rámování zahradních uliček, živých plotů, zeleného pozadí pro alpské skluzavky.

Smrkové škůdce: vnější rysy, známky vzhledu

housenka bít smrk

„Všechno stvoření sténá a trpí“ nemocemi. Lidstvo sleduje tuto jednoduchou pravdu asi 6 tisíc let. Jak smutné, když majestátní jehličnany nebo keře postupně vysychají a mění se v modly bez života. Důvodem tohoto výsledku jsou často smrkoví škůdci, kteří se na něm usazují. Pokud však do situace zasáhnete včas, strom lze zachránit a prodloužit jeho životnost o desítky let.

Nejprve je důležité seznámit se s parazity, abyste byli první, kdo zasáhne smrtelnou ránu. V přírodě existují 3 hlavní typy smrkových škůdců:

 • sání;
 • jehličí;
 • zastavit.

Každý z nich má své vlastní charakteristické rysy, které je důležité dobře znát. To pomůže identifikovat škůdce co nejdříve a začít je eliminovat.

„Malé a vzdálené“ sání parazitů

sání škůdcůKdyž vypukne válka, každá strana si vybere vlastní bojovou strategii, aby nakonec porazila nepřítele. Stejně tak lidé po staletí otevřeně bojovali proti hmyzu, který škodí zeleným plochám. Paraziti se zároveň obratně maskují a doufají, že vyhrají alespoň jednu bitvu. Jsou v tom úspěšní? Ne vždy.

Mezi sající parazity, které infikují smrk, patří:

Nejčastěji útočí na rostlinu ne jeden po druhém, ale v celých koloniích. To se často stává nepozorovaně. Nejprve se usadí mezi zelení a poté vysávají životodárné šťávy z hlavních částí rostliny:

 • kmen;
 • jehly;
 • mladé výhonky;
 • sekulární větve;
 • kořenový systém.

A pokud je to ze strany hmyzu prakticky neviditelné, jejich přítomnost je určena lepkavými výkaly, které se objevují na jehlách.

Někdy jsou výsledkem činnosti škůdců nepřirozené útvary (hálky), připomínající miniaturní kužely.

Mšice

mšice na smrkuVzhled nažloutlých skvrn na smrku naznačuje porážku stromu koloniemi mšic. Dospělý hmyz dorůstá pouze do 2 mm, proto by měl být proveden jednoduchý test, aby se zajistilo, že je přítomen. Pod zasaženou větev se umístí čistý list papíru. Po lehkém poklepání hmyz spadne na jeho povrch. detekce mšic na smrkuOšetření stromu mýdlovou vodou pomáhá zbavit se škůdce. V tomto případě je nutné zakrýt kořeny rostliny, aby se tam nedostaly chemikálie.

Vzhledem k tomu, že mšice jsou chovány červenými mravenci, měli byste kontrolovat jejich vzhled na zahradě nebo přímo na stromě.

Jedlík jehly

jedlík jehlyVytvoření pavučiny na stromě naznačuje poškození stromu jehličím jedem. Jeho larvy, obrazně řečeno, těží spodní část jehel. Proto se silným poryvem větru snadno spadnou a odhalí výstřel. Škůdce lze detekovat pouze přímým dotykem postižených větví rostlin.

Spider roztoč

roztočPokud se mladým sazenicím jehličnatých stromů nedostává náležité péče, jsou postiženy roztoči.Výsledkem je, že jehly jsou pokryty žlutými skvrnami, které hnědnou a časem se rozpadají. Parazit je obzvláště škodlivý pro rostliny rostoucí ve vyprahlých oblastech země. Proto je důležité dobře vědět, jak zacházet s roztoči na smrku, aby se prodloužila životnost stromu.

smrkové klíštěKlíště má oválný tvar, 4 páry nohou a šedozelenou barvu. Maximální velikost zvířete je 0,4 mm. Larva dospívá asi za 15-20 dní. Samice produkuje až 5 generací za sezónu. Vejce nádherně přežijí zimu na starých výhoncích rostliny.

