Vlastnosti kudrnaté petrželky a způsob jejího pěstování

Postel kudrnaté petrželky Historie seznámení člověka s touto kulturou začíná ve středomořských zemích a sahá do doby stavby pyramid a starodávných hellasů. Největšího uznání si petržel získala později u Římanů, kteří seznámili ostatní Evropany s kořeněnou bylinou. Latinský název petrželky, Petroselinum crispum, lze s největší pravděpodobností přeložit jako kudrnatý celer rostoucí na skalách. To hovoří o podobnosti kultur, ale vůbec to neznamená, že už ve starém Římě bylo možné vidět moderní kudrnatou petrželku, kterou dobře znají zahradníci po celém světě.

Odrůdy petrželky na pultu

Divoké rostliny, které se stále vyskytují v celé Evropě, evropském Rusku a na severním Kavkaze, mají ploché listy se zubatým okrajem. Tato odrůda se stále nazývá italská petržel a k hlavnímu názvu druhu se přidává neapolitanum. Nejmladší petržel, kořenová, má předponu tuberosum a Evropané raději nazývají tyto odrůdy Hamburk.

Kudrnatá petržel, s charakteristickým tvarem listu tvořícím nad postelemi husté zelené čepice, vysoké 15 až 40 cm, se nazývá Petroselinium Crispum var. Crispum.

V Rusku se tato odrůda objevila relativně nedávno, ale v evropských zemích je to kudrnatá petržel, která drží dlaň mezi uvedenými příbuznými druhy.

Jak vypadá kudrnatá petržel na fotografii?

Pěstování kudrnaté petrželkyZajímavé je, že šíření kudrnatých bylin, například ve Velké Británii, nebylo vůbec velkolepé listy nebo skvělá chuť. Dokonce i ve středověku se výsadba rostlin s hladkým olistěním na postelích obávala především kvůli jejich podobnosti s nebezpečným plevelem Aethusa Cynapium nebo petrželkou, která rostla všude hojně.

Prostá a kudrnatá petrželAbyste pochopili, jak kudrnatá petržel vypadá, stačí se podívat na fotografii, která ukazuje vedle sebe oba listnaté druhy. Takovou rostlinu nelze zaměňovat s žádným kultivovaným nebo divoce rostoucím příbuzným. V běžné zahradní petrželce mají spodní listy, které tvoří bazální růžici, trojúhelníkový tvar, tupé konce zubů a hladkou listovou desku tmavě zeleného odstínu.

Zelené kudrnaté petrželky jsou více zaoblené a řezané. Zuby, které jsou na mladých rostlinách dobře viditelné, jsou také zaoblené a listová deska získává s růstem výrazný zvlněný tvar. Zbytek funkcí souvisejících forem je téměř totožný. Je pravda, že spory mezi kulinářskými specialisty a zahradníky o zásluhách a slabostech kudrnaté a italské petrželky již několik století neutichají.

Ti, kteří dávají přednost odrůdám se zvlněným tvarem listů, hovoří o větší dekorativnosti rostliny a její nenáročnosti:

  • Kudrnatá petržel roste skvěle venku a ve sklenících.
  • Díky vlnité listové desce ztrácí kultura v horkých suchých dnech méně vlhkosti.

Při pěstování petrželky doma se proto zkušeným zahradníkům doporučuje zvolit přesně kudrnaté odrůdy:

  • Zahradní petržel s hladkými listy vás může potěšit jasnou vůní, která je neodmyslitelnou součástí listoví kultury a jejích kořenů.
  • Vůně petrželky se udrží po tepelném ošetření, což není typické pro kudrnatou odrůdu.

Skvělá dekorace jídelKudrnaté listy s dostatečným zaléváním mají měkčí a šťavnatější konzistenci, používají se čerstvé.Nasekané listy jsou dobré jako koření pro mnoho pokrmů, používají se k výrobě šťáv, pyré a omáček a jsou také sušené.

Jak zasadit a pěstovat kudrnatou petržel na otevřeném poli?

Otevřená postel s petrželkouPřed výsadbou petrželky se na podzim připravuje místo pro budoucí postele. Aby byla sklizeň velkolepé zeleniny v příští sezóně přátelská a bohatá, je lepší zřídit petrželovou plantáž v oblasti, kde se dříve pěstovalo zelí, okurky nebo jiné druhy dýní, brambor, lilků nebo rajčat. Pokud na místo příbuzných rostlin zasejete kadeřavou petržel, můžete nedobrovolně snížit výnos, protože v půdě mohou zůstat patogeny chorob nebezpečných pro kulturu a larvy škůdců.

