Proč fialky nekvetou dobře a jak se o ně starat

Fialová kvete doma Rostoucí zájem zahradníků o Saintpaulias lze vysvětlit jednoduchou péčí o rostliny, výměnou za kterou velkoryse potěší lidi nádhernými květinami. Rozety rychle rostou, fialky se snadno množí a není třeba vynaložit žádné úsilí, aby se nad listy objevily pupeny.

Ale někdy milovníci pokojových rostlin čelí situaci, kdy fialová tvrdohlavě odmítá kvést, aniž by měsíc po měsíci vytvářela jediný stopku nebo vytvářela jednotlivé střední koruny. Jaký je důvod pro toto chování zásuvky a jak vytvořit fialový květ?

Hlavní věcí, kterou je třeba rostlinám poskytnout, aby hojně a po dlouhou dobu kvetly, je kompetentní a komplexní péče. Dospělé, vyvinuté a zdravé růžice, které dostávají vše potřebné pro růst, nutně tvoří stopky v paždí listů. Pokud se tak nestane, pak něco zasahuje do rostliny nebo něco chybí.

Důvodem, proč fialová nekvete, je nedostatek světla

Nedostatečné osvětlení je jedním z důvodů, proč fialky nekvitnou

K rozkvětu fialky potřebují poměrně jasné, ale ne přímé světlo. Kromě toho se v přírodních podmínkách objevují pupeny v této kultuře v době, kdy denní doba světla trvá nejméně 12 hodin.

Domácí fialky doma nekvitnou dobře, když se o ně majitelé starají a starají se o ně na parapetech oken směřujících k severní straně. V tomto případě si můžete všimnout nejen nepřítomnosti pupenů, ale také zpomalení růstu, roztahování a špatného turgoru řízků.

Na jižní straně fialky na jaře dobře kvetou, ale s příchodem horkých dnů jim často hrozí popáleniny a rychlé vysychání půdy, takže zde nejsou Saintpaulias příliš pohodlní.

Na parapetu, kde fialky nejčastěji rostou v začínajících květinářstvích, je rozumné počkat na vytvoření stopky v období od března do září, kdy je maximální doba denního světla, zbytek času nemůžete udělat bez polic nebo polic s podsvícením, kde budou fialky pohodlné po celý rok.

Osvětlené police pro fialky

Speciální osvětlené policeV takových podmínkách rostliny nejen krásně kvetou, ale také rostou rychleji. Osvětlení je organizováno pomocí specializovaných lampy pro podsvícení rostliny, které poskytují výsadbám požadované spektrum záření a světelného toku.

Aby byl fialový květ, pro zásuvky standardní velikosti jsou lampy zavěšeny ve výšce 20 cm od hrnců, a pokud jsou v kolekci miniaturní odrůdy, lampy jsou sníženy na 15 cm.

Takové osvětlení provokuje rostliny, aby vytvořily základy stopek. Když se objeví, lampy se zvednou, jinak se kromě pupenů bude intenzivně rozvíjet i celá zelená část, která odvede vidlici od květů.

Pro dobrý vývoj fialek je nutné postavit police s podsvícenímZkušení květinářství zároveň připomíná, že různé odrůdy mají různé potřeby osvětlení. Pokud kolekce obsahuje růžice se světlými nebo pestrými listy, vyžadují takové rostliny menší světelný výkon než fialky se bohatými zelenými listy.

Proto je nejlepší volbou, pokud má květinář k dispozici specializovaný regál, kde na poličce s osvětlenou fialovou najdete podle jeho požadavků a potřeb hodné místo.

Velikost hrnce pro výsadbu fialek

Fialová potřebuje ke květu malý hrnecDalším častým důvodem, proč fialky nekvitnou, je nesprávný hrnec pro růžici. Tvoří svěží zeleň, Saintpaulia nepotřebuje mnoho půdy.Pokud květinář, který „lituje“ květiny, přesadí růžici do květináče o průměru větším než 10–12 cm, měl by očekávat, že „vděčná“ rostlina začne růst, vykrmovat a někdy úplně opustit kvetení.

