Plačící cedr - vrchol mezi jehličnany

Co je to plačící cedr? V dětském pokoji jsem viděl neobvyklou sazenici s větvičkami, jako vrbu, ale zapomněl jsem se zeptat na jméno. Vzhledem k tomu, že se stále jedná o jehličnatou rostlinu, bylo překvapivé vidět takový tvar koruny. Jaký je název tohoto typu cedru a je obtížné ho pěstovat na soukromém pozemku?

plačící cedr Vždyzelené jehličnaté stromy, směřující svou korunu k nebi, vypadají efektně a vznešeně. Ale mezi nimi jsou také druhy, které dávají přednost blíže k zemi, například plačící cedr. Jeho dlouhé větve doslova padají na zem a nádherně a plynule visí z centrálního kmene. Jejich koruna se svými kaskádovými výhonky opravdu podobá koruně vrby.

Existuje několik odrůd cedru s plačící korunou. Jako pěstovaná rostlina se nejčastěji vyskytují tyto cedry:

  • saténová šedá;
  • Libanonský;
  • Himálajský.

Plačící cedr saténová šedá

plačící saténový cedr

Docela velký strom: ve výšce asi 4 m může průměr jeho koruny dosáhnout až 5 m. Visící dlouhé větve jsou pokryty modrými jehlami se stříbřitým leskem, umístěným ve spirále. Je malý, 2,5 cm dlouhý. Na dlouhých větvích jsou vytvořeny kratší boční větve, na kterých jsou jehly shromažďovány ve svazcích po 3-4 tuctech. U naroubovaného stromu se kmen často začíná bizarně ohýbat. Malé kužele dozrávají ve třetím roce.

Díky své slušné velikosti potřebuje takový cedr hodně místa. Vytlačí další rostliny rostoucí poblíž. Nejvíce svěží a objemná šedá koruna bude na cedru na světlém místě. Upřednostňuje volnou půdu, mírně vlhkou, s povinnou drenáží. Může růst ve vápencové půdě. V jižních oblastech zimuje bez poškození a přežívá mrazy až do minus 20 °.

Je možné pěstovat takový plačící cedr samostatně pouze naroubováním na běžný atlasský cedr. Při metodě osiva si nezachová požadované vlastnosti a vyroste obyčejný vysoký strom s rovnými výhonky.

Libanonský plačící cedr

plačící libanonský cedrPlačící forma libanonského cedru. Výška stromu při stejné roztažené koruně nepřesahuje 6 m. Hlavní větve visí klenutým způsobem a rostou na nich husté postranní výhonky v podobě hřívy. Namodralý jehly měkký, téměř ne pichlavý. Kužele jsou světle hnědé, podlouhlé. Kořenový systém je silný, ve tvaru tyče.

Tento druh má dobré sucho a mrazuvzdornost, ale roste pomalu.

Himálajský plačící cedr

plačící himálajský cedrSvou povahou je to velmi vysoký vždyzelený strom až do výšky 25 m se středně širokou korunou až do průměru 4 m. Po naroubování se však často formuje jako keř. Vrchol zůstává svislý, ale samotné výhonky krásně padají dolů a šíří se po zemi. Jehly jsou poměrně dlouhé, od 3 do 5 cm, natřeny šedozelenou barvou a rostou ve svazcích. Vajíčka ve tvaru kužele jsou v mladém věku modré. Jak dospívají, ztmavnou a získají krásnou hnědo-červenou barvu.

Kultura se vyznačuje dobrým růstem a povrchními kořeny. Upřednostňuje prostorný prostor s rozptýleným osvětlením. V úzkých skupinových výsadbách může cedr odhodit jehly.

V jižních oblastech zimuje dobře bez dalšího přístřeší. Pokud jde o mrazuvzdornost, obchází jak atlasské, tak libanonské cedry, s trvalým poklesem teploty na -25 ° C.

Atlas plačícího cedru v Nikitské botanické zahradě - video

Zahrada

Dům

Zařízení