Jak, pěstování petrželky, připravit postele pro tuto kulturu?

  • Před zimou je místo vykopáno a přidává se humus, shnilý kompost nebo hnůj.
  • A na jaře, když se sníh roztaje, se půda nutně uvolní, což kombinuje tento proces se zavedením minerálních přísad.

Pomalu se rozvíjející semena kadeřavé petrželky se před jarní výsadbou promyjí v teplé vodě a nechají se bobtnat 18 hodin. Protože má kultura dobrou mrazuvzdornost, je možné vysévat semena na otevřeném terénu od druhé poloviny dubna. Můžete zasít kudrnatou petrželku až do srpna. A před zimou jsou suchá semena pohřbena v zemi až do listopadu, s očekáváním, že na začátku jara se objeví výhonky a šťavnaté zelené.

Brázdy hluboké 0,6–1,2 cm jsou vytvářeny ve vzdálenosti 7–10 cm od sebe a semena jsou spouštěna do země ve stejné vzdálenosti. V otevřeném terénu do jedné díry můžete zasít 2-3 semena, abyste později ztenčili výsadbu a vybrali nejsilnější výhonky. Poté, co je petržel zasazen, jsou postele pečlivě napojeny, aby nedošlo k erozi půdy, a mulčování. Pokud je pružina zdlouhavá a nebezpečí mrazu nepřestalo, je lepší zakrýt postele fólií.

Suchá semena vypučí až po 2–3 týdnech a vyklíčená potěší klíčky o týden dříve.

Sazenice petrželky kudrnaté ve druhém roceListové odrůdy petrželky lze vysévat v létě až do konce července. Pro tvorbu zelené hmoty je kudrnatá petržel v létě dvakrát krmena hnojivem obsahujícím dusík. Například dusičnan na metr čtvereční by měl být od 50 do 60 gramů. Nesmíme zapomenout zalévání přistání. Abyste zabránili popálení listů, je lepší postele večer zalévat.

První zelení lze sekat v červenci a sklízet až do nejchladnějších dnů. Fotografie ukazuje, jak vypadá petržel příští rok. V této sezóně vás kudrnatá petrželka potěší hustou hlavou listů již v dubnu nebo začátkem května.

Pěstování petrželky doma

Kudrnatá petrželová zelenina připravená k jídluJe možné použít čerstvé zelené na jídlo nejen v teplé sezóně, ale po celý rok, pokud vysadíte kadeřavou petržel v bytě, na parapetu, na balkoně nebo lodžii. V tomto případě se setí provádí v únoru, takže vznikající klíčky rostou s prodloužením denního světla.

Pěstování petrželky v květináčíchSemena jsou předem namočená a zaseta do půdy, skládající se ze dvou částí zahradní půdy a jedné části odebraného písku, rašeliny a humusu. Další pěstování petrželky doma se prakticky shoduje se zemědělskými techniky na otevřeném poli. Zvláštní pozornost je třeba věnovat zalévání, protože v omezeném množství půda ztrácí vlhkost rychleji.

Objeví se kudrnatá petrželProdukci kudrnatých zelených můžete zjednodušit tím, že k vynucení použijete roční kořeny petrželky. Jak zasadit petržel tímto způsobem? Na podzim se vykopávají roční oddenky a přesazují se do hlubokých nádob s 2 centimetrovou drenážní vrstvou a volnou výživnou půdní směsí. Před výsadbou petržele lze kořeny ošetřit růstovým stimulantem, který aktivuje jejich růst a urychlí vzhled zeleně.

Pro pěstování na parapetu se volí i velké kořeny se zdravými vrcholovými pupeny, které po zasypání zůstávají nad úrovní půdy.

Kudrnatá petržel v květináčiNěkdy se doporučuje zasadit kořeny petrželky velmi blízko. To způsobí spoustu listí, ale rychle vyčerpá oddenky i půdu.Proto v tomto případě nemůžete bez pravidelného krmení. Domácí kadeřavá petržel, pokud je napojena a někdy oplodněna včas, dává hustou hlavu listů za měsíc a půl, připravenou k řezání a konzumaci.

Tajemství rostoucí petrželky - video

https://www.youtube.com/watch?v=6qpaW_6XanQ

Zahrada

Dům

Zařízení