Jak roste odtok, je saintpaulia přesazena do velké mísy, ale dodržuje se jednoduché pravidlo.

Průměr růžice by měl být dvakrát nebo třikrát větší než velikost nádoby. Tento objem půdy je dostatečný jak pro podporu vývoje květu, tak pro jeho svěží kvetení.

Přemýšlíte, proč fialová nekvete, a co dělat v tomto případě, květinářství by mělo věnovat pozornost tomu, kolik místa rostlina zabírá v květináči. Přebytek půdy koneckonců nejen provokuje růst zeleně, ale taková půda může také hromadit soli, kyselá a stát se živnou půdou pro houby, škůdce a bakterie.

Nastavení teploty, aby fialový květ

Fialky rozkvétáte úpravou teploty v místnosti, kde se tato dekorativní kultura pěstuje. Optimální teplota pro Saintpaulias je mezi 20–25 ° C.

Pro bohaté kvetení potřebují fialky určitou teplotu.Pokud je teplota v místnosti vyšší, intenzita kvetení klesá a květy, které se objevují rychle, někdy i bez otevření, chřadnou. Kromě toho hojná tvorba stopky v horku silně oslabuje fialky, které pak vyžadují dlouhou akumulaci síly.

Jak se starat o to, aby fialová kvetla? Pokud není možné přemístit rostlinu na chladnější místo, je lepší odříznout těch pár pupenů, které se vytvořily. Tím se ušetří síla zařízení po dobu, kdy teplo ustoupí. Kromě tohoto opatření lze vedle rostlin umístit ventilátor, který brání vstupu studeného vzduchu do vývodů a chrání je před spalujícími paprsky slunce.

Fialová bude reagovat na správnou péči s bohatým kvetenímPokud jsou teplotní podmínky splněny, fialky vykazují všechny své dekorativní vlastnosti. fantasy odrůdy reagují obzvláště dobře na pokles teploty, jehož hlavní kouzlo je v jasném okraji, hranici na okvětních lístcích a neobvyklé barvě listů.

Vlhkost vzduchu je nezbytnou podmínkou pro kvetení

Aby fialky kvetly, musí být vlhkost vzduchu alespoň 50%Kromě vysoké teploty a nadměrného sucha vzduchu je to dobrý důvod, proč fialky nekvitnou. Pro pohodlný vývoj a kvetení potřebuje Saintpaulias vlhkost vzduchu asi 50%.

V bytě, zejména v období od podzimu do jara, kdy fungují topná zařízení, je vzduch někdy mnohem suchší, což brzdí růst odtoku a množiny pupenů. Obzvláště silně kvůli takové nedostatečné péči o fialky v interiéru, proč špatně kvetou, trpí mladé rozety a již „staré“ rostliny, které v blízké budoucnosti vyžadují omlazení a transplantaci.

Rostlinám můžete poskytnout pohodlné podmínky pro tvorbu stopek pomocí zvlhčovačů pro domácnost a také umístěním misek s vodou na stojany s květinami. Ve zvláštních případech, kdy trpí vzhled rostliny, je výstup nastříkán teplou vodou, aniž by to ovlivnilo květiny. Postup je v případě potřeby opakován po dvou nebo třech dnech.

Zalévání jako opatření péče o fialky

Polévání fialek se provádí přes paletuPokud jde o postřik, k zavlažování fialek se používá pouze teplá voda s teplotou 2–3 ° C, než je vzduch v místnosti. Předtím je nutné vodu bránit a nechat ji v otevřené nádobě po dobu 24–48 hodin. Během této doby těkavé sloučeniny chloru opouštějí kapalinu a sráží se soli, které nemají nejlepší vliv na kvalitu půdy a stav rostlin.

Teplá voda pro zavlažování je během chladného období nesmírně důležitá. Nebezpečí navíc spočívá v možném rozpadu kořenů, který ohrožuje rostliny jak na osvětlených policích, tak na parapetech.

