Výhody a poškození zelené pohanky pro naše zdraví

výhody a poškození zelené pohanky Pohanková kaše je oblíbeným pokrmem mnoha Rusů. Výhody a poškození zelené pohanky jsou však mezi moderními odborníky na výživu kontroverzní. Mnoho z nich se shoduje pouze na jedné věci - hnědá, pražená zrna jsou méně užitečná než zelená.

Odkud pochází pohanka v Rusku

zelená pohanka

Asi před 5 tisíci lety se pohanka začala jíst v Nepálu a Tibetu, kde stále roste ve volné přírodě. Poté se oblast jeho pěstování rozšířila do dalších zemí. Od XIII století byla pohanková kaše uznána národy žijícími na území Ruské federace jako nezbytné a důležité jídlo. Jeho nutriční vlastnosti byly zvláště cenné během prodloužených náboženských půstů. V současné době je pohanka stále považována za potravinovou kulturu pouze v Číně, Rusku a některých zemích SNS.

Obsah živin

U zelené pohanky dosahuje obsah bílkovin 18%, tuky - 4%, sacharidy až 23% denní hodnoty. Pokud vezmeme v úvahu procenta získaná v gramech, pak 100 g bílkovin bude 13,3 g, tuky 3,4 g, uhlohydráty 71,5 g Nejvíce ze složení zelených pohankových vitamínů B9 a B3.

V této cereálii nejsou žádné vitamíny rozpustné v tucích, pouze vitamíny rozpustné ve vodě, například:

 • B1 - thiamin, podporuje lepší metabolismus (0,1 mg);
 • B2 - riboflavin, nezbytný pro pokožku, nehty, vlasy, regulaci růstu a schopnost reprodukčních funkcí těla (0,4 mg);
 • B3 - jeho formy jsou kyselina nikotinová (vitamin PP) a niacin (7,0 mg);
 • B5 - kyselina pantothenová, důležitá složka metabolismu tuků, sacharidy, nezbytné pro syntézu hemoglobinu (1,5 mg);
 • B6 - pyridoxin, podílí se na metabolických procesech, je důležitý pro normální funkci jater (0,2 mg);
 • B9 - kyselina listová, nezbytná pro normální vývoj oběhového a imunitního systému (30 mcg).

Obsah kalorií v zelené pohánce je 310 kcal na 100 g surového produktu, vařený - 110 kcal.

Ve složení 100 g této obiloviny, která je důležitá pro lidské tělo, je hořčík (231,0 mg), jehož objem je 50% z celkové denní potřeby. Obsah mědi je 64%, což výrazně převyšuje požadované množství tohoto základního stopového prvku. Fosfor (347,0 mg) - stopový prvek, který se účastní všech biologických procesů a zajišťuje normální růst zubní a kostní tkáně, tvoří 37% požadovaného množství. Chemické složení zelené pohanky obsahuje hodně draslíku (460,0 mg), jakýsi regulátor vodní rovnováhy, stopový prvek, který normalizuje srdeční frekvenci. Jeho objem je pouze 15,2% požadovaného objemu. Produkt obsahuje také mangan, selen, sodík, zinek, vápník a železo, bez nichž není normální fungování lidského těla možné.

Výhody a poškození zelené pohanky

zdravá pohanková kašeObyčejná pohanka, která se před uskladněním a odesláním nesmaží, má nazelenalou barvu. A čím je pro spotřebitele známější, hnědá s výrazným zápachem je předem zpracovaný produkt. Mají různé vlastnosti. Pokud však tyto výrobky během procesu přípravy budou vařeny, co se týče jejich hodnoty, stanou se téměř identickými. To je způsobeno skutečností, že pod vlivem tepelného zpracování se většina vitamínů a vzácných mikroelementů jednoduše zhroutí. Proto vařící zelená pohanka a smažená, hnědá, nepovede k znatelnému rozdílu v jejich složení.

Pohanka je obzvláště užitečná pro lidi, kteří se snaží zhubnout.Vlákno, které se nachází v zelené pohance, má pozitivní vliv na střevní mikroflóru.

Proto je součástí mnoha diet a často tvoří jejich základ. Kromě toho obsahuje velké množství stopových prvků a vitamínů, což umožňuje tělu účinně zhubnout a netrpět nedostatkem živin.

