Prozkoumejte prospěšné vlastnosti yoshty a kontraindikace pro použití

užitečné vlastnosti yoshta a kontraindikace Yoshta je neobvyklé bobule vzniklé křížením černého rybízu a dvou druhů angreštu, rozšířených a evropských (běžných). Užitečné vlastnosti a kontraindikace yoshty zdaleka nejsou známy každému zahradníkovi, protože v osobních zápletkách je to docela vzácné. Kombinace dvou plodin v jedné odrůdě umožnila získat mimořádně chutné a zdravé bobule, které si zachovají vlastnosti rybízu a angreštu. Má však určité kontraindikace, takže nadměrná konzumace bobulí může tělu ublížit.

Yoshta - co je to za bobule

hybrid černého rybízu a angreštu

Mnoho zahradníků, kteří chtějí zpestřit svůj zahradní pozemek vzácnými plodinami, se zajímá o to, co to je - yoshta, odkud tato rostlina pochází a jak vypadá. Je to hybrid černého rybízu, běžného (evropského) a rozloženého angreštu.

Tvůrcem yoshty byl německý chovatel Rudolf Bauer, který v polovině 70. let minulého století představil neobvyklou hybridní novinku. Hlavním cílem šlechtitelských prací bylo vyvinout řadu bobulí, které absorbovaly všechny nejlepší vlastnosti od svých „předků“.

výsledek výběruKřížení rybíz a angrešt se pěstoval v mnoha zemích, v Rusku to dělal chovatel I. V. Michurin. Pozitivní výsledek se však podařilo získat pouze Rudolfovi Bauerovi, který začal k chovu hybridní odrůdy používat chemikálie, záření a genetické inženýrství.

Od poloviny 80. let si yoshta získala v Evropě širokou popularitu a začala se široce používat při vaření. Používá se čerstvé i sušené, připravují se z něj lahodné kompoty, ovocné nápoje, zavařeniny, džem, různé džemy.

Botanický popis yoshta

plodící yoshtaYoshta berry navenek připomíná černý rybíz, ale mnohem větší velikosti. Plody mají podobný tvar jako angrešt, mají příjemnou, nasládlou chuť s lehkou kyselinkou.Yoshta kvete

Hlavní rysy Yoshty:

 1. Keře jsou velké, rychle rostoucí, vysoké až 180-220 cm, průměr široké koruny dosahuje 170-190 cm.
 2. Kořenový systém je silný; leží v zemi do hloubky 40-45 cm.
 3. Listy jsou velké, tmavě zelené barvy, s lesklým, lesklým povrchem.
 4. Keře Yoshta nemají trny.
 5. Květenství je sněhově bílé, větší než u angreštu a rybízu. Kvetení trvá od konce května do poloviny června.

Bobule Yoshta jsou kulaté nebo mírně podlouhlé, s fialovou slupkou. Navenek připomínají rybíz, ale liší se ve větších velikostech - jedno bobule váží až 3–5 g. Z jednoho keře za sezónu může zahradník nasbírat až 7–10 kg chutných a aromatických bobulí.

Složení a užitečné vlastnosti yoshty

jedinečné složení yoshtaŠiroký seznam prospěšných vlastností a kontraindikací yoshty je způsoben jeho bohatým vitamínovým a minerálním složením.

Hybridní ovoce obsahuje:

 • vitamíny - A, B1, B2, B4, B6, B9, C, E, H, K, PP;
 • makroživiny - vápník, draslík, sodík, hořčík, fosfor;
 • stopové prvky - selen, měď, mangan, jod, železo, zinek;
 • glukóza a sacharóza;
 • pektiny;
 • fytoncidy;
 • organické kyseliny.

sběr zdravých chutných bobulíBobule Yoshta obsahují obrovské množství kyseliny askorbové, což je důležité pro posílení imunitního systému a zvýšení odolnosti vůči virům a bakteriím.Vitamin C má detoxikační účinek, čistí tělo od škodlivých toxických látek, urychluje přirozené procesy obnovy a omlazení.

Bobule Yoshta obsahují zvýšenou koncentraci vitaminu P - rutinu.