Přes aktivní životaschopnost škůdce je snadné jej odstranit pomocí chemikálií: Fitoverm, Agravertin, Neoron.

Tyto látky zabíjejí na místě dospělé, larvy a vejce.

Falešný štít

falešný štítHlavní známky vzhledu smrkového falešného štítu se projevují změnou barvy jehel. Nejprve se na nich vytvoří lesklé stopy, pak zhnědnou a nakonec odpadnou. Samice škůdce a její potomci se živí mízou jehel a mladých výhonků a zanechávají za sebou medovicový med. Přitahuje k rostlině různý hmyz, který je jedním ze znaků napadení smrkem falešným štítem.

falešná porážka štítuNavenek parazit nevypadá jako hmyz, protože má oteklé tělo bez končetin. Žena se připojí k natáčení svým proboscisem a stráví tam celý svůj život. Má hnědou barvu a hladký lesklý povrch. Délka těla - 8 mm, šířka - 7,5 mm.

Pozor - paraziti ohlodávající jehlu

borovice-jíst parazity

Zvláštní pozornost je třeba věnovat škůdcům, kteří se živí jehlami a snědli pupeny. Biologové je rozdělili do 3 hlavních skupin:

 • brouci;
 • motýli;
 • pily

Přítomnost nepřítele lze identifikovat podle vzhledu jehel. Pokud změní barvu na červenohnědou barvu a dlouho se nerozpadá, znamená to, že se tam usadila smrková pila. Vyrábí hnízdo z pavučin a vlastních výkalů a živí se jehlami. Jeho blízkým „přítelem“ je pilulka pilulka. Zničí smrkové pupeny zevnitř. A mimo weevils hlodají.

housenka pohlcující jehlyOd pozdního jara do poloviny léta krouží kolem jedlí motýli. Kladou vajíčka a na stromě se časem objeví červi nebo tlusté housenky skvrnitého netopýra. Hmyz se aktivně živí jehlami, což vede k chorobám rostlin. Speciální chemikálie pomáhají neutralizovat „nepřítele“.

Chcete-li se housenek trvale zbavit, doporučujeme smrk několikrát ošetřit insekticidy.

Maskovaní „zvědové“

škůdce uvnitř kmene smrkuKromě vnějších nepřátel jehličnatých stromů existují i ​​škůdci smrkových kmenů. Napadají kůru mladých sazenic a ničí strom zevnitř. Kůrovec-topograf se usazuje v kmeni jehličnatého stromu. Uvolňuje vůni, která přitahuje hmyz v okruhu 11 km. To je hlavní příznak škůdce. ChybaPorážka rostliny se projevuje zpomalením růstu výhonků a masivním poklesem starých jehel. Sušené větve obvykle zůstávají na stromě, v důsledku toho ztrácí svůj dekorativní efekt.

Než se potomci narodí, je nutné brouka zničit.

broukNebezpečnými kmenovými škůdci smrků jsou velcí kůrovci, černí mrňaví brouci, kteří uvnitř dřeva provádějí mnoho tahů. V důsledku toho je vývoj rostliny narušen a onemocní.

Dělostřelecký zásah na kužele

poškozené hrbolyZvláštní ozdobou jehličnatých stromů je exotické ovoce. A samozřejmě je neobchází ani hmyz. Unikátní motýl je považován za zvláště nebezpečného škůdce smrkových šišek. S nástupem léta snáší vajíčka mezi šupiny mladých šišek. Postupem času se tam objevují housenky, které ničí ovoce. Výsledkem je, že z něj slupka vypadne, tvar je zkreslený a barva se změní.

šiškaČasto šišinka nejedná sama. Neméně nebezpečné jsou housenky smrkového listového červu, můry, pojídače semen a žlučníku. Pokud s nimi nebudete bojovat, na podzim nebude na stromě jediný zdravý kužel. To znamená, že smrk ztratí svoji přitažlivost.

Ochrana smrku před housenkou - video

Zahrada

Dům

Zařízení