Proč listy orchidejí ztrácejí turgor a co je třeba udělat

mírný turgor listů orchidejí Krásy orchidejí vyžadují trochu více pozornosti než jiné květiny. Jedná se především o vytvoření vhodných pěstitelských podmínek a zajištění jejich náležité péče. Pokud nebudete postupovat podle doporučení, mohou rostliny onemocnět a zemřít, protože jsou velmi citlivé, zejména pokud jde o zalévání.

Jedním z nejčastějších problémů, s nimiž se setkávají Orchomaniacs, je vadnutí listů. Zdravý orchidej má tvrdou, pružnou listovou desku sytě zelené barvy, naplněnou vlhkostí. A pokud jsou listy květu letargické a měkké, jako hadry visící dolů, pak je naléhavé začít s jeho resuscitací.

Důvody pro ztrátu turgoru orchidejí

Ve většině případů listy orchidejí měknou a v důsledku ztráty vlhkosti získávají charakteristickou strukturu (pokrytou hlubokými „vráskami“). Příčinou tohoto problému však mohou být různé faktory. Pokud jen jeden nebo několik spodních listů chřadne, ale zbytek má dobrý turgor, je to zcela přirozený proces, takže orchidej zbavuje starých listů.

V případě vadnutí všech listů může být příčinou ztráty turgoru:

  • nadměrné vysychání půdy (pokud chybí zalévání);
  • rozpad kořenů;
  • přebytečné hnojivo;
  • příliš vysoká teplota;
  • stísněný hrnec.

Při přirozeném odumírání není třeba s orchidejí dělat nic, dokud list úplně nevyschne, je stále schopen potravu rostlině nakrmit. V průběhu času se list sám stane žlutým a suchým, ale pak už může být odstraněn.

Jak obnovit turgor listů?

Spadající orchidej, která po dlouhou dobu zůstala bez zalévání v suché kůře, musí být dobře zbavena a musí být zvýšena vlhkost vzduchu. K tomu pravidelně stříkejte listy.

Pokud bylo zalévání provedeno včas, substrát nevyschl, ale listy jsou stále letargické, což znamená, že jim orchidej nemůže dodávat vlhkost kvůli ztrátě kořenů. Rozpad kořenového systému zase provokuje hojné a časté zalévání.

V takovém případě vyjměte rostlinu z květináče, odstraňte shnilé měkké kořeny a přesaďte ji do čerstvého substrátu. Pokud kořen hnil pouze od okraje, ale zároveň má zdravý začátek, měla by se odříznout pouze poškozená část, dokud se na místě řezu neobjeví zdravá tkáň. Není nutné jej úplně odříznout, protože je stále schopen živit orchidej.

Pravidelně je nutné květinu přesazovat, protože ve stísněném květináči se kořeny začínají plazit ven a již nejsou schopny plně zásobit rostlinu vlhkostí.

Měli bychom také zmínit roli letního období při vývoji orchidejí. Optimální teplota pro květiny je 25 stupňů Celsia. V létě často překračuje stanovené normy, zejména pokud je hrnec na okně poblíž skla, a v důsledku přehřátí listy vadnou. Je naléhavé uspořádat orchidej na chladnější místo a nastříkat.

Proč listy orchidejí chřadnou - video

Zahrada

Dům

Zařízení