Tento prvek je považován za jeden z nejsilnějších antioxidantů. Chrání tkáňové buňky před oxidačními procesy, což umožňuje tělu odolat stárnutí a zvýšit produkci kolagenu. Rutin zlepšuje stav krevních cév - posiluje stěny, normalizuje jejich propustnost.

Mikro- a makroprvky obsažené v bobulích yoshta nejsou o nic méně užitečné pro zdraví. Draslík normalizuje funkci srdce a zlepšuje činnost mozku, měď zlepšuje složení krve a železo zvyšuje hladinu hemoglobinu a předchází anémii.

Užitečné vlastnosti yoshta a kontraindikace

užitečné vlastnosti yoshta a kontraindikace pro použitíBobule Yoshta jsou ceněny nejen pro svou příjemnou, sladkou chuť, ale také pro své přínosy pro zdraví. Mají výrazný imunomodulační, protizánětlivý a antibakteriální účinek. Bohaté biochemické složení a přítomnost cenných látek určují širokou škálu užitečných vlastností a kontraindikací yoshty.léčivé vlastnosti yoshta pro zdraví

Výhody bobule yoshta:

 • častá konzumace bobulí zvyšuje imunitní bariéru těla a bojuje proti nachlazení;
 • yoshta má projímavý účinek, proto pomáhá při zácpě;
 • opláchnutí odvarem, nálevem a džusy z bobulí yoshta snižuje příznaky zubních chorob a posiluje zubní sklovinu;
 • díky obsahu železa plody posilují stěny krevních kapilár a normalizují krvetvorbu;
 • normalizovat střevní mikroflóru;
 • aktivovat fungování gastrointestinálního traktu;
 • pomáhají snižovat krevní tlak.

Složení ovoce obsahuje aktivní složky, které urychlují metabolismus a podporují „spalování“ tukových buněk. Proto jsou voňavé bobule často zařazeny do jídelníčku mnoha diet na hubnutí.

Plody mají minimální glykemický index, takže je lze použít při cukrovce.

Potenciální poškození yoshty

rybíz a bobule yoshtaPři použití yoshty je velmi důležité dodržovat umírněnost, jinak by plody místo prospěchu poškodily zdraví.

Bobule mají několik kontraindikací:

 • žaludeční vřed, stejně jako duodenální vřed;
 • zánět žaludku;
 • kolitida;
 • sklon k tvorbě trombů;
 • arteriální hypotenze;
 • děti do 3 let;
 • alergická reakce na černý rybíz nebo angrešt;
 • individuální nesnášenlivost k bobulím yoshta;
 • během těhotenství a kojení - s maximální opatrností.

yoshtaPři konzumaci ve velkém množství způsobují bobule yoshta dlouhodobé rozrušení stolice. Ovoce navíc obsahuje velké množství biologicky aktivních látek, které mohou vyvolat alergii.

Lidé s častými alergickými reakcemi (zejména s jídlem) mohou jíst plody yoshta v minimálním množství.

Použití yoshty při vaření

yoshta jamMnoho sladkých zimních přípravků se vyrábí ze sladké a aromatické yoshty. Používá se k výrobě džemů, cukrovinek, marmelád a konzerv. Plody se konzumují čerstvé nebo sušené, smíchané s cukrem nebo medem.

yoshta jamYoshta vyrábí vynikající náplně do palačinek, koláčů, rohlíků a dalšího pečiva. Neméně populární jsou různé nápoje ze vzácných bobulí - kompoty, ovocné nápoje, čerstvé džusy, želé a smoothies.

Yoshta je hybridní kultura, která si získává popularitu pouze u ruských zahradníků, ale v Evropě je již dlouho známá. Jeho plody si zachovávají všechny příznivé vlastnosti svých „předků“, černého rybízu a angrešt... Při konzumaci s mírou bude yoshta poskytovat ohromné ​​zdravotní výhody. Má však také několik kontraindikací, které je třeba vzít v úvahu, aby nedošlo k poškození těla.

Užitečné vlastnosti yoshta a kontraindikace - video

Zahrada

Dům

Zařízení