Jednou z cenných vlastností zelených zrn je to, že jejich glykemický index je pouze 50 jednotek, u hnědé pohanky - 60 jednotek, což umožňuje použití obou těchto typů pro lidi trpící cukrovkou. Zelená pohanka vykazuje své cenné vlastnosti nejúplněji v naklíčené formě. Zlepšuje také stav kardiovaskulárního systému, snižuje možnost vzniku infarktu. Z důvodu nedostatku lepku (lepku) je pohanka vhodná pro lidi trpící intolerancí.

Jak klíčit zrna zelené pohanky

naklíčená zrna zelené pohankyNaklíčená pohanka má nejcennější vlastnosti. Má vysokou energetickou hodnotu, posiluje imunitní systém a čistí tělo. To je důvod, proč je zelená naklíčená pohanka užitečná.

Chcete-li získat produkt, který vám umožní poskytnout lidskému tělu maximální možné množství minerálů, vitamínů a organických aminokyselin, které obsahuje, měli byste si jej připravit následujícím způsobem:

 1. Naplňte zelená zrna vodou a odstraňte všechny plovoucí prvky.
 2. Nalijte do cedníku, opláchněte pod tekoucí vodou.
 3. Přeneste čistá zrna do misky se širokým dnem, nejlépe do sklenice.
 4. Nalijte přečištěnou, ale ne vařenou vodu, na základě poměru - pro jednu část pohanky, tři části vody.
 5. Po dvou až třech hodinách musí být oteklá zrna znovu omyta a rozložena na nádobí v tenké vrstvě. Zakryjte gázou.
 6. Nádobu volně uzavřete víkem, aby cereálie „dýchaly“, a dejte ji na jeden den na teplé místo.
 7. Během dne by se pohanka měla umýt každých 10 hodin, velmi opatrně, aby nedošlo k poškození klíčků.
 8. Po dni klíčení by průměrná délka vzrůstajících výhonků měla být od 2 mm do 3 mm. Tyto klíčky se nejlépe konzumují. Aby nedošlo k jejich přemnožení, měly by být chlazeny.

Předpokládá se, že po začátku klíčení zelených pohankových zrn se stávají maximálně užitečnými až po dvou dnech.

Nenechávejte klíčky v době klíčení déle než 10 hodin bez oplachování. Zahájí se nevratný proces fermentace, díky kterému se zrna stanou nepoužitelnými.

Jak používat zelenou pohanku a klíčky

zelená pohanková moukaLidské tělo snadno asimiluje zelenou pohanku. Jeho něha a příjemná chuť umožňují připravovat z této cereálie různá jídla. Velmi zdravá pohanková mouka se dá snadno vyrobit doma. K tomu stačí fazole opláchnout, osušit a rozdrtit na mlýnku na kávu. Výslednou mouku lze přidat do pšeničné mouky při pečení palačinek, palačinek a jiných výrobků z těsta.

Před použitím zelené pohanky a přípravou pokrmů z ní je třeba ji vyřešit - odstranit nestandardní zrna a poté opláchnout. Aby se zachovaly prospěšné vlastnosti této obiloviny, cenné pro tělo, měla by být namočena přes noc, poté opláchnuta a použita. Pokud je však čas omezený, můžete pohanku namočit na dvě hodiny nebo dokonce 30 minut. Tato obilovina se vaří v termosce, přidává se k dušené zelenině nebo se konzumuje nasekaná ořechy... Zelené pohankové klíčky se přidávají do různých pokrmů, dále se suší a používají jako účinné profylaktické činidlo.

zelená pohanka pro zdravíK čemu je ještě zelená pohanka užitečná? Díky antioxidačnímu proantokyanidinu obsaženému v této obilovině můžete zpomalit vývoj patologických procesů. Tento produkt je dobrou prevencí rakoviny. Je to nezbytné pro ty, kteří zažívají velký fyzický a duševní stres. Zdravotní výhody zelené pohanky lze jen stěží přeceňovat.Systematická konzumace potravin vyrobených ze zelených zrn a jejich klíčků pomůže udržet tělo zdravé po mnoho desetiletí, zpomalí proces stárnutí a umožní člověku být mobilnější a energičtější.

Vše o výhodách zelené pohanky - video

Zahrada

Dům

Zařízení