Když na jaře fialové květy nekvetou, důvod někdy spočívá právě ve skutečnosti, že uvnitř půdního kómatu začal rozpad kořenů. Proto by mezi zaléváním, pokud se voda dostane pod kořeny rostliny shora, měla vrchní vrstva půdy vyschnout. Pokud jsou saintpaulias napojeny přes jímku, pak musí být přebytečná voda odstraněna 20-30 minut po zalévání.

Jak krmit fialky tak, aby kvetly?

Hnojení fosforečnanem draselným je jedním z garantů kveteníMilovníci pokojových rostlin, kteří se ptají, co dělat, když nekvetou fialky, často nutí rostlinu chovat se tak. Jde o negramotné nebo nadměrné krmení, které způsobuje vážné poškození zdraví zásuvky a její schopnosti produkovat květiny.

Nejběžnější chybou je nadbytek v půdě. dusík, nutit fialovou, aby nekvitla, ale aby dala všechny nové listy a vytvořila nevlastní děti, které se při vývoji zbavují síly z rodičovského výstupu. Fialová rostlina, odsouzená k nadměrné konzumaci dusíku, je méně odolná vůči chorobám šířeným houbami.

Fialový květ rozkvétáte pouze při velmi mírném a kompetentním používání hnojiv. Největší potřebu krmení pociťují rostliny, které právě prošly dlouhým a bohatým kvetením. V tomto případě se pro kvetoucí plodiny používají složité kompozice a obsah fosforu a draslíku v nich by měl být dvakrát vyšší než dusík.

Z květinářství můžete slyšet otázku: "Jak krmit fialky tak, aby po transplantaci kvetly?" Ale v tomto případě je lepší nespěchat se zavedením hnojiv vůbec, protože rostliny vyžadující aklimatizaci nebudou schopny správně vnímat minerální látky, které se dostaly do půdy, a kromě toho nutně zahrnuje čerstvá půda vše potřebné pro růst.

Pomocí mírného zvýšení kyselosti půdy ve fázi, kdy fialky kladou pupeny, je možné dosáhnout jasnějšího květu u odrůd, na jejichž okvětních lístcích jsou kombinovány kontrastní odstíny, je lemovaný okraj a značky barevných postříkání .

Výběr půdy pro svěží kvetoucí fialky

Fialky potřebují lehkou a volnou půduDůvodem, proč fialová nekvitne, může být předčasné přesazení rostliny nebo nesprávný výběr půdní směsi. Většinou jsou růžice Saintpaulia přeneseny do jiné půdy asi po dvou kveteních, tedy dvakrát za 1–1,5 roku. Pokud to není provedeno, rostlina postrádá výživu, oslabuje a odmítá kvést v průběhu času.

Ale co situace, kdy květinářství vynakládá veškeré úsilí a stará se o fialovou, aby rozkvetla, ale nejsou tam prakticky žádné pupeny? Chyba může spočívat ve špatné půdě. Fialky reagují extrémně špatně na hustou půdu, která hromadí hodně vlhkosti. V takové směsi rostlina sotva vytvoří kořenový systém a stávající kořeny hnijí.

Aby si půda zachovala svou lehkost a uvolnění, ale neztratila schopnost zadržovat vlhkost, přidává se do ní vermikulit a perlit a používají se přírodní antiseptika - mech sphagnum a práškové uhlí.

Sphagnum ve formě drcené hmoty se přidá do půdy a celé rostlinné stonky spolu s expandovanou hlínou a pěnovými drobky se používají jako drenáž, která je pro fialky povinná.

Při výsadbě fialek v hotové nebo samostatně vybrané půdě nezapomeňte zkontrolovat její kyselost. Pro saintpaulias je nejvhodnější půda s mírně kyselou reakcí. Povolená úroveň se může pohybovat od 5,5 do 6,5 jednotek. S využitím všech doporučení pro péči o vnitřní fialky získá květinář určitě luxusní květ své oblíbené Saintpaulias.

Jak rozkvétat fialky - video

Zahrada

Dům

